ASUS ROG Flow X16 - test najpotężniejszego konwertowalnego laptopa dla graczy

ASUS ROG Flow X16 - test najpotężniejszego konwertowalnego laptopa dla graczy

ASUS ROG Flow X16 - test najpotężniejszego konwertowalnego laptopa dla graczy

W ubiegłym roku mieliśmy okazję testować ROG Flow Z13, czyli gamingowy tablet, który swoją specyfikacją potrafił zawstydzić niejeden komputer gracza. Tym razem ASUS podesłał nam do testów inne urządzenie z tej rodziny, a mianowicie ROG Flow X16. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z konwertowalnym laptopem z funkcją tabletu, a nie odwrotnie, jak było to ostatnim razem. ROG Flow X16 to sprzęt, który promowany jest hasłem „najpotężniejszy konwertowalny gamingowy laptop” na rynku i patrząc tylko przez pryzmat specyfikacji, trudno się z tym nie zgodzić, ale z drugiej strony jest to bardzo niszowy segment i trudno nawet znaleźć konkurencję dla tej maszyny. Tyle że tak naprawdę to dość uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w grach, ale także w pracy, gdzie docenimy ekran o wyższych proporcjach (16:10) czy wysoką wydajność. Tym samym ROG Flow X16 jest notebookiem dla graczy, który może jednocześnie robić za mobilną stację roboczą i sprzęt do codziennej pracy, łatwy do zabrania w podróż. To wszystko ma jednak swoją cenę… bardzo wysoką cenę.

ROG Flow X16 jest notebookiem dla graczy, który może jednocześnie robić za mobilną stację roboczą i sprzęt do codziennej pracy, łatwy do zabrania w podróż.

ASUS ROG Flow X16 to na pierwszy rzut oka klasyczny gamingowy laptop o smukłej konstrukcji (poniżej 2 cm), ale za sprawą zawiasów, umożliwiających odchylenie ekranu o 360 stopni i dotykowego ekranu, możemy zamienić go w swoisty przerośnięty tablet. I to niezwykle potężny tablet, bo pod maską kryją się 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor AMD Ryzen 9 6900HS oraz laptopowa karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti. Do tego otrzymujemy 16GB pamięci DDR5-4800 oraz szybki dysk SSD PCIe 4.0. Mocną stroną tego konwertowalnego sprzętu jest też dotykowy wyświetlacz z podświetleniem Mini-LED w postaci 16-calowego panelu IPS o wysokiej rozdzielczości QHD+ i proporcjach 16:10 (2560 x 1600, WQXGA). Nie zabrakło też przełącznika MUX. To wszystko składa się na naprawdę kompetentny komputer do grania i pracy, ale wiele zależeć będzie od realizacji ze strony producenta, bo niejednokrotnie widzieliśmy już produkty, które na papierze prezentowały się niezwykle atrakcyjnie, ale szybko były weryfikowane w testach.

Specyfikacja ASUS ROG Flow X16
Ekran 16'' QHD+(2560 x 1600 pikseli) 165 Hz Mini-LED
Procesor AMD Ryzen 9 6900HS
Pamięć RAM 32 GB DDR5 -4800
Grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
Nośniki 1 TB SSD M.2 (PCie 4.0)
Łączność Wi-Fi 802.11ax, BT v5.2
Bateria 90 Wh
Wymiary 355 × 243 × 19,4 mm
Waga ok. 2,1 kg
System Windows 11 Home 64-bit
Cena ok. 14 tys. zł

ROG Flow X16 to naprawdę unikalny notebook, ale z racji tego, że na rynku trudno o podobny sprzęt z tak mocną specyfikacją i konwertowalną konstrukcją, to producent mógł poszaleć z ceną. Testowana przez nas konfiguracja wyceniona została na blisko 14 tys. zł, a za taką kwotę jesteśmy w stanie kupić gamingowy laptop z GeForce RTX 3080 Ti na pokładzie (a zapewne za moment pojawią się modele z RTX 4090). Niemniej jednak, mamy tu do czynienia z produktem klasy premium w nietuzinkowym wydaniu, co zawsze wiąże się z podatkiem od luksusu. Zresztą w sklepach znajdziemy także sporo notebooków o zbliżonej specyfikacji w podobnej lub nawet wyższej cenie od ROG Flow X16, więc jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Flow X16 - test najpotężniejszego konwertowalnego laptopa dla graczy

 0