Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Jednym z ostatnich trendów na rynku laptopów jest niewątpliwie odchudzanie mobilnych platform. Nie da się bowiem ukryć, że współczesne notebooki nie wyglądają już jak te masywne maszyny klasy DTR (zamienniki stacjonarek, ang. desktop replacements), których mobilność była w gruncie rzeczy bardzo umowna. Duża w tym zasługa NVIDII i jej inicjatywy Max-Q, która wyznaczyła standardy dla wysokowydajnych laptopów w formacie kojarzonym wcześniej raczej z ultrabookami. Jeszcze do niedawna tyczyło się to jednak tylko typowo gamingowych modeli, ale wraz z zadomowieniem się architektury Turing na mobilnych platformach, trend ten jest coraz bardziej widoczny również w komputerach typu stacje robocze, przeznaczonych dla profesjonalistów, zajmujących się obróbką grafiki, wideo (w tym renderowaniem z wykorzystaniem ray tracingu) czy tworzeniem innych treści. Doskonałym przykładem jest tu właśnie Acer ConceptD 7 Pro, który jest częścią inicjatywy NVIDIA Studio, czyli platformy stworzonej z myślą o kreatywnych użytkownikach. 

Acer ConceptD 7 to 15,6-calowy relatywnie smukły i lekki laptop z matrycą IPS 4K, pod maską którego chowają się karta graficzna NVIDIA Quadro RTX 5000 z 16 GB dedykowanej pamięci.

NVIDIA Studio to platforma związana z kartami graficznymi Turing z rodziny RTX i obejmuje zarówno skierowane do graczy modele GeForce, niszowego TITANa, jak i typowo profesjonalną grafikę Quadro, która napędza bohatera dzisiejszego testu. Aby laptop mógł dostać stosowne oznaczenie, musi spełnić kilka dodatkowych warunków, a mianowicie mieć na pokładzie procesor minimum Core i7 9. generacji, co najmniej 16 GB pamięci operacyjnej, wyświetlacz 1080p (do 4K) oraz 512 GB lub więcej przestrzeni dyskowej typu SSD. Przekonajmy się zatem, co potrafi sprzęt o takiej specyfikacji. Wracając do GPU, nie bez przyczyny wymogiem są tu modele oparte o technologię Turing, ponieważ te posiadają kilka istotnych nowości. Mowa tu choćby o rdzeniach RT, które przyspieszają przeszukiwanie drzewa BVH oraz testowanie przecięcia obiektów sceny przez promień, więc pełnią kluczową rolę we wsparciu dla śledzenia promieni (ang. ray tracing) i nie ogranicza się to tylko do gier, bo można ich użyć też do wspomagania renderingu, co jest już dostępne chociażby w Blender Cycles czy V-Ray. Istotne w przypadku platformy Studio jest również oprogramowanie, w tym SDK i API, ale przede wszystkim sterowniki zoptymalizowane pod kątem aplikacji wykorzystywanych przez profesjonalistów.

Specyfikacja Acer ConceptD 7 Pro
Ekran 15,6 4K 60 Hz IPS 
Procesor Intel Core i7-9750H
Pamięć RAM 32 GB DDR4-2666 
Grafika NVIDIA Quadro RTX 5000 Max-Q
Nośniki 1 TB GB SSD M.2 
Łączność Wi-Fi 802.11ac, BT v5.0, Gb LAN
Bateria 5550 mAh (82 Wh)
Wymiary 358 x 255 x 17,9 mm
Waga 2,1 kg
System Windows 10 Pro 64-bit
Cena 17999 zł

Co zatem konkretnie ma do zaoferowania Acer ConceptD 7? Jest to 15,6-calowy relatywnie smukły i lekki laptop z matrycą IPS 4K, pod maską którego chowają się karta graficzna NVIDIA Quadro RTX 5000 z 16 GB dedykowanej pamięci oraz procesor Intel Core i7-9750H. Do tego dochodzą 32 GB pamięci RAM oraz 1 TB dysk SSD PCIe NVMe, więc produkt Acera z nawiązką spełnia minimalne wymagania sprzętowe platformy NVIDIA Studio. Taki sprzęt to jednak spory wydatek, ponieważ Acer ConceptD 7 w testowanej przez nas konfiguracji kosztuje 17999 zł, co przeciętnego użytkownika może przyprawić o zawrót głowy, ale trzeba pamiętać, że mówimy tu o profesjonalnym sprzęcie skierowanym do osób, które korzystać będą z niego jako narzędzia pracy, więc teoretycznie jego koszt może szybko się zwrócić. Pytanie tylko, czy produkt spełni oczekiwania grupy docelowej? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tej recenzji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

 0