AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

AOC G2868PQU - Podsumowanie

Trudno znaleźć jednoznaczne uzasadnienie obecności AOC G2868PQU na rynku, monitor ten wypada bowiem praktycznie tak samo jak inne modele 4K bazujące na panelach TN, czyli mówiąc wprost… przeciętnie. Biorąc zaś pod uwagę, że jest to model skierowany do graczy, rozczarowujący wydaje się fakt, że zastosowano tu jedynie 60 Hz matrycę, tym bardziej, że można było się pokusić o 75 Hz, co naprawdę robi sporą różnicę. Jednym z plusów tego produktu miało być także wsparcie dla technologii HDR, ale to okazało się wielkim zawodem i tak po prawdzie, patrząc na parametry G2868PQU, można było się tego spodziewać. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ktoś szuka monitora 4K do gier, to choć nie będzie to optymalny wybór, to jednak w budżetowym segmencie propozycja AOC spisze się lepiej od tanich modeli bazujących na matrycach IPS czy VA, a to za sprawą szybszej reakcji piksela. Do tego otrzymujemy niski input lag, kilka dodatkowych opcji do grania czy wsparcie dla FreeSync (obsługa G-Sync także jest poprawna).

Największym problemem G2868PQU wydaje się być jednak cena, która na dzień publikacji wynosi ok. 1300 zł.

Największym problemem G2868PQU wydaje się być jednak cena, która na dzień publikacji wynosi ok. 1300 zł. Tymczasem nawet AOC ma swojej ofercie bliźniaczy model, ale o mniej gamingowym designie i bez HDR (tu akurat nic nie tracimy), który jest jakieś 200 zł tańszy, a na rynku znajdziemy nawet jeszcze tańsze propozycje (choćby Acer KG281KBMIIPX). I choć G2868PQU wypada bardzo przyzwoicie w zakresie odwzorowania kolorów, to jednak nie jest to kluczowy aspekt przy wyborze taniego monitora do grania, tym bardziej, że ten nieco zawodzi w kilku kwestiach, jak choćby maksymalna jasność czy powolne OSD. Na plus zaliczyć trzeba mu jednak ergonomię i jakość wykonania, więc każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to monitor dla niego, czy też może lepiej zdecydować się na inny model.

AOC G2868PQU

Plusy 4K z szybszym czasem reakcji niż w panelach IPS i VA, niski input lag, dobre odwzorowanie kolorów, solidne wykonanie, cztery porty USB 3.1, przyzwoita ergonomia

Minusy FreeSync tylko od 40 do 60 Hz, rozczarowujący HDR, tylko 60 Hz, powolne OSD, maksymalna jasność, cena

Cena (na dzień publikacji): 1249 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

Sprzęt do testów dostarczył:

AOC

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

 0