Poradnik: jak dobrać pamięć RAM do posiadanego procesora i płyty głównej

Poradnik: jak dobrać pamięć RAM do posiadanego procesora i płyty głównej

Poradnik doboru pamięci RAM - część praktyczna

Przekładając teorię na praktykę, w najgorszej sytuacji są posiadacze Comet Lake oraz płyt głównych na B460 lub innych tanich chipsetach Intela serii 400, tudzież H510. Typowo będą oni mogli ustawić zegar RAM maksymalnie na 2666 MHz, bo modele tej klasy raczej nie są łączone z Core i7/i9, a z Rocket Lake (pomijając H510) niemal na pewno nie, ponieważ jedyne mostki z linii 400 ze wsparciem nowej architektury to mało popularny H470 i Z490. Pamiętajcie o tym, by nie popełnić pomyłki podczas składania peceta! Najprościej będzie więc w takim przypadku nabyć zestaw pamięci RAM klasy 2666 MHz (ew. 2933 MHz dla Core i7/i9), choć mając na względzie symboliczną różnicę cenową między nimi a szybszymi, o taktowaniu np. 3200 MHz, nie jest to jedyna opcja, jako że moduły o wyższej częstotliwości jak najbardziej zadziałają, tyle że z odpowiednio obniżonym zegarem. Przy czym na rynku znajdziemy zestawy 2666 MHz z opóźnieniami CL 13, z kolei szybsze za zbliżone pieniądze będą mieć poluzowane timingi (przykładowo Patriot Viper Steel 3200 MHz mają CL 16), w związku z czym aby uzyskać optymalne osiągi, trzeba będzie dokonać ich ręcznej korekty, tj. z punktu widzenia filozofii "plug and play" jest to odrobinę bardziej problematyczne podejście. Zaletą będzie natomiast łatwiejsze użycie takich modułów po wymianie płyty głównej na taką bez blokady taktowania, czy to inną dla platformy Intela, czy konstrukcję pod procesory konkurencji.

Przy wyborze pamięci RAM należy pamiętać o ograniczeniach posiadanej platformy, wynikających z możliwości procesora oraz płyty głównej.

Poradnik: jak dobrać pamięć RAM do posiadanego procesora i płyty głównej

 Wielki test tanich procesorów dla graczy (i nie tylko), cz. 1 - CPU do ~550 zł

Możliwości Comet Lake w zakresie taktowania pamięci RAM

Na drugim biegunie są za to użytkownicy Comet Lake i chipsetów bez blokady zegara RAM. W wypadku tych CPU jedynym trybem jest synchroniczny, a do tego są w stanie osiągać częstotliwości wyraźnie ponad 4000 MHz. Stąd można zaopatrzyć się w naprawdę szybkie moduły, jak przykładowo Patriot Viper Steel 4400 MHz, które zapewnią solidną wydajność (odsyłam do wielkiego testu pamięci RAM). Przy czym warto dodać, że tak wysokie taktowanie mimo wszystko może sprawić problemy części procesorów, bo jakość kontrolera pamięci bywa różna, i niektórym płytom głównym, stąd wariantem bardziej bezpiecznym jest ~4000 MHz. I żeby nie było niedomówień, w żadnym razie nie sugeruję, że posiadacze takich konfiguracji muszą inwestować w RAM klasy 4000+ MHz. Absolutnie nie, po prostu jest taka możliwość, ale jeżeli zdecydujecie się na np. 3200-3600 MHz, również wszystko będzie działać w pełni poprawnie. Przy okazji muszę jeszcze wspomnieć o doniesieniach przekazanych nam przez firmę Patriot, wg których jednostki Comet Lake w połączeniu z płytami Z590 mogą wskutek błędu nie mieć możliwości pracy z zegarem RAM ponad 2666/2933 MHz. Sprawdziłem to na Core i3-10100F i ROG MAXIMUS XIII HERO - wszystko było w porządku (screen), ale mając w pamięci bugi w BIOS-ach modeli na Z590 we współpracy z 10. generacją (więcej informacji tutaj) nie wykluczam, że w bardzo rzadkich przypadkach coś takiego może się zdarzyć. Wtedy trzeba będzie pisać do producenta płyty.

Poradnik: jak dobrać pamięć RAM do posiadanego procesora i płyty głównej

 Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

Co powinni wybrać użytkownicy Rocket Lake i CPU od AMD

Odnośnie zestawienia Rocket Lake oraz chipsetów H470/H510, sytuacja jest analogiczna do Comet Lake i tanich mostków - z tym, że tutaj limit taktowania RAM wynosi 3200 MHz. Oznacza to, że z punktu widzenia wydajności kupno modułów o wyższym zegarze nie ma sensu, ale mogą się one przydać na przyszłość, kosztem konieczności obniżenia timingów we własnym zakresie. Zostali jeszcze posiadacze Rocket Lake i płyt głównych na pozostałych mostkach południowych oraz użytkownicy CPU od AMD. Dla 11. generacji niebieskich zalecam moduły o zegarze do 3600 MHz, gdyż tyle synchronicznie powinny zrobić wszystkie sztuki, zaś w przypadku Zen 2/3 w grę wchodzą też zestawy 3733 MHz, przy czym takowych na rynku jest mniej niż tych klasy 3600 MHz. Dysponując większym budżetem, bez trudu znajdziemy pamięci 3600 MHz o opóźnieniach CL 16-16-16, które zapewnią dobre rezultaty. Kończąc zaś na Zen i Zen+, dla tych architektur rekomenduję zestawy do 3200 MHz, jako że mniej więcej na tym pułapie kończą się ich możliwości w temacie pamięci operacyjnej (wyższe wartości są możliwe, ale ich uzyskanie potrafi być mocno problematyczne). Na dziś to wszystko i mam nadzieję, że niniejszy poradnik co nieco rozjaśnił kwestię poprawnego doboru pamięci RAM, która przecież jest rzeczą istotną. Tradycyjnie zapraszam do dyskusji w komentarzach - dajcie znać, jakie są Wasze doświadczenia z poszczególnymi platformami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Poradnik: jak dobrać pamięć RAM do posiadanego procesora i płyty głównej

 0