Test AMD Ryzen 5 3400G: konkluzje
Jeżeli chodzi o wyniki testów wydajnościowych, to zintegrowana karta graficzna procesora AMD Ryzen 5 3400G pokazała się z naprawdę dobrej strony. Rezultaty zanotowane przez Radeona RX Vega 11 są solidne, mianowicie rzeczone GPU bez trudu rywalizuje chociażby z Radeonem RX 550. W zasadzie, skupiając się tylko na tej dwójce, gdyby nie przebłysk geniuszu taniego Polarisa w grze Dying Light: The Following, gdzie zaprezentował wyjątkowo dobrą dyspozycję, uśrednione wyniki wskazałyby na marginalne zwycięstwo APU. A tak mamy minimalną supremację dedykowanego akceleratora, ale na dobrą sprawę nie ma to znaczenia, bo przy różnicach w zakresie 1-2% trzeba jasno powiedzieć - ogólne osiągi są takie same. Ciekawiej sprawa wygląda dla GeForce'a GT 1030, który jeszcze nie tak dawno był naprawdę mocną propozycją w najniższym segmencie. Niestety, w jego przypadku upływ czasu okazał się bezlitosny i najmniejszy Pascal w nowych grach po prostu sobie... nie radzi. Wystarczy popatrzeć, gdzie plasuje się względem Radeonów w starszym Battlefield 1 i jak mocno stracił dystans w Battlefield V. A w innych świeżych produkcjach wcale nie jest lepiej - odsyłam do Just Cause 4 oraz Metro Exodus, gdzie nawet przejście na DirectX 11 nie pomaga zbyt mocno (karty AMD lepiej działały z nowszym API, przykładowo dla Radeona RX Vega 11 zysk wynosił około 9%). Zatem chociaż GeForce GT 1030 dysponuje fajnym potencjałem podkręcania i można go dość mocno przyspieszyć, co pokazałem w Wiedźminie 3, to jednak niewiele to pomoże w sytuacjach, gdzie na starcie przewaga konkurencji wynosi ~25-42%. Ergo, w 2019 roku raczej nie zalecam inwestycji w akceleratory tej klasy.
AMD Ryzen 5 3400G to ciekawe i mocne APU. Jak tylko zdąży trochę potanieć, zbliżając się w tym aspekcie do starszego brata, będzie niezwykle konkurencyjną propozycją.
Radeon RX Vega 56 vs GeForce RTX 2060 - test po podkręceniu kart
Fabryczne chłodzenie, pobór prądu oraz podkręcanie
Przechodząc do pozostałych aspektów użytkowych, fabryczny zestaw chłodzący Wraith Spire robi dobrą robotę, utrzymując temperatury zintegrowanego GPU na rozsądnym poziomie. Gwoli ścisłości, jeśli chodzi o warunki termiczne rdzeni CPU, również nie było problemów, gdyż zanotowałem 63/72 °C, odpowiednio dla przypadku z ustawieniami domyślnymi oraz podkręconym Radeon RX Vega 11 (bez wątpienia lutowany IHS pomaga). Właśnie, skoro jesteśmy przy overclockingu, to trzeba jasno powiedzieć, że raczej nie ma on większego sensu. Dodatkowa manipulacja ustawieniami spowodowała skok poboru prądu całego komputera o circa 33,3%, co nie byłoby takim złym rezultatem, mając na uwadze wzrost taktowania na poziomie około 21,4%, gdyby tylko przekładał się on na realny zysk osiągów. Tak niestety nie jest i rzeczywiste średnie przyspieszenie to zaledwie ~6,4/6,8%, odpowiednio dla rozdzielczości 900p oraz 1080p (Full HD). Jak na dłoni widać więc, że mała Vega jest bardzo mocno limitowana przepustowością pamięci i zdecydowanie lepiej jest wyżyłować do oporu posiadane moduły niż procesor. Jednocześnie informacja ta oznacza, że względem Ryzena 5 2400G możemy się spodziewać niespełna 4% przewagi, jako że różnica zegarów to dokładnie 12%. Zostawiając już podkręcanie na boku, nie należy zapominać, że przy parametrach fabrycznych efektywność energetyczna stoi na naprawdę dobrym poziomie. Wszak pecet z Ryzenem 5 3400G zużywa mniej energii niż porównywalna konfiguracja z Radeonem RX 550 i tylko minimalnie więcej od zestawu z GeForcem GT 1030, który został - nie oszukujmy się - zdeklasowany w nowych grach przez testowane APU.
Test AMD Radeon RX 5700 oraz RX 5700 XT. Navi w akcji
Wyostrzanie obrazu, koszt zakupu oraz ocena końcowa
Powoli zmierzając ku końcowi, w zasadzie jedyną rzeczą, jakiej mi brakowało, było wsparcie RIS (ang. Radeon Image Sharpening) dla Vegi. Przy tej wydajności rozdzielczość 1600x900 z dodatkowym wyostrzaniem to naprawdę rozsądna kombinacja, pozwalająca osiągnąć lepszy komfort rozgrywki przy niewiele gorszej jakości obrazu niż dla natywnej 1920x1080. Oczywiście jest szansa, że opcja zostanie dodana w bliżej nieokreślonej przyszłości i taką właśnie mam nadzieję, ale póki co możemy wyłącznie obserwować temat. Bez wątpienia byłoby to bardziej komfortowe rozwiązanie niż korzystanie z ReShade, szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników. Natomiast w temacie cen trzeba odnotować, że Ryzen 5 3400G to koszt około 40-60 zł wyższy niż zestaw Intel Pentium Gold G5400 + Radeon RX 550 czy Ryzen 3 1200 + Radeon RX 550, co nie jest dużą różnicą, szczególnie mając na uwadze, że w pakiecie dostajemy sporo wyższą wydajność części CPU. Jedyny haczyk to pamięci RAM, które dla zintegrowanego GPU po prostu muszą być szybkie, ale wobec mnogości przystępnych cenowo zestawów na kościach Hynix CJR czy Micron D9VPP wydaje mi się, że nie jest to duży problem. Większym jest starszy Ryzen 5 2400G, który oferuje niewiele mniej, a jest o mniej więcej 130 zł tańszy. Naturalnie nie ma nic dziwnego w sytuacji, kiedy świeży produkt jest mniej opłacalny od starszego, który dostał już trochę obniżek, bo widzieliśmy to w wielu przypadkach - tak na rynku procesorów, jak i dedykowanych kart graficznych. Ostatecznie Ryzen 5 3400G dostaje ode mnie te same noty co starszy wariant - cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienie rekomendacja. To najwydajniejsze APU, które możemy po prostu kupić w sklepie i zamontować na płycie głównej, idealne do małych zestawów salonowych. Jak tylko stanieje na tyle, że różnica w odniesieniu do starszego brata nie będzie przekraczać kilkudziesięciu złotych, zdecydowanie będzie warto go wybrać. A tymczasem Ryzen 5 2400G jest naprawdę łakomym kąskiem w tym segmencie...
AMD Ryzen 5 3400G
Całkiem wydajne zintegrowane GPU (konkurencyjne na tle Radeona RX 550 i wyprzedzające GeForce'a GT 1030), sprzętowa obsługa 4K HDR i HDCP v2.2, wysoka efektywność energetyczna, lutowany IHS (niskie temperatury), dobry cooler BOX, teoretycznie iGPU można mocno podkręcić...
... ale praktyczny zysk jest śladowy, nieco zbyt wysoka cena, brak wsparcia RIS, tylko osiem linii PCI-Express
Cena AMD Ryzen 5 3400G (na dzień publikacji) : od 655 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 5 3400G kontra niedrogie karty graficzne - test porównawczy