ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING - test karty graficznej

ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING - test karty graficznej

Podsumowanie testu ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING

Zgodnie z oczekiwaniami, omawiana karta graficzna ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING bardzo dobrze poradziła sobie w testach praktycznych. Zaczynając od wydajności, wypadła minimalnie lepiej niż wcześniej recenzowana alternatywa GIGABYTE GAMING OC 6G. Chociaż teoretyczne obie konstrukcje mają takie same parametry fabryczne, po uśrednieniu rezultatów produkt firmy ASUS notuje 1,6/1,4% przewagę, odpowiednio dla rozdzielczości 1080p i 1440p. Jest to więc sytuacja podobna do tej, jaką zaobserwowałem podczas testów akceleratorów bazujących na wydajniejszym układzie GeForce RTX 2060. Niewątpliwie także i tym razem bardzo efektywny układ chłodzenia modelu ROG STRIX O6G GAMING nieco pomógł, w przeciwieństwie do niższego o 10 W limitu mocy (130 W vs 140 W), który jest bezpośrednią przyczyną minimalnie mniejszej przewagi w trybie 1440p. Niemniej jednak, rozbieżności w rzeczywistym taktowaniu są już dość spore, bowiem karta graficzna firmy ASUS potrafiła rozpędzić się maksymalnie do 1980 MHz, podczas gdy konkurent od GIGABYTE tylko do 1920 MHz. Rzecz jasna to wyłącznie teoria (zresztą o bardzo nikłym prawdopodobieństwie), ale może to sugerować, że pierwszy z wymienionych producentów zdaje się bardziej agresywnie selekcjonować jądra krzemowe pod kątem ich jakości. Chociaż równie dobrze może to być dzieło przypadku - zarówno dla układu GeForce GTX 1660 Ti, jak i GeForce RTX 2060. Skoro jesteśmy już przy osiągach, to warto byłoby wspomnieć także o możliwościach podkręcania. Te ostatnie stoją na dobrym poziomie - offset ­+100/1600 MHz zapewnił zysk wydajności sięgający niespełna 11%, a to zauważalne przyspieszenie.

ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING to bezkompromisowa jakościowo karta graficzna, której jedynym minusem jest relatywnie wysoka cena.

 Test GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G. Najtańszy Turing w akcji

Ocena karty graficznej ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING

W tym właśnie momencie wypadałoby powiedzieć coś więcej o największej zalecie testowanej ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING, którą jest wyśmienity układ chłodzenia. Omawiana karta graficzna nie ma sobie równych w tym aspekcie, osiągając bardzo niskie temperatury, nawet w trybie "cichym" nieprzekraczające 60 °C, a wszystko to przy rekordowo niskim poziomie hałasu. W zasadzie już po wstępnych oględzinach trudno było się spodziewać innego rozstrzygnięcia, gdyż to kolejna konstrukcja wykorzystująca sztandarowy zestaw chłodzący firmy ASUS. Co prawda w tym przypadku został on nieco zubożony, poprzez zmniejszenie powierzchni radiatora oraz liczby ciepłowodów, jednak to zrozumiałe podejście, gdyż układ TU116 wydziela znacząco mniej ciepła niż chipy napędzające wydajniejsze karty graficzne. Dość oczywistym pytaniem wydaje się więc, jakie słabe strony może mieć recenzowany produkt. Jak się okazuje, tylko jedną, ale za to dość istotną - cenę. Za ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING przyjdzie nam zapłacić około 1570 zł, a to już naprawdę sporo, gdyż mniej więcej od tego pułapu startują najtańsze akceleratory klasy GeForce RTX 2060, które nie tylko są zauważalnie wydajniejsze, ale również wspierają śledzenie promieni czy DLSS. Ponadto, za mniejsze pieniądze dostaniemy starsze GeForce GTX 1070, rzecz jasna w dobrych niereferencyjnych wersjach. Tak więc o ile testowanej karcie graficznej w żadnym wypadku nie mogę odmówić bezkompromisowej jakości, to jednak trudno w jej przypadku mówić o korzystnym aspekcie ekonomicznym. Ostatecznie wystawiam więc cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia jakość i kultura pracy. To świetna konstrukcja, ale po prostu trochę za droga.

ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING - test karty graficznej

 

ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING

Ocena karty graficznej ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMINGOcena karty graficznej ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMINGOcena karty graficznej ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING

Wysoka wydajność na ustawieniach domyślnych, doskonała jakość wykonania, fabrycznie podkręcone zegary, wyśmienity układ chłodzenia (bardzo niskie temperatury pracy), dwie kości BIOS-u z przełącznikiem, solidne możliwości podkręcania, rozsądny pobór prądu, podświetlenie LED z RGB

Cena na poziomie najtańszych wariantów GeForce RTX 2060 z pewnością nie pomaga

Cena ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING (na dzień publikacji) : od 1569 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING - test karty graficznej

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG STRIX GeForce GTX 1660 Ti O6G GAMING - test karty graficznej

 0