Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Acer ConceptD 7 Pro - budowa zewnętrzna i czas pracy na baterii

Obudowa

Acer ConceptD 7 to laptop w najpopularniejszym rozmiarze 15,6 cala. Zgodnie z najnowszymi trendami i wymaganiami inicjatywy Max-Q, jest to dość kompaktowa (wymiary 358 x 255 x 17,9 mm) i lekka konstrukcja (2,1 kg wraz z baterią), szczególnie jak na tę klasę sprzętu. Jeśli ktoś korzystał ze stacji roboczych sprzed kilku lat, to zapewne pamięta, że były to naprawdę masywne i duże kolubryny. Acer zadbał również o miły dla oka design, który łączy wygląda klasycznego notebooka z nowoczesną formą, która objawia się choćby smukłymi ramkami wokół ekranu (stosunek wyświetlacza do obudowy stanowi 81%). Bardzo przypadł nam do gustu również biały kolor obudowy, tym bardziej, że producent zastosował w tym przypadku powłokę ceramiczną (ala Cerakote, ostatnio dość popularnego w broni palnej). Dzięki temu metalowe powierzchnie laptopa nie ulegają korozji czy utlenianiu, a poza tym powłoka chroni laptopa przed żółknięciem, plamami z kawy, pisaków i innymi zanieczyszczeniami, co jej bardzo istotne w przypadku białego sprzętu. Co więcej, nie zbiera ona odcisków palców i tłustych plam, a jedyny minus jest taki, że widać na niej każdy paproch, włosek czy zabrudzenie.

Acer ConceptD 7 Pro

Wzornictwo laptopa określić można również jako minimalistyczne, ponieważ nie znajdziemy tu zbyt wielu ozdobników (jedynie na klapie i pod ekranem umieszczono niewielkie logo producenta, a nad klawiaturą nazwę serii), a bryła jest prosta i nie posiada niepotrzebnych tłoczeń czy załamań. Pod względem designu Concept D nie jest więc może zbyt oryginalny i raczej nie będzie wywoływać zachwytów osób w naszym otoczeniu (nie jest szpanerski), ale zdecydowanie może się podobać i powinien dobrze komponować się z każdym miejscem pracy. W kwestii wykonania cieszy również jego solidność, ponieważ zarówno pokrywa, jak i panel roboczy, wykonane są z aluminium (spód i obramowanie ekranu są plastikowe), a konstrukcja jest odpowiednio sztywna. Co więcej, pokrywa otwiera się w zakresie 180 stopni, zawiasy są solidne, ale dobrze wyważone, przez co klapę otworzymy jedną ręką. Sama jakość wykonania także stoi na bardzo wysokim poziomie i trudno znaleźć tu coś, do czego można się przyczepić. Jeśli mielibyśmy szukać czegoś na siłę, to byłby to fakt, że obudowa posiada zimny odcień bieli, a klawisze i touchpad ciepły, przez co nie zgrywają się idealnie ze sobą.

Acer ConceptD 7 Pro

Klawiatura i touchpad

Jak też można było się spodziewać, ConceptD 7 Pro posiada typową wyspową klawiaturę. Skok klawiszy jest dość wysoki i nieco twardszy od standardu, ale ich aktywacja jest dobrze wyczuwalna, a do tego przyciski są sprężyste. W trakcie codziennego użytkowania sprawdzają się naprawdę dobrze i pisanie na klawiaturze tego laptopa było przyjemne oraz ciche, a do tego nie powoduje uczucia zmęczenia. Nieco bardziej kontrowersyjną kwestią jest jednak układ klawiszy, ponieważ Acer nie wykorzystał pełnej przestrzeni panelu roboczego, przez co nie tylko zrezygnował całkowicie z sekcji numerycznej (w przypadku komputera do pracy wiele osób może być niezadowolonych z tego rozwiązania), ale i umieścił w pojedynczej kolumnie przy prawej krawędzi Home, Pg Up, PG Dn i End. Strzałki nie są wydzielone od reszty klawiszy, Enter podzielono w taki sposób, że górna jego część robi za backslash, nie ma skrótów multimedialnych, a nie do końca spodobało nam się także zintegrowanie przycisku Power z klawiaturą. Na plus zaliczyć trzeba jednak czterostopniowe podświetlenie w pomarańczowym kolorze, które dobrze komponuje się białą obudową.

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Większych uwag nie mamy do gładzika, po którego gładkiej powierzchni przyjemnie suwa się palcami, nie ma on problemów z rejestrowaniem gestów i szybko reaguje na polecenia. Nie każdemu przypadnie zapewne do gustu zintegrowanie przycisków LPM i PPM z jego powierzchnią (zamiast wyraźnego ich wydzielenia), a wydaje się, że mógłby być on również większy (choć w trakcie użytkowania nie zwracaliśmy na to uwagi) i posiadać czytnik linii papilarnych. Biorąc zaś pod uwagę, że w stacji roboczej pełni on tylko funkcję pomocniczą (np. w trakcie podróży), to dobrze wywiązuje się z powierzonego mu zadania.

Porty I/O

Trzeba przyznać, że Acer ConceptD 7 Pro pochwalić może się całkiem imponującą liczbą dostępnych złącz jak na konstrukcję mierzącą niecałe 2 cm grubości. I tak, z lewej strony znajdziemy złącze zasilające, gniazdo ethernetowe RJ45, USB 3.1 (typu A Gen. 2), HDMI 2.0 oraz podwójny minijack 3,5 mm na słuchawki i mikrofon. Z prawej widnieją zaś blokada Kensington, kolejne dwa USB 3.1 (typu A Gen. 1), Mini DisplayPort 1.2 oraz USB typu C z interfejsem Thunderbolt 3. Znajdziemy tu więc niemal wszystko, czego będzie nam trzeba i jedyny istotny brak to slot na karty pamięci (SD/microSD), który znajduje się dopiero w modelu ConceptD 9. Warto też odnotować sporych rozmiarów otwory wentylacyjne na bocznych i tylnej krawędzi, które powinny ułatwić przepływ powietrza wewnątrz laptopa.

​​Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Audio

Głośniki w ConceptD 7 umieszczono pod spodem, po jednym w lewym i prawym narożniku blisko słuchacza. Jest to zestaw stereo bez dedykowanego przetwornika niskotonowego i to niestety słychać, ale mimo wszystko, jak na tego typu konstrukcję, jakość dźwięku zrobiła na nas pozytywne wrażenie. Głośniki są głośne, a generowane przez nie brzmienie, choć brakuje mu nieco mięsistości, co wynika ze słabych basów, jest czyste, klarowne i przy codziennym użytkowaniu sprawdza się naprawdę dobrze. Głośniki w tym laptopie grają lepiej od większości notebooków jakie mieliśmy okazję testować, więc choć nieidealne, to na pewno są ponadprzeciętne. Do tego producent dołącza oprogramowanie z licznymi opcjami personalizacji, w tym profilami, korektorem graficznym czy możliwością włączenia dźwięku przestrzennego (360 stopni) na słuchawkach (opcja wyciąga więcej szczegółów w wysokich i średnich tonach, ale zamula basy).

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Łączność i kamerka internetowa

Za łączność bezprzewodową odpowiada tu karta sieciowa Killer Wireless-AC 1550, która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.0, jak i Wi-Fi 5 (ac) z łączną prędkością transferów sięgającą 1,73 Gb/s. Co prawda ten bezprzewodowy adapter sieciowy 2x2 11ac oferuje obsługę kanałów o szerokości 160 MHz, ale w dobie popularyzacji technologii Wi-Fi 6 można żałować, że Acer nie zdecydował się na wsparcie dla nowszego standardu. Testy wydajnościowe wykazały ponadto przeciętne wyniki transferów i spore wahania prędkości (w 5 GHz od 412 Mb/s do 650 Mb/s), ale w codziennym użytkowaniu nie stanowiło to problemów. Laptop posiada także dość podstawową kamerkę internetową (1 MP), rejestrującą obraz w rozdzielczości 720p, która poprawnie wywiązuje się ze swojego zadania, głównie w trakcie wideorozmów.    

Akumulator

ConceptD 7 Pro wyposażony został w 4-komorową baterię o pojemności 5550 mAh (82 Wh) i zastanawialiśmy się jak wyglądać będą jego przebiegi w kontekście podzespołów, które zdają się mieć wysokie zapotrzebowanie na energię (choćby wyświetlacz 4K). Okazało się, że spory akumulator połączony z optymalizacją producenta przełożył się na bardzo dobre wyniki, ponieważ wynik uzyskany w teście baterii PCMark 10 wyniósł aż 5 h i 24 minuty (przy czym poziom baterii na zakończenie testu wynosił wciąż 19%). Co więcej, w rzeczywistych scenariuszach możemy liczyć na blisko 6 godzin oglądania filmów na platformach streamingowych przy maksymalnej jasności, włączonym Wi-Fi i włączonym oszczędzaniu energii, ok. 4,5 godziny surfowania po sieci i półtorej godziny przy wysokim obciążeniu (np. w czasie grania). Nie są to może jakieś rekordowe wartości, ale jak na stację roboczą, do tego w tak smukłej obudowie, trzeba ocenić je pozytywnie.

Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer ConceptD 7 Pro - test mobilnej stacji roboczej z NVIDIA Quadro RTX na pokładzie

 0