AMD Radeon RX 460 (1024) vs Nvidia GeForce GTX 1050 – Ostateczne starcie

AMD Radeon RX 460 (1024) vs Nvidia GeForce GTX 1050 – Ostateczne starcie

Temperatury

Wszystkie odczyty były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 21-23°C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie HWiNFO64 w wersji 5.23-2830. Test w spoczynku polega na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 15-minutowym okresie wyświetlenia pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to półgodzinna rozgrywka w Battlefield 1. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

TDP obydwu kart jest ponoć identyczne i wynosi 75 W, a układ chłodzenia - konstrukcyjnie zbliżony. Mamy po dwa wentylatory i taką samą liczbę ciepłowodów, ale to GeForce GTX 1050 marki Asus okazuje się znacznie, znacznie chłodniejszy. Akcelerator ten pod obciążeniem nie przekracza 56°C, podczas gdy jego rywal z układem Czerwonych operuje w przedziale 68-71°C. Z czysto użytkowego punktu widzenia nie ma to jednak większego znaczenia, wszak żaden z modeli nie ujawnia tendencji do przegrzewania czy throttlingu.

Kultura pracy

Natężenie hałasu jest mierzone podczas sprawdzania temperatur roboczych, mniej więcej w połowie każdej z prób. Sonometr Bestone BE-824 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA i dokładności na poziomie ±1,5 dBA spoczywa na stabilnym statywie, w odległości 20 centymetrów od pracującego komputera. Na czas przeprowadzenia pomiaru, wyłączam wentylatory zamontowane na obudowie. Jedynymi źródłami dźwięku są zatem: schładzacz procesora, zasilacz i właśnie karta graficzna. Wynik obejmuje wszystkie te komponenty, jednakowoż każdy akcelerator ma zapewnione identyczne warunki.

Wyraźną przewagę karty Asus GeForce GTX 1050 ROG STRIX GAMING OC 2 GB uwydatniają dopiero pomiary natężenia hałasu. Podczas wyświetlania pulpitu oba modele w stawce są równie ciche, wówczas pracują przecież całkowicie pasywnie. Co oczywiste, rozdźwięk pojawia się przy intensywnej rozgrywce. Wentylatory na karcie GeForce GTX 1050 operują w granicach 1000 obr./min, zaś Radeon RX 460 zalicza od 500 do 750 obr./min ekstra. Różnice te częściowo kompensuje mniejsza średnica jednostek tłoczących, ale ostatecznie produkt Zielonych i tak okazuje się być mniej hałaśliwym.

Zużycie energii

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu Furmark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

W kwestii zużycia energii ponownie przewodzi GeForce GTX 1050. Tym niemniej zarówno jedną, jak i drugą kartę w parze z procesorem klasy konsumenckiej swobodnie zasili markowa jednostka o mocy znamionowej 350 W - co sprowadza występujące różnice do roli ciekawostki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 460 (1024) vs Nvidia GeForce GTX 1050 – Ostateczne starcie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł