AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

AOC G2868PQU - Kolory i kontrast

Próby z kolorymetrem zaczynamy od weryfikacji pokrycia poszczególnych gamutów barw. Przypominamy, że urządzenie wedle obietnic producenta zapewnia 102% pokrycia przestrzeni sRGB oraz 82 procent AdobeRGB. Tymczasem z naszych testów wynika, że bryła pokrywa 95,9% przestrzeni sRGB przy całkowitej objętości na poziomie 105,5% sRGB, natomiast dla AdobeRGB uzyskaliśmy odpowiednio 70,9% oraz 72,7%. W pierwszym standardzie nieco zabrakło do deklarowanych wartości, choć otrzymany rezultat i tak jest bardzo dobry, szczególnie jak dla panelu TN, ale w przypadku drugiego producent mocno się już rozminął, co powoduje, że do deklaracji AOC, w tym dołączonego raportu, podchodziliśmy od tej pory z dużą rezerwą. Sama bryła sugeruje zaś wyraźne przesycenie zieleni i niebieskiego, co jak mieliśmy się wkrótce przekonać, rodzi pewne problemy w ramach kalibracji.

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

Ustawienia domyślne

W przypadku ustawień domyślnych raczeni jesteśmy jasnością wyświetlacza ustawioną na 80%. Przy tej wartości daje to biel ustaloną na jedynie 216,6 cd/m2 (warto pamiętać o relatywnie niskiej jasności szczytowej zastosowanego panelu, która według deklaracji producenta wynosi 300 cd/m2, ale w rzeczywistości bliżej jej do 250 cd/m2), czerń osiąga zaś wartość 0,2503 cd/m2, co zapewnia bardzo przeciętny, nawet jak na matrycę TN, kontrast wynoszący 865,5:1 (zamiast deklarowanych 1000: 1). Co ciekawe, AOC po raz kolejny postawiło na fabrycznie dość wysoką temperaturę barwową 6813K, która sprawia, że biel wpada w lekko błękitny odcień. Średni błąd Delta E w trakcie testów na ustawieniach domyślnych (tryb kolorów: Ciepłe 1) wynosi zaledwie 2,2, co jest dobrym wynikiem jak na typowo konsumencki monitor dla graczy, gdzie za dobre przyjmuje się rezultaty poniżej wartości 3,00. Co prawda z perspektywy gracza nie jest to może najważniejszy aspekt monitora, ale chyba lepiej cieszyć się trafną reprodukcją barw (średnio wypada tylko czysty niebieski), tym bardziej, że ich profil w przypadku G2868PQU jest dość naturalny i przyjemny dla oka. Pod tym względem nawet najwięksi malkontenci i puryści nie powinni kręcić nosem, a AOC należą się wyrazy szacunku. Zastrzeżenia mamy jednak co do przebiegu gammy lokalnej, a przynajmniej na domyślnych ustawieniach (Gamma 1), gdzie udało się zachować prawidłową jasność jedynie w początkowej fazie zakresu gradientu, co objawia się nienaturalnym rozjaśnieniem cieni. Pozostałe dwa tryby niestety nie poprawiają sytuacji, a nawet ją pogarszają.

  • Punkt bieli: 6813K
  • Jasność bieli: 183.3 cd/m²
  • Jasność czerni: 0,2503 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 865,5:1

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

sRGB

Monitor posiada wbudowany tryb sRGB, który miał być fabrycznie kalibrowany przez producenta. Wbudowany tryb sRGB jest nieco ukryty, bo występuje jako ustawienie temperatury barwowej, a nie tryb pracy, niemniej jego działanie jest bardzo dobre. Po aktywacji presetu, temperatura barwowa spada do 6229K, przez co zamiast cieszyć się naturalną bielą, dostajemy ją mocno ocieploną i wpadającą w żółtawe odcienie. Bardziej interesował nas jednak średni błąd Delta E, który według AOC wynosić powinien tylko 1,04, tymczasem zmierzyliśmy 1,2. Wciąż jest to jednak świetny wynik a poprawie ulega także gamma, szkoda jednak, że nie mamy opcji korekt, gdyż większość opcji zostaje zablokowana.

  • Punkt bieli: 6229K
  • Jasność bieli: 183.3 cd/m²
  • Jasność czerni: 0.2496 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 734.2:1

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

Kalibracja i profilowanie

Kalibracja

  • Jasność: 41
  • Kontrast: 50
  • RGB: 51, 34, 38
  • Gamma: Gamma 1
  • HDR

Monitor jest oporny na kalibrację, gdyż już na wstępie, czyli regulacji RGB, raczeni jesteśmy problemami z ustawieniem zielonego i niebieskiego koloru, które zdają się toczyć walkę o dominację. Kiedy jednak uda nam się już wygrać to starcie (nasze ustawienia poniżej) i obniżyć jasność do 120 nitów, raczeni jesteśmy niemal perfekcyjnymi parametrami, ze średnim błędem Delta E wynoszącym tylko 0,23, i niemal idealnym przebiegiem gammy. Bez profesjonalnego sprzętu jednak się nie obejdzie, więc trudno polecić ten sprzęt dla graczy, którzy chcą również amatorsko pobawić się na nim w obróbkę grafiki.

  • Punkt bieli: 6521K
  • Jasność bieli: 112.1 cd/m²
  • Jasność czerni: 0.1539 cd/m²
  • Kontrast rzeczywisty: 728.6:1

​    ​AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

HDR

Obsługa szerokiego zakresu tonalnego, czyli technologii HDR, to coś, co najlepiej byłoby tu przemilczeć. Co prawda monitor rzeczywiście jest w stanie odczytać stosowne metadane, ale co z tego, jeśli efekt tego jest po produkt mierny. Trudno się temu dziwić, jeśli maksymalna jasność oscyluje tu w okolicach 250 nitów, tymczasem 400 nitów to absolutnym minimum, by HDR miał w ogóle jakiś sens. Skutkuje to więc mocno wypranymi kolorami i po prostu kiepskiej jakości obrazem (np. w Assassin’s Creed Odyssey, dlatego odradzamy korzystanie z HDR w tym monitorze).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AOC G2868PQU - test taniego monitora 4K dla graczy. Czy to ma sens?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł