Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Acer ConceptD 7 Pro - podzespoły

Karta graficzna

Zastosowana tu profesjonalna karta graficzna NVIDIA Quadro RTX 5000 Max-Q pod względem specyfikacji GPU mocno przypomina GeForce’a RTX 2080 Super Max-Q, którego możliwości mieliśmy okazję niedawno sprawdzić w teście konkurencyjnego laptopa. Oparta jest ona na 12 nm układzie TU104 z rodziny Turing z 3072 rdzeniami CUDA, 192 jednostkami teksturującymi i 64 rasteryzującymi. Znajdziemy tu również 384 rdzenie tensor, które przyspieszają maszynowe uczenie i obliczenia oparte na sztucznej inteligencji. Mogą być one wykorzystane w profesjonalnym oprogramowaniu, ponieważ bardzo dobrze radzą sobie z głębokim uczeniem (ang. deep learning) i przyswajaniem wzorców. Są także niezwykle efektywne w przetwarzaniu równoległym, czyli mogą wykonywać wiele operacji w tym samym czasie. Nie można również zapomnieć o 48 rdzeniach RT dedykowanych ray tracingowi. To nowość w architekturze Turing i odpowiadają one za sprzętową obsługę operacji związanych z ray tracingiem, pozwalając realnie wykorzystać tę technologię nie tylko we współczesnych grach wideo, ale i podczas renderowania materiałów wideo. Jak podaje producent, przyrost wydajności kart graficznych Turing w zakresie śledzenia promieni jest dzięki rdzeniom RT praktycznie 10-krotny. Na koniec warto też wspomnieć o usprawnionej wersji enkodera NVENC wprowadzonej wraz z kartami Turing, który został zoptymalizowany specjalnie z myślą o aplikacjach do streamowania i rejestrowania obrazu. Ten zapewnia dużo mniejsze obciążenie procesora, co przekłada się na mniejsze spadki wydajności. Poza tym oferuje również wyraźnie lepszą jakość transmitowanego materiału, więc miłośnicy streamingu powinni być ukontentowani.

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Główna różnica w stosunku do GeForce’a RTX 2080 Super to ilość pamięci VRAM, ponieważ Quadro RTX 5000 posiada jej dwukrotnie więcej, czyli 16 GB w standardzie GDDR6 o efektywnym taktowaniu 12000 MHz. Jest to o tyle istotne z punktu profesjonalistów, że ci rzadko pracują na jednej aplikacji i przeważnie przełączają się pomiędzy kilkoma w trakcie twórczego procesu. W przypadku zbyt małej ilości pamięci zmuszeni są do zamykania jednego programu w trakcie korzystania z innego, a 16 GB pozwala na dużą swobodę w tym zakresie w ramach akcelerowanych przez GPU apek, co też powinno przełożyć się na większą produktywność. Wracając do samego GPU, z racji tego, że jest to wersja Max-Q, posiada ona TDP obniżone do 80 W, co też przekłada się na częstotliwość taktowania rdzenia, która bazowo wynosi jedynie 600 MHz, natomiast w trybie GPU Boost wzrasta do 1350 MHz. Mimo wszystko możemy liczyć na wysoką wydajność Quadro RTX 5000 Max-Q, szczególnie w ramach renderowania, modelowania i projektowania 3D itp. scenariuszy.

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Procesor

Pod maską testowanego notebooka znajdziemy także procesor Intel Core i7-9750H osadzony na płycie głównej z chipsetem HM370. Co oczywiste, jednostkę centralną umieszczono w obudowie BGA, co oznacza, że nie da się jej jakkolwiek wymienić. Zastosowane ubiegłoroczne CPU to następca modelu Core i7-8750H (i poprzednik Intel Core i7-10750H), a główna różnica pomiędzy tymi układami sprowadza się do wyższego taktowania nowszej jednostki. Bazuje ona na 14 nm procesie technologicznym i oferuje 6-rdzeniowe i 12-wątkowe CPU, ale o taktowaniu 2,6 - 4,5 GHz, kiedy w poprzedniku wynosiło ono 2,2 - 4,2 GHz. Zwiększono także ilość współdzielonej pamięci podręcznej z 9 MB do 12 MB. Wysokie taktowanie okupione jest jednak relatywnie wysokim jak na laptopowe standardy TDP wynoszącym 45 W, ale mówimy tu o najwydajniejszych jednostkach, które będą mocno eksploatowane w ciężkich programach graficznych czy grach, więc nie powinno to dziwić. Z punktu widzenia profesjonalnego zastosowania warto też wspomnieć o wsparciu dla 10-bitowego kodeka H.265 HEVC obsługującego materiały 4K oraz kompatybilności z systemem DRM Microsoft PlayReady 3, który wykorzystywany jest do odtwarzania wideo w rozdzielczości 4K.

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Pamięć RAM

ConceptD 7 w otrzymanej przez nas wersji posiada dwa moduły SK Hynix po 16 GB pojemności, co daje łącznie 32 GB RAM typu DDR4-2666 o opóźnieniach wynoszących C19. W oficjalnej specyfikacji urządzenia znajdują się też warianty z 16 GB, ale warto dobrze przemyśleć zakup wariantu z odpowiednią ilością pamięci RAM, ponieważ ewentualna przyszła rozbudowa w tym zakresie jest nieco utrudniona (więcej na ten temat przy opisie wnętrza laptopa), a 32 GB z punktu widzenia profesjonalistów może okazać się bardzo przydatne.

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Pamięć masowa

Cieszy także fakt, że Acer postawił na naprawdę wydajny dysk SSD, ponieważ rolę głównego nośnika pamięci masowej pełni tu WDC PC SN720 od Western Digital. Jest to SSD wykorzystujące interfejs PCIe x4 Gen.3 NVMe i popularne złącze M.2, a otrzymany model pochwalić może się pojemnością 1 TB. Jeśli okaże się to niewystarczające, zawsze możemy poratować się drugim nośnikiem, ponieważ zastosowana płyta główna posiada wolny slot M.2, co umożliwi też stworzenie macierzy RAID 0 i tym samym zwiększenie wydajności dysku. Jeśli zaś jesteśmy przy tej kwestii, to wyniki benchmarku CristalDiskMark potwierdzają, że mamy do czynienia z naprawdę szybkim dyskiem, szczególnie w zakresie sekwencyjnego odczytu i zapisu danych. 

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

 0