AMD Athlon 200GE - test budżetowego procesora z rodziny Raven Ridge

AMD Athlon 200GE - test budżetowego procesora z rodziny Raven Ridge

Test procesora AMD Athlon 200GE - konkluzje

Podsumowanie testu procesora AMD Athlon 200GE rozpocznę od omówienia wyników wydajnościowych. Na temat osiągów zintegrowanego rdzenia graficznego, a także w połączeniu z zewnętrzną kartą, napisałem już wystarczająco dużo na poprzednich stronach. Wersja skrócona - w obecnej sytuacji rynkowej, w obu tych aspektach jest bezkonkurencyjny w swojej półce cenowej. Zasadniczo podobnie jest w kontekście wydajności w aplikacjach, gdzie Celeron G4900, pomijając niektóre testy jednowątkowe (Cinebench Single Core, Dolphin, konwersja jednego pliku do Monkey's Audio oraz pomiary przeglądarkowe), absolutnie nie ma czego szukać przy dwurdzeniowym i czterowątkowym Raven Ridge. Chociaż, w ramach ciekawostki, chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, niemal w żadnym przypadku Athlon 200GE nie był w stanie naruszyć chociażby pozycji Pentiuma G4560, o mocniejszym G5400 nie wspominając. Jedyny wyjątek od tej reguły to test Fire Strike Extreme w 3DMarku, gdzie - z uwagi na brak instrukcji AVX/AVX2 - oba Pentiumy dla LGA 1151 musiały uznać wyższość procesora od AMD. Po drugie, dosyć już wiekowy Athlon X4 845 w aż 17 pomiarach zdołał wyprzedzić dużo nowszego kuzyna. Mówiąc konkretniej, były to następujące aplikacje: Blender (scena Kuchnia), foobar2000 (konwersja wielu plików do FLAC/MP3), GCC, HandBrake (x265), IrfanView, VeraCrypt (wszystkie algorytmy) oraz VidCoder (x264). Co więcej, w przypadku zmiany formatu audio, kompilacji oraz szyfrowania przedstawiciel rodziny Carrizo do pokonania Raven Ridge nie potrzebował nawet podkręcania, a o jego mocy w tych zastosowaniach - pomijając GCC - przekonali się także członkowie linii Pentium generacji Kaby Lake oraz Coffee Lake.

AMD Athlon 200GE to na chwilę obecną bezkonkurencyjny procesor do pracy biurowej i multimediów. Jednak trudno przejść obojętnie obok szeregu blokad, które nie pozwalają mu rozwinąć skrzydeł.

Plejada blokad i ograniczeń

Przewaga starszego Athlona X4 845 w testach wymienionych w poprzednim akapicie wynika z niczego innego jak dużo wyższego zegara rdzeni. Po podkręceniu Carrizo dysponował w tym zakresie aż ~28% przewagą nad Raven Ridge - mówimy o dysproporcji 4,1 do 3,2 GHz. I właśnie w tym momencie dochodzimy do kwestii całego szeregu bezsensownych ograniczeń Athlona 200GE, do których firma AMD dotychczas nie zwykła nas przyzwyczajać. Z racji zablokowanego mnożnika, o ile nie posiadamy drogiej płyty głównej z regulacją zegara bazowego, której i tak nikt pod budżetowy komputer nie kupi, taktowania po prostu nie podniesiemy. Tak samo jest dla zintegrowanego GPU, któremu podbicie częstotliwości, z fabrycznych 1000 do około 1500 MHz, na pewno również by nie zaszkodziło. O zegarze RAM nie wspominając, gdzie - nawet na płytach głównych z chipsetami serii X (sic!) - limit wynosi 2666 MHz. A już wisienką na torcie jest obcięcie szerokości szyny PCI-Express, odpowiednio do x4 dla karty graficznej oraz x2 do komunikacji z chipsetem/dyskiem M.2 NVMe. I w tym właśnie momencie Intel zapewne patrzy na wyczyn swojego konkurenta z dumą, podziwem, ale także zazdrością, że to nie on "opatentował" tak zabójczą kombinację. Wniosek, do którego zmierzam, jest dość oczywisty - potencjał Athlona 200GE był zdecydowanie wyższy niż to, co procesorowi udało się zaprezentować w testach. Gdyby istniała możliwość podniesienia zegara rdzeni do poziomu 3,8-4,0 GHz, co - gdyby nie blokada - jak najbardziej byłoby wykonalne, zaś karta graficzna mogła pracować w standardowym dla Raven Ridge trybie x8, mielibyśmy godne zastępstwo Pentiumów dla celów budowania budżetowych zestawów do grania. Tym bardziej, że najtańsze płyty główne B350, wspierające OC, wcale nie są drogie, a dają szerokie możliwości przyszłej rozbudowy.

AMD Athlon 200GE - test budżetowego procesora z rodziny Raven Ridge

Ocena procesora AMD Athlon 200GE

W tym momencie wypadałoby wystawić ocenę końcową głównemu bohaterowi dzisiejszego testu, czyli procesorowi AMD Athlon 200GE, i tak właśnie czynię. Ostatecznie przyznaję cztery gwiazdki i wyróżnienie "opłacalność". Biorąc pod uwagę obecne ceny jednostek Intela, konkurentem najtańszego przedstawiciela Raven Ridge są przede wszystkim Celerony. A od tych ostatnim Athlon 200GE jest po prostu dużo lepszy, oferując znacznie wyższą wydajność procesora, czy to w grach czy aplikacjach, oraz zintegrowanej grafiki. Co prawda nie ma mowy o graniu na iGPU w nowe gry, ale pewną nagrodą pocieszenia jest fakt, że ze starszymi produkcjami Radeon Vega 3 poradzi sobie przyzwoicie, zaś tytuły z okresu Battlefielda 4 czy Crysisa 3 dla intelowskiej UHD Graphics 610 są przeszkodą nie do przeskoczenia, podczas gdy alternatywa spod znaku AMD prezentuje w nich akceptowalną liczbę klatek na sekundę. Ponadto warto podkreślić kompatybilność z HDMI 2.0, dzięki czemu jesteśmy w stanie przesłać sygnał o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 60 Hz, a tego niebieskie produkty nie potrafią. Zatem do pracy biurowej i podstawowych zastosowań multimedialnych jest to na chwilę obecną oferta bezkonkurencyjna. Jednakże, gdyby nie aktualne zawirowania rynkowe, wcale nie musiałoby być tak różowo. Wystarczy przypomnieć, że był okres, gdzie za porównywalne pieniądze można było dostać Pentiuma G4600 z grafiką HD Graphics 630, dużo wydajniejszą od wariantu o numerze 610. Zatem obecne ceny Inteli są, jakby na to nie patrzeć, jednym z asów w talii Athlona 200GE. Na zakończenie przypomnę jeszcze, że bardzo ubolewam nad faktem, iż przetestowana jednostka jest mocno skrępowana szeregiem blokad zaaplikowanych przez producenta. Naprawdę duży teoretyczny potencjał na co najmniej dobrą podstawę do budżetowego grania został w tym przypadku zmarnowany w sposób karygodny. Nieładnie AMD, nie tego się po Was spodziewałem.

 

AMD Athlon 200GE

Ocena procesora AMD Athlon 200GEOcena opłacalności procesora AMD Athlon 200GE

Wysoka (w tej półce cenowej) wydajność procesora, zintegrowana grafika pozwalająca na grę w starsze tytuły, niski pobór prądu oraz temperatury rdzeni, sprzętowa obsługa HDMI 2.0 (4K @ 60 Hz), atrakcyjna cena

Niskie zegary fabryczne CPU oraz iGPU, szereg ograniczeń i blokad limitujących potencjał procesora

Cena (na dzień 30.11.2018) : od 230 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

AMD Athlon 200GE - test budżetowego procesora z rodziny Raven Ridge

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Athlon 200GE - test budżetowego procesora z rodziny Raven Ridge

 0