Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

Jak już zostało napomknięte, począwszy od tego miesiąca zmianie ulega konwencja cyklu z polecanymi zestawami komputerowymi. Do tej pory zarzucaliśmy Was dziesiątkami niewymownych zestawów, które, patrząc na sąsiednie kategorie cenowe, potrafiły różnić się od siebie, dosłownie, pojedynczym elementem. Tymczasem, nie da się ukryć, Polecane zestawy komputerowe to poradnik przygotowywany głównie z myślą o początkujących użytkownikach. Ci natomiast, w naszym odczuciu, pragną nie tylko utrzymać się w wyznaczonym budżecie, co oczywiste, ale także, a może nawet głównie zrealizować określone wymagania. To zaś nie musi oznaczać wypłukania kieszeni do ostatniego groszaka. Dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej opisowe przedstawienie kolejnych konfiguracji, które wprawdzie przypisane są także do kategorii cenowych, ale w zdecydowanie mniej sztywnych ramach. Lwia część zaprezentowanych zestawów to swoiste startery, z przypisanymi alternatywami i określonymi możliwościami rozbudowy, zarówno na etapie zakupu, jak i w przyszłości.

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy do gier na sierpień 2018

Osoby spragnione elementarnej wiedzy odsyłamy do naszego działu testów (link). Znajdziecie tam nie tylko suche recenzje konkretnych podzespołów, ale także szereg, mamy nadzieję, ciekawych porównań i zestawień, w tym chociażby, jeszcze cieplutki, artykuł dotyczący wykorzystania rdzeni i wątków we współczesnych grach (link) i zbiorcze zestawienie wydajności niedrogich kart graficznych w grach e-sportowych jak Fortnite (link), nie wspominając już o największym w Polsce aktualnym teście chłodzeń (link) czy równie opasłych artykułach dotyczących myszek (link) oraz klawiatur (link). Wszystko po to, aby, posiłkując się jeszcze tym konkretnym poradnikiem, móc dokonać wyboru naprawdę świadomie, a nie według zasady "wydam tyle, ile mam", która kompletnie przeczy idei optymalizacji, tak przecież bliskiej wszystkim obecnym i przyszłym użytkownikom komputerów osobistych, a graczom to już w szczególności.

Jeszcze tylko garść ogólnych wyjaśnień, dotyczących samych zestawów...

  • Pamięci proponujemy tylko w konfiguracji Dual Channel. W najnowszych produkcjach zastosowanie pojedynczej kości potrafi wiązać się ze spadkiem płynności animacji na poziomie 15-20%, o czym wkrótce powinien ukazać się szerszy artykuł.
  • Proponowane obudowy mają charakter mocno poglądowy. Jako iż dobór obudowy zależy głównie od gustu, w propozycjach uwzględniamy po prostu modele, które zapewniają wystarczającą dla danej konfiguracji cyrkulację powietrza i przestrzeń w środku. Dodatki pomijamy.
  • Komponenty staramy się dobierać tak, by charakteryzowały się możliwie najlepszym stosunkiem jakości i możliwości do ceny. Jednocześnie staramy się przebierać tylko wśród sprzętu sprawdzonego, który znamy z doświadczenia i obserwacji, nie opinii w Internecie (przez co niektóre podzespoły pojawiają się w zestawieniu kilkukrotnie, a niekiedy nawet częściej).
  • Karty graficzne to przeważnie modele dość podstawowe, bez podświetlenia czy innych nadprogramowych gadżetów, ale za to możliwie przystępnie wycenione. Każdy powinien ocenić sam, za co chce dopłacić.
  • Nie polecamy za wszelką cenę obydwu platform (AMD oraz Intel), jeśli nie jest to uzasadnione przez wykładnik logiczny. AMD Ryzen oraz Intel Core są rodzinami procesorów o zgoła odmiennej charakterystyce, które, chcąc uzyskać optymalną wydajność w danym przedziale cenowym, nie zawsze można stosować wymiennie. Aspekt praktyczny jest ważniejszy od statystyki.
  • Unikamy tanich dysków M.2, bo większość płyt w klasie ekonomicznej ma tylko jedno złącze tego typu. Kiedy zostanie ono zajęte nośnikiem o wydajności, jaką można uzyskać na złączu SATA 6 Gb/s, ograniczają się możliwości rozbudowy platformy (gdyby ktoś chciał dokupić w przyszłości magazyn z protokołem NVMe, to ten stosowany dotychczas musiałby wymontować, a tak może go wykorzystać w roli banku danych).
  • Dysk mechaniczny w zestawach z wyższej półki traktujemy jako opcję.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na sierpień 2018

 0