Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

Co oczywiste, każdy zestaw spośród poleconych można... upiększyć. Wprawdzie przyrzekaliśmy nie dyskutować o gustach, ale nie zamierzamy tego robić. W zamian przedstawiamy skromny poradnik, jak można łatwo zbudować efektowny komputer, opierając się wyłącznie na częściach dostępnych w regularnej sprzedaży. Przy czym w obecnych czasach producenci, świadomi ogromnej wagi estetyki komponentów, raczej nie produkują części o przypadkowej stylistyce. Zwróćcie uwagę, że nawet ekonomiczne płyty główne są przeważnie w kolorze czarnym lub bliskim czerni, i mają nierzadko jakieś urozmaicenia, choćby wzór malowany bezpośrednio na laminacie. Tak więc uczynienie efektownego mebla, z komputera PC, nie jest przesadnie trudne. Przeważnie wystarczy tylko odpowiednio wyeksponować podzespoły, a resztę niejako zrobią one same za siebie.

Krok 1. - Obudowa z oknem

Podstawę efektownej całości zawsze musi stanowić odpowiednia obudowa, czyli taka, która pozwoli wyeksponować zawartość, a jednocześnie sama nie będzie straszyć stylistyką frontu czy materiałami. Najprostsze modele z okienkiem z pleksi, jak MODECOM OBERON PRO USB 3.0, można kupić już za ok. 130 - 150 zł. Niemniej w droższych konfiguracjach zdecydowanie lepiej postawić na coś pokroju Phanteks Eclipse P400 TG (319 zł) lub SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB (359 zł), a więc konstrukcje z panelem szklanym. Szkło hartowane, w przeciwieństwie do pleksi, nie ulega tak łatwo zarysowaniom i nie matowieje wraz z upływem czasu. Dlatego obudowy wykorzystujące ten właśnie materiał dłużej zachowują swój nominalny wygląd. Oczywiście można też iść, mówiąc kolokwialnie, na całość. W sklepach nie brakuje propozycji za 1000 zł i wzwyż, jak be quiet! Dark Base Pro 900 rev. 2. Przeważnie dopłacamy za jeszcze lepszą jakość wykonania, ergonomię czy po prostu wielkość. Z tym że wybór obudowy to zagadnienie zbyt subiektywne, by snuć na ten temat jakiekolwiek globalnie obowiązujące teorie. Niezaprzeczalne jest tylko to, że esteci potrzebują obudowy z oknem.

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy do gier na sierpień 2018

Krok 2. - Estetyka okablowania

Podjąwszy decyzję o wyeksponowaniu komponentów, pierwszym, co rzuci się w oczy, będzie okablowanie. Obecnie duża część producentów zasilaczy stosuje czarne przewody z wtyczkami w takim samym kolorze. Nie są one może cudem designerskim, ale ładnie poukładane przynajmniej nie kontrastują z resztą elementów zestawu. Jeśli jednak i to nie wystarcza, rozwiązaniem mogą być kolorowe przedłużacze w nylonowych oplotach. Podłącza się je tak, by nieoplecioną część kabli ukryć za tacką płyty głównej, eksponując wyłącznie przedłużacz. Wybór kolorów jest bardzo szeroki, a zastosowanie przedłużaczy nie powoduje utraty gwarancji na zasilacz, w przeciwieństwie do oplatania jego własnych kabli. Jest przy tym prostsze i zdecydowanie mniej pracochłonne.

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy do gier na sierpień 2018

Komputer FOR GAMERS Elite X z przedłużaczami BitFenix Alchemy i pakietem diod LED

Krok 3. - Oświetlenie

Kiedy komponenty są dobrane kolorystycznie, a obudowa pozwala na ich wyeksponowanie, zostaje tylko kwestia oświetlenia, które nadaje całości klimatycznego szlifu. Sprzęt można podświetlić dwojako: wentylatorami z diodami albo paskami LED. Oczywiście połączenie obydwu tych metod zapewni jeszcze mocniejsze światło, czego przykładem jest chociażby przytoczona powyżej obudowa SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB, którą fabrycznie wyposażono zarówno w świecący wentylator, jak i paski. Obecnie, kupując akcesoria do oświetlenia, czy to wentylatory czy paski, należy przede wszystkim upewnić się, czy posiadają one możliwość synchronizacji z systemami takimi jak ASRock RGB LED, ASUS AURA, EVGA RGB, Gigabyte RGB Fusion czy MSI Mystic Light. Połączywszy to wszystko z odpowiednią płytą główną, sterowanie przejmuje jedna z dedykowanych aplikacji, a efekty świetlne mogą być wzajemnie synchronizowane i jednakowo modyfikowane. Więcej o tego typu technologiach dowiecie się z poniższego materiału wideo, autorstwa Damiana Włodarskiego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

 0