Ranking monitorów gamingowych 2024. Najlepsze modele w różnych cenach

Ranking monitorów gamingowych 2024. Najlepsze modele w różnych cenach

Rynek monitorów gamingowych rozwija się i zmienia wręcz na naszych oczach. Rok temu, w trakcie podsumowania roku 2022 pisaliśmy, że na horyzoncie majaczy już prawdziwy pretendend do miana najlepszego gamingowego panelu, a dokładnie OLED. Wystarczył zaledwie rok, żeby nasze przypuszczenia się sprawdziły, bo i teraz, podczas podsumowania roku 2023, najlepszym monitorem do gier okazał się być właśnie taki model.

Na szczęście nie trzeba sięgać po najbardziej wypasiony sprzęt, żeby czerpać radość z gier komputerowych, dlatego w naszym zestawieniu, pomimo tego, że pod względem wielu cech powinny znaleźć się tu wyłącznie OLED-y, znalazły się również nieco inne jednostki, oferujące znakomity stosunek ceny do jakości, czy charakterystyczne cechy, których przy OLED-ach nie zobaczymy.

Zobacz także: IPS vs. TN vs. VA – jaka matryca dla gracza?


 

Ranking monitorów gamingowych 2024 – jak typowaliśmy?

Wszystko zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych wymagań i posiadanego przez nas budżetu. Dziś nie polecimy przecież OLED-a użytkownikom, którzy mają do wydania na przykład 1000 zł na nowy monitor, bo mija się to z celem – takowych po prostu na rynku nie aktualnie nie znajdziemy. Tak samo jak największym e-sportowym zapaleńcom nie polecimy typowo biurowego wyświetlacza wyłącznie z tego względu, że można na nim zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Indywidualne podejście ma tu największe znaczenie.

Postanowiliśmy zatem podzielić zestawienie nie ze względu na jakość i możliwości ogólnie, ale jakość i możliwości w swoim segmencie cenowym. Nie da się ukryć, że OLED-y – oprócz wybranych, typowo profesjonalnych monitorów do pracy – to po prostu najdroższe konstrukcje, a my chcieliśmy również pokazać według nas jedne z najlepszych urządzeń w niższych półkach cenowych. Ranking monitorów dotyczy zatem zarówno urządzeń za 6000 zł, jak i tych zdecydowanie bardziej atrakcyjnych cenowo – na przykład do 1500 zł. Jaki monitor do gier zatem kupić?

Ranking monitorów do gier – TOP 10 2024

  • ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM
  • KTC M27P20 Pro
  • Dell Alienware AW3423DWF
  • iiyama G-Master GB2790QSU-B5 Gold Phoenix
  • iiyama G-Master G-Master G2755HSU-B1 Black Hawk
  • ASUS ROG Swift PG259QNR 360 Hz
  • MSI G272QPF
  • Samsung Odyssey G9 OLED
  • ASUS ROG Swift Pro PG248QP
  • Gigabyte Aorus FV43U

Najlepszy monitor gamingowy 2024 – ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM

Jaki monitor gamingowy? - ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM

Recenzja ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM pokazała, że ASUS ponownie został królem na rynku monitorów gamingowych. Ten bazujący na matrycy OLED model, pomimo wysokiej ceny rzędu 5599 zł, chwaliliśmy za świetną jakość obrazu, nieskończony kontrast i głęboką czerń, szerokie pokrycie popularnych gamutów, obsługę HDR (taką prawdziwą), wsparcie dla G-SYNC i FreeSync Premium, bardzo wysoką częstotliwość odświeżania rzędu 240 Hz i niezwykle niski czas reakcji, bardzo niski input lag oraz wysoką – jak na OLED-a – jasność.

Nie jest to natomiast monitor idealny. W recenzji przeszkadzał nam brak podstawowego według nas w tak drogim monitorze wyposażenia w postaci HDMI 2.1. Do tego dochodzi dość agresywny mechanizm automatycznego limitowania jasności ABL i brak wsparcia dla funkcji podświetlenia stroboskopowego.

ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM to 27-calowa jednostka OLED o rozdzielczości QHD i odświeżaniu 240 Hz. Matryca jest 10-bitowa, a producent obiecuje maksymalną jasność na poziomie 450 nitów (w SDR) lub 1000 nitów (w HDR) – choć jak wykazał nasz test, na standardowych nastawach monitor oferuje nawet 481 nitów jasności. Znajdziemy tu dobre wyposażenie w postaci jednego portu DisplayPort 1.4, dwóch HDMI 2.0 oraz HUB UBS. Jest też ergonomiczna podstawa i rzecz jasna wspomniany wcześniej FreeSync Premium oraz G-SYNC. To według nas najlepszy monitor gamingowy.

Absolutny hit 2023 – KTC M27P20 Pro

Jeśli nie słyszeliście o marce KTC, to nic złego, ponieważ my zetknęliśmy się z nią dopiero w październiku 2023 roku. Model M27P20 Pro pokazał jednak, że wyświetlacz wcale nie musi mieć z przodu nazwy Samsung czy LG, żeby móc zdominować rynek bardzo zaawansowanych, aczkolwiek nadal opłacalnych monitorów do gier.

Test KTC M27P20 Pro pojawił się rzecz jasna na naszej stronie, dlatego po więcej szczegółów odsyłamy do poprzedniego wpisu. Tu powiemy tylko, że model chwaliliśmy za świetną jakość obrazu, bardzo dobrą kalibrację, podświetlenie Mini-LED z 576 strefami wygaszania, szerokie pokrycie popularnych gamutów, obsługę HDR (taką prawdziwą), szybkość zastosowanego panelu i wyposażenie w postaci FreeSync/G-SYNC, sprzętowego przełącznika KVM i ergonomicznej podstawy. To jeden z największych fenomenów ubiegłego roku. Monitor kupisz w sklepie Geekbuying.

Znakomity monitor gamingowy ultrawide - Dell Alienware AW3423DWF

Jaki monitor gamingowy? - Dell Alienware AW3423DWF

W naszym poprzednim rankingu monitorów gamingowych Alienware pojawił się ze swoim flagowcem jako najlepszy monitor do gier na rynku. Tym razem jego miejsce jednak zajął tańszy odpowiednik, a dokładnie AW3423DWF. Dlaczego?

Te monitory dzieli cena na poziomie 200 dolarów amerykańskich, czyli ok. 1000 zł z VAT. To niemało zważywszy na to, że różni ich niewiele. W przypadku tańszego DWF nadal mamy do dyspozycji 34-calowy panel QD-OLED o rozdzielczości WQHD (3440 x 1440 pikseli), choć zmniejszeniu uległa częstotliwość odświeżania – 165 Hz ze 175 Hz. Trzeba być jednak Supermanem, żeby to gołym okiem zauważyć.

Zmian należy się doszukiwać również w wyposażeniu. Droższy brat oferował dwa porty HDMI 2.0 i jeden DisplayPort 1.4, natomiast ten tańszy wyposażony został w jedno HDMI 2.0 i dwa DisplayPort 1.4. Żaden niestety nie oferuje HDMI 2.1, co jak w przypadku poprzednio opisywanego ASUS-a, może być uznawane za wadę. Tak czy owak znajdziemy tu również dwa porty jack 3.5 mm i cztery porty USB 3.2.

Atrakcyjne cenowo 27", dla e-sportowca – iiyama G-Master GB2790QSU-B5 Gold Phoenix

Jaki monitor gamingowy? iiyama G-Master GB2790QSU-B1 Gold Phoenix

Test iiyama G-Master GB2790QSU-B1 Gold Phoenix pojawił się już u nas na portalu. To 27-calowa jednostka o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli), a zatem sprawdzi się na stanowisku nieco bardziej wymagających graczy, którzy już posiadają lub mają zamiar zakupić wydajną kartę graficzną zdolną do obsłużenia dużej liczby pikseli przy zachowaniu bezkompromisowej płynności wyświetlanego obrazu.

Znajdziemy tu superszybką matrycę Fast IPS 240 Hz o znakomitych parametrach – jasność maksymalna aż 400 nitów, niski czas reakcji 1 ms, szerokie kąty widzenia i bardzo dobra reprodukcja kolorów. Nie zabrakło też funkcjonalnego złącza USB HUB w wersji 3.0, wyjścia słuchawkowego i głośników, technologii FreeSync Premium oraz ergonomicznej podstawy z możliwością zmiany wysokości, rotacji i kąta nachylenia.

Budżetowy monitor gamingowy – iiyama G-Master G2755HSU-B1 Black Hawk

Gamingowy, ale w tym samym czasie bardzo atrakcyjnie wyceniony monitor? Proszę bardzo. Za zaledwie 699 zł nabyć możesz iiyama G-Master G2755HSU-B1 Black Hawk, czyli 27-calowy model o rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania 100 Hz, co przyda się szczególnie w grach wideo. Wyświetlacz oferuje dodatkowo wysoki kontrast 4000:1, gamingowe funkcje, takie jak FreeSync i podświetlenie stroboskopowe oraz wyposażenie w postaci złaczy USB i głośników stereo. Monitor zdobył w naszej recenzji odznaczenia Opłacalności oraz Rekomendację – jak najbardziej warto się nim zainteresować.

Opłacalne 4K i 144 Hz - Gigabyte M28U

Jaki monitor do gier? - Gigabyte M28U

Znalezienie odpowiednio wycenionego i przede wszystkim dobrego monitora gamingowego z rozdzielczością 4K jest zazwyczaj zadaniem trudnym, ponieważ wszystkie hi-endowe konstrukcje lądują raczej w przedziale powyżej 4 tys. zł. Gigabyte M28U to monitor za niecałe 3500 zł, co czyni go jednym z najbardziej opłacalnych. Wyposażony został w matrycę IPS o przekątnej 28” (lub 31,5” w wersji M32U za 3900 zł) o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz.

Będąc panelem IPS, nie możemy liczyć na znany z paneli VA, czy OLED kontrast i potwierdza się to w przypadku M28U – 1200:1. Posiada jednak strefowe podświelenie, co gwarantuje odpowiednio wysoką jasność na poziomie nawet 522 nitów.

Monitor wspiera FreeSync, jest kompatybilny z G-SYNC i odznacza się na tle konkurencji naprawdę solidnym czasem reakcji. Do niwelowania rozmycia w ruchu służy też technologia podświetlenia stroboskopowego, która w tym wypadku działa bardzo dobrze. Urządzenie wyposażone zostało w jedno wyjście DisplayPort 1.4, dwa HDMI 2.1, jack 3.5mm, trzy USB-A 3.2 Gen. 1 oraz USB-C z funkcją PD. Oprócz tego monitor wspiera KVM, a więc za pomocą jednego kliknięcia można szybko przełączyć się między podłączonymi do niego urządzeniami. Gigabyte M28U to bardzo dobry wybór w cenie do 2300 zł.

Marzenie e-sportowca - ASUS ROG Swift Pro PG248QP

Test ASUS ROG Swift Pro PG248QP już się u nas pojawił. Monitor uzyskał ocenę 4,5/5, a to z tego względu, że oferuje bardzo wysoką częstotliwość odświeżania na poziomie 540 Hz, szybki czas reakcji, niski input lag i wiele gamingowych funkcji, z których zadowoleni będą nawet najbardziej wymagający fani e-sportu. Wśród nich znalazł się moduł G-SYNC, funkcja podświetlenia stroboskopowego ULMB 2 oraz Reflex Latency Analyzer. To jeden z najlepszych monitorów gamingowych, jaki dotychczas testowaliśmy.

Kup ASUS ROG Swift Pro PG248QP najtaniej na Ceneo.pl

360 Hz dla wymagającego e-sportowca - ASUS ROG Swift PG259QNR

Jaki monitor do gier? ASUS ROG Swift PG259QNR 360 Hz

Test ASUS ROG Swift PG259QNR 360 Hz oczywiście się już u nas pojawił, dlatego zapraszamy do zapoznania się z głównym artykułem. Tu powiemy tylko, że chwaliliśmy go za bardzo szybki czas reakcji matrycy, niski input lag, odświeżanie 360 Hz, wyposażenie w postaci Reflex Latency Analyzer, moduł G-SYNC i wsparcie dla FreeSync, świetną fabryczną kalibrację, wysoką jasność maksymalną, jakość wykonania, ergonomię i nawet wyposażenie w postaci uchwytu.

ASUS ROG Swift PG259QNR 360 Hz bazuje na znanej, 24,5-calowej matrycy Fast IPS o rozdzielczości Full HD i wspomnianym odświeżaniu 360 Hz. Jasność maksymalna tego panelu to 400 nitów, choć jest to wartość niedoszacowana, gdyż w teście uzyskaliśmy nawet 461 nitów. Kontrast to natomiast typowe dla IPS 1000:1. Jest tu DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 oraz dwa porty USB 3.2. Monitor nie należy jednak do konstrukcji najtańszych. Ten model można nabyć za ok. 4700 zł.

Kup ASUS ROG Swift PG259QNR najtaniej na Ceneo.pl

Monitor gamingowy dla najbardziej wymagającego gracza - Samsung Odyssey G9

Jaki monitor do gier? - Samsung Odyssey G9

Samsung Odyssey G9 to nie jest standardowy monitor. To prawdziwy pokaz możliwości technologicznych. I na nieszczęście Samsung zdecydował się wprowadzić niemałe zamieszanie z nazewnictwem bo G9 może być 49” z matrycą LCD, 49” z matrycą OLED i nawet 57-calowy z matrycą LCD. My skupimy się dziś na jednym – OLED-owym.

OLED-owy G9 to 49-calowy monitor ultrapanoramiczny o rozdzielczości aż 5120 x 1440 pikseli. Pomimo „piątki” z przodu nie musimy się jednak obawiać w aż tak znaczącym stopniu o wydajność, gdyż zwykłe, panoramiczne „4K”, czyli 3840 x 2160p to nadal o niemal milion pikseli do wygenerowania więcej niż ultrapanoramiczne, dodatkowo poszerzone QHD, jakie znajdziemy w wypadku tego Samsunga.

Oprócz fantastycznej jakości obrazu i immersji płynącej z zakrzywionego ekranu, monitor dodatkowo oferuje odświeżanie rzędu 240 Hz i ultraniski czas reakcji. Jest tu Wi-Fi, głośniki, standard montażowy VESA, ergonomiczna podstawa, trzy złącza USB, jedno HDMI 2.1 i jeden DisplayPort 1.4. Ta jednostka jest rzecz jasna dla wybrańców, którzy mają do wydania niemal przynajmniej 7500-8000 zł.

Kup monitor Samsung Odyssey OLED G9 najtaniej na Ceneo.pl

Świetny gamingowy monitor dla przeciętnego Kowalskiego - MSI G272QPF

Jaki monitor do gier? - MSI G272QPF

Zejdźmy na chwilę na Ziemię i sprawdźmy, co godnego do zaoferowania mają producenci monitorów w bardziej dostępnym przedziale cenowym, do 1500 zł. Jeden z nich ma i to całkiem sporo.

Test MSI G272QPF pojawił się już na naszej stronie, dlatego odsyłamy po szczegóły. Tu napiszemy tylko, że w recenzji model ten chwaliliśmy za szybki czas reakcji matrycy Rapid IPS, dobrą rozdzielczość na 27-calowym panelu, odświeżanie rzędu 170 Hz, solidne wykonanie, pokrycie kolorów i fabryczną kalibrację, dobrą równomierność podświetlenia i bardzo wysoki współczynnik opłacalności. I tak, to ostatnie ma tu znaczenie nie bez powodu, gdyż monitor można nabyć już za 1349 zł. QHD i 27 cali z takimi możliwościami w tej cenie? Bomba!

Wielkość ma znaczenie – Gigabyte AORUS FV43U

Jaki monitor do gier? Gigabyte AORUS FV43U

Za 3499 zł jesteśmy w stanie zakupić monitor o przekątnej 43”. I to nie byle jaki. Test Gigabyte AORUS FV43U pojawił się u nas na portalu, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. Chwaliliśmy go za wysoką jakość wykonania i design, świetne kolory, dobrą ostrość obrazu w ruchu, wsparcie dla FreeSync i DisplayHDR1000, wysoką rozdzielczość 4K i odświeżanie 144 Hz wraz z dostępem do HDMI 2.1, dobrze zrealizowane podświetlenie stroboskopowe oraz wyposażenie w postaci przełącznika KVM, pilota i USB 3.0. Wówczas kosztował on 4899 zł, ale jak widać inflacja Gigabyte’a nie dotyczy.

Najlepszy monitor gamingowy 2024 – Opinia

Ciężko było wytypować według nas najlepszy monitor gamingowy bieżącego roku, ale ostatecznie padło na ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM. Tak naprawdę każdy OLED sprawdzi się świetnie, ale ROG Swift urzekł nas swoimi możliwościami. Bardzo niski czas reakcji, wysoka częstotliwość odświeżania, bardzo wysoka jak na OLED jasność maksymalna, zjawiskowe HDR, wyposażenie czy gamingowe funkcje – to wszystko ma znaczenie. Jeśli szukasz właśnie 27-calowego monitora OLED, na którego przecież czekano aż tyle czasu, masz okazję do zakupu. To znakomity model, choć rzecz jasna bardzo drogi. Z tym niestety trzeba się liczyć.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ranking monitorów gamingowych 2024. Najlepsze modele w różnych cenach

 0