Test ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI. Chipset B760 w akcji

Test ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI. Chipset B760 w akcji

Test ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI: budowa

Testowana płyta ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI została wykonana w standardzie ATX, dzięki czemu potencjalni nabywcy unikną trudności z montażem, na które mogliby natrafić w wypadku modeli E-ATX. Radiatory VRM są słusznych rozmiarów, a od strony wizualnej konstrukcja stawia na sprawdzoną kombinację czerni i odcieni szarości, nadającą eleganckiego wyglądu. Choć i fantazyjnego podświetlenia nie brakuje, gdyż wielobarwne diody LED wylądowały na osłonie tylnego panelu, gdzie rozświetlają logo ROG. Oczywiście dostosowanie kolorystyki do indywidualnych preferencji nie stanowi problemu, dzięki oprogramowaniu o nazwie Aura Creator, które wchodzi w skład Armoury Crate.

Do Waszej dyspozycji oddano siedem 4-pinowych złączy wentylatorów. Dwa mogły zostać lepiej uplasowane, gdyż znajdują się w okolicy gniazda procesora oraz slotu karty graficznej, gdzie dostęp po złożeniu zestawu może być utrudniony. Złącze oznaczone "AIO_PUMP" w teorii ma służyć zasilaniu pompki zestawu chłodzenia wodnego AIO, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by obsługiwało też zwykły wentylator. Jeżeli natomiast chodzi o regulację obrotów, mamy do dyspozycji napięciową i PWM. Przy czym trzeba dodać, że nie oznacza to, iż tryb półpasywny będzie osiągalny w każdym przypadku. Mianowicie z jakiegoś powodu w trybie napięciowym minimalne obroty to 60% i tylko cztery wtyczki ("CHA_FAN") mają opcję Allow Fan Stop, która pozwala ominąć tę niedogodność.

ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI – test płyty głównej

Wszystkie radiatory zostały przymocowane z wykorzystaniem śrubek, co jest dobrym posunięciem. Poza większą trwałością materiału, taki sposób instalacji to także szybszy i zdecydowanie łatwiejszy demontaż, co zaoszczędzi nerwów potencjalnemu nabywcy. Pod tym względem plus dla inżynierów ASUS, aczkolwiek nie da się ukryć, że w tej półce cenowej właśnie tego powinniśmy oczekiwać od sprzętu.

ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI – test płyty głównej

Sekcja zasilania składa się z ośmiu faz dla CPU oraz jednej dla iGPU, a jej serce to kontroler PWM ASP2100R. Na każdą fazę dla rdzeni przypadają dwa MOSFET-y SiC623 produkcji Vishay Intertechnology, będące rozwiązaniem zintegrowanym - dwoma tranzystorami (high-side i low-side) oraz sterownikiem w pojedynczej obudowie. Innymi słowy, ASUS zwyczajnie podwoił komponenty (cewki także), bez wykorzystania podwajaczy faz (ang. doubler). Pojedynczy SiC623 jest w stanie w trybie ciągłym dostarczyć prąd o natężeniu dochodzącym do 60 A (z uwagi na brak publicznie dostępnej karty charakterystyki, najsensowniej będzie założyć, że wspomniana wartość odnosi się do temperatury obudowy równej 25 °C).

Kości pamięci instalujemy w czterech bankach, wspierających moduły o zegarze dochodzącym do 7800 MHz oraz pojemności wynoszącej maksymalnie 32 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie też 24-pinową wtyczkę ATX, 8-pinową EPS, 4-pinową P4, diagnostyczne diody LED (CPU/DRAM/VGA/BOOT), piny dla pasków LED ARGB ("ADD GEN2_2" i "ADD GEN2_3") oraz wyprowadzenia portów USB 3.2 Gen 1 i USB 3.2 Gen 2 Type-C. Poza tym mamy slot M.2 z wbudowanym radiatorem, który wspiera tylko nośniki PCIe (do 4.0), będąc podłączonym do procesora, oraz wygodny przycisk do zwolnienia zatrzasku złącza karty graficznej.

ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI – test płyty głównej

Wśród złączy kart rozszerzeń mogę wyróżnić dwa sloty PCIe x16 (elektrycznie x16/x4) oraz dwa PCIe x1. Co do zgodności ze standardem PCIe 5.0, dotyczy ona głównego gniazda dla karty graficznej, gdyż obsługą wszystkich pozostałych zajmuje się chipset, co oznacza, że są kompatybilne ze starszą wersją 3.0. Poza tym w tej części PCB mamy dwa następne złącza M.2, również z radiatorem. Oba są podłączone do mostka południowego, wspierając wyłącznie dyski typu PCIe (do 4.0).

Na dole znajdziecie złącze HD Audio, dwa wyprowadzenia USB 2.0 i punkt podłączenie termopary ("T_SENSOR"). Po prawej stronie mamy cztery gniazda SATA, wszystkie umieszczone równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli, umożliwiając bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Kość BIOS jest tylko jedna, ale w razie czego pomoże BIOS FlashBack (szczegóły niżej). Warto także zwrócić uwagę na złącza "ADD GEN2_1" i "RGB_HEADER", którym zasilicie kolejne paski diod LED.

ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI – test płyty głównej

Kilka słów należy się też zintegrowanej karcie dźwiękowej. ASUS zastosował najnowszy kodek Realtek ALC4080, co jest rzeczą normalną w przypadku świeżych płyt głównych ze średniej i wyższej półki. Dodatkowym wsparciem są kondensatory elektrolitycznie firmy Nichicon, a także wzmacniacz słuchawkowy produkcji Savitech - SV3H712. Jakość dźwięku jest, jak na zintegrowane rozwiązanie, naprawdę dobra, co potwierdzają świetne rezultaty RMAA. Mniej wymagający użytkownicy będą niewątpliwie usatysfakcjonowani.

ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI – test płyty głównej

Na panelu I/O, ze zintegrowaną maskownicą, mamy przycisk do aktywacji BIOS FlashBack (wgrywanie firmware z pamięci USB, również bez zamontowanego CPU i pamięci RAM) oraz drugi, do czyszczenia ustawień BIOS-u (Clear CMOS). Wśród portów można natomiast wymienić:

  • po jednym DisplayPort i HDMI,
  • sześć USB 3.2 Gen 1 oraz po sztuce USB 3.2 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, kontrolowane przez chipset Intel B760 i dwa huby ASMedia ASM1074,
  • jeden RJ-45, realizowany przez zintegrowaną kartę sieciową Intel I226-V,
  • dwa RP-TNC, służące do podłączenia dołączonej anteny Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI – test płyty głównej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI. Chipset B760 w akcji

 0