Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

Polecane zestawy komputerowe. Jaki komputer do gier, domu i biura? Prezentujemy, zgodnie z comiesięczną tradycją, zestawienie polecanych zestawów komputerowych dla zapalonych graczy (i nie tylko) na sierpień 2018 roku. Tym razem jednak, dla odmiany, nasze propozycje mają nieco odmieniony kształt. Jako iż rynek komponentów, po premierze ekonomicznych chipsetów dla procesorów Coffee Lake i układów Zen+, a także unormowaniu cen kart graficznych, zdołał się z grubsza ustabilizować, zdecydowaliśmy się na przedstawienie zagadnienia innymi oczyma, a także w nieco inny, niż dotychczas, sposób. Przy czym, co oczywiste, nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu pragniemy rozwiewać Wasze wątpliwości zakupowe, omawiając cały szereg rozmaitych konfiguracji w kolejnych przedziałach cenowych, czy to na platformie Intela czy AMD. Nie przedłużając, oto zbiór polecanych zestawów komputerowych na najbliższy miesiąc, wraz z omówieniem bieżącej sytuacji rynkowej i ewentualnych perspektyw na szybkie premiery nowego sprzętu, a ponadto kilkoma cennymi wskazówkami, które, mamy nadzieję, przydadzą się także osobom chcącym skompletować zestaw samodzielnie.

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy do gier na sierpień 2018

Analiza sytuacji rynkowej

Zgodnie z tym, co już zostało powiedziane, ostatnie tygodnie większych zmian na rynku podzespołów nie przyniosły, choć, nie ma co ukrywać, premiera procesorów Intel Core 9. generacji zbliża się coraz większymi krokami. Czy warto, czy nie warto czekać, każdy musi odpowiedzieć sobie we własnym zakresie. Jak wiadomo, Niebiescy chcą wprowadzić do segmentu konsumenckiego 8-rdzeniowy i 16-wątkowy model Core i9-9900K, a także, według najświeższych doniesień, 8-rdzeniowy i 8-wątkowy Core i7-9700K, które na dodatek mają mieć lutowany, nie klejony, rozpraszacz ciepła  (IHS – ang. Integrated Heat Spreader). Z tym że, nie poznawszy cen, nowości pozostają wielką niewiadomą. Nawet jeśli Core i7-9700K płynnie wyprze ze sklepowych półek Core i7-8700K, to Core i9-9900K raczej na pewno będzie propozycją znacznie droższą, a przecież osiem rdzeni bez obsługi wielowątkowości współbieżnej potrafi przegrywać z sześcioma wspartymi przez technikę Hyper-Threading rdzeniami, co zdołał przed paroma dniami udowodnić Tomek Cugowski (zobacz wspomniany test).

Inaczej mają się sprawy z kartami graficznymi. Wszyscy czekają na GeForce'y serii 11, w tym model GTX 1180, ale konkretów wciąż brakuje, a pojedyncze, zdawkowe informacje nie napawają optymizmem. Przykładowo, w świetle najświeższych przecieków, GeForce GTX 1180 miałby kosztować nawet dwukrotnie więcej od GeForce'a GTX 1080, i to zarówno z uwagi na wysoką cenę sugerowaną, jak i umiarkowaną dostępność w pierwszych tygodniach sprzedaży, a data premiery cały czas pozostaje nieznana. Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli NVIDIA zaprezentuje nową generację w okolicach września czy października, w co jednak wątpimy, to cykl wydawniczy rozpocznie się od modeli wyższej klasy. Na konstrukcje pokroju GeForce'a GTX 1060 czy GTX 1050 Ti trzeba będzie czekać jeszcze dłużej. Dlatego, naszym zdaniem, o ile wstrzymywanie się z zakupem do momentu prezentacji odświeżonych procesorów Intela ma jakiś sens, o tyle kolejne karty graficzne to temat zdecydowanie zbyt odległy, aby w tej chwili zaprzątać sobie nim głowę, w większym stopniu.

A co z pozostałymi komponentami? Płyty główne z układem logiki H310 są już całkiem przystępne cenowo (od ok. 255 zł), przez co można rozpatrywać je jako atrakcyjną podstawę pod zestaw o ekonomicznym charakterze, zważywszy jeszcze na cenę 4-rdzeniowego Core i3-8100 (ok. 495 zł). Idąc dalej, pamięć RAM systematycznie tanieje, ale w stopniu na tyle skromnym, że jest to raczej kilkuzłotowa oszczędność, nie czynnik pozwalający na zwiększenie jej zasobów w poszczególnych przedziałach cenowych. Podobnie przedstawia się kwestia dysków SSD, choć akurat w ich przypadku ceny stały się dość kuszące, by za grzech uznać tkwienie wyłącznie przy mechanicznym magazynie. Na dzień dzisiejszy nie najgorszy SSD-ek o pojemności 120 GB można wyrwać za ok. 130 zł. Stąd ustaliliśmy wspólnie, mając na uwadze komfort użytkowania platformy, że od tego miesiąca każdy polecany zestaw komputerowy zawierać będzie dysk półprzewodnikowy. Chyba że na rynku wydarzy się coś nieoczekiwanego, a ceny ulegną drastycznemu zwiększeniu, powyżej progu opłacalności.

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy do gier na sierpień 2018

W tym miesiącu zestawy zostały przygotowane w oparciu o ofertę sklepu X-KOM. Zastrzegamy przy tym, że jest to wybór o charakterze niekomercyjnym, podparty czynnikami obiektywnymi: dostępnością oczekiwanego towaru, krótkim czasem realizacji, rozsądnymi cenami, prywatnie potwierdzonym wsparciem pozakupowym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

 0