ASUS ROG STRIX SCAR 15 2022 - test gamingowego laptopa z górnej półki. GeForce RTX 3070 Ti daje radę

ASUS ROG STRIX SCAR 15 2022 - test gamingowego laptopa z górnej półki. GeForce RTX 3070 Ti daje radę

ROG STRIX SCAR 15 2022 - Budowa zewnętrzna, audio, kamerka, bateria

Laptop pod względem budowy zewnętrznej jest bliźniaczo podobny do swojego zeszłorocznego 17-calowego odpowiednika ROG Strix SCAR 17, którego mieliśmy okazję testować. Sprzęt nie należy do najbardziej mobilnych gamingowych laptopów, ale to wciąż całkiem zgrabny notebook. Jego wymiary to 35.4 x 25.9 x 2.26 ~ 2.72 cm, a waga wynosi 2,4 kg, więc nie będzie stanowić dużego obciążenia, gdybyśmy chcieli zabrać go ze sobą do kumpla czy w podróż. Niewielki rozmiar wynika zaś głównie z bardzo cienkich ramek wokół ekranu (nie wliczając tej dolnej).

Co prawda pokrywa wykonana jest z matowego metalu, który ma tendencje do zbierania odcisków palców, przez co wymaga ciągłego czyszczenia, ale pozostała część obudowy jest już plastikowa, co w przypadku laptopa za takie pieniądze jest nieco rozczarowujące. Niemniej całość wykonana jest bardzo starannie i z dbałością o szczegóły. Podwozie jest mocno perforowane, co ułatwia przepływ powietrza, a znajdziemy tu także gumowe nóżki, które zapobiegają ślizganiu się urządzenia. Do tego konstrukcja jest naprawdę sztywna, solidna i trudno zarzucić ROG Strix SCAR 15 cokolwiek w tym aspekcie.

Jeśli zaś chodzi o wzornictwo, to trudno laptopowi odmówić charakteru, a jednocześnie cieszy fakt, że producent nie przesadził z gamingowym "emejzingiem", dzięki czemu komputer prezentuje się oryginalnie, ale nie tandetnie (przynajmniej naszym zdaniem). Całość utrzymano w szaro-czarnej kolorystyce, która przełamywana jest przez ozdobne i podświetlane elementy, takie jak logo ROG na klapie czy pasek LED RGB biegnący wzdłuż dolnej krawędzi notebooka (ten leci z przodu i zawija się na boki). Ciekawym zabiegiem jest także pasek z logo ROG na pokrywie. Co więcej, po otwarciu klapy czeka na nas niespodzianka, ponieważ część panelu roboczego z prawej strony, wykonana jest z transparentnego plastiku, który pozwala zajrzeć do środka laptopa. To jednak nie wszystko, ponieważ ASUS pokusił się o jeszcze jeden element, który wyróżnia jego produkt spośród konkurencji i pozwala użytkownikom na lekką personalizację sprzętu. Mowa tu o wymiennych nakładkach Armor Caps na narożnik obudowy (lewy górny). Nakładki dostępne są w trzech kolorach szarym (domyślnie założona), srebrnym oraz przezroczystym i posiadają tłoczone logo ROG, a ich wymiana jest bardzo prosta. Oczywiście nie oferują one żadnej dodatkowej funkcjonalności, ale stanowią miły dodatek, a poza tym możemy samodzielnie wydrukować własne wzory, co nada laptopowi jeszcze bardziej indywidualnego charakteru. Wykonanie i design ROG Strix SCAR 15 uznać można więc za plus, choć, podobnie jak w 17-calowym modelu, pozostaje lekki niedosyt wywołany nadmiarem plastiku.

Klawiatura

Zmiany, jakie zaszły w ramach klawiatury, nieco mniej przypadły nam do gustu, tym bardziej że ta stanowiła bardzo mocną stronę SCAR 17. Co prawda ponownie otrzymujemy wyspową konstrukcję, ale nie wiedzieć czemu bez tradycyjnej sekcji numerycznej. Jest to o tyle niezrozumiałe, że po bokach znajduje się sporo niewykorzystanego miejsca, które pozwalałby na umieszczenie kilkunastu dodatkowych klawiszy. Przyczepić można się także do pomniejszonych strzałek i to pomimo faktu wysunięcia ich poza linię pozostałych klawiszy. Co gorsze, ROG zrezygnował z przełączników optyczno-mechanicznych na rzecz zwykłej membranowej klawiatury. 

Na szczęście już sam układ klawiatury jest naprawdę wygodny, moment aktywacji klawisza jest dobrze wyczuwalny, a skok stosunkowo wysoki, bo wynosi 2 mm. Sam klik jest zaś przyjemny i zdaje się nieco mniej gąbczasty niż w typowych membranach, a producent chwali się trwałością 20 mln kliknięć. Do tego dochodzi mnóstwo przydatnych skrótów w klawiszach funkcyjnych oraz cztery dodatkowe przyciski, które wydzielono w sekcji nad właściwą klawiaturą. Te odpowiadają za kontrolę głośności i wyciszanie mikrofonu, zmiany profilu wydajnościowego, a także uruchamianie aplikacji Armoury Crate. Świetne wypada też podświetlenie, które obejmuje każdy przycisk z osobna, co pozwala na dużą personalizację w ramach całej palety barw RGB. W oprogramowaniu możemy także wybrać wiele efektów (np. statyczne, oddychające i strobing) czy też opcję synchronizacji Aura Sync. 

Touchpad

Touchpad to jeden z elementów, który wyróżnia ten laptop spośród konkurencji. ROG STRIX SCAR 15 2022 posiada bowiem funkcjonalność, która kojarzona jest raczej z ultrabookami z serii ZenBook tego producenta, czyli sekcję numeryczną zintegrowaną z gładzikiem. Przełączenie się z tradycyjnego touchpada na NumPad następuje poprzez przytrzymanie stosownej ikonki w prawym górnym rogu gładzika - wtedy naszym oczom ukazuje się podświetlana siatka z cyframi i innymi symbolami. Poza tym płytka jest średnich rozmiarów, posiada dobry poślizg i precyzyjne, pomimo monolitycznej budowy, przyciski, a przy tym świetnie radzi sobie z obsługą gestów nawet przy wykorzystaniu czterech palców. Element ten zaliczyć trzeba więc na plus.

Porty

ROG Strix SCAR 15 pochwalić może się bogatym zestawem portów, choć trudno pominąć tu pewne braki. I tak, po lewej stronie znajdziemy dwa USB 3.2 Gen.1 i pojedyncze złącze audio minijack 3,5 mm, co może utrudnić życie osobom z headsetami z osobnymi wtykami pod słuchawki i mikrofon. Najwięcej portów ukryto zaś z tyłu urządzenia, znajdziemy tu gniazdo zasilania, gigabitowy port RJ45 w standardzie 2,5 Gb, HDMI 2.1 (podłączone bezpośrednio do karty NVIDII), USB-C (3.2 Gen2 z Display Port 1.4 i Power Delivery) oraz Thunderbolt 4 (kompatybilne z DisplayPort i USB4). Nie uświadczymy tu czytnika kart pamięci, ale takowe rzadko widziane są w gamingowych modelach (raczej w biznesowych).

Po prawej stronie na pierwszy rzut oka nie uświadczymy żadnego gniazda, ale to nie do końca prawda, ponieważ umieszczono tu złącze pod kluczyk Keystone II. Takowy otrzymujemy w zestawie, w formie dość osobliwego breloka. Działa on na bazie technologii NFC. Do czego służy? Po założeniu konta ASUS możemy na nim zapisywać swoje ustawienia aplikacji Armoury Crate, by np. przenosić je między urządzeniami z gniazdem Keystone. Klucz pozwala także tworzyć ukrytą partycję Shadow Drive z ważnymi danymi (lub takimi, których nie chcemy ujawniać). Taka partycja jest odblokowywana (ujawniana) przez Keystone. Jest też opcja Quick Access do uruchamiania wybranej funkcji (aplikacji czy profilu) podczas wkładania/wyjmowania klucza czy blokady konta i ukrycia wszystkich okien oraz wyciszenia po jego usunięciu, co w pewnym stopniu może zastąpić brak jakichkolwiek zabezpieczeń biometrycznych. Keystone II traktować można więc jako ciekawy dodatek, ale jego użyteczność w dużej mierze zależna będzie od samego użytkownika i raczej nie jest to element, który przesądzać będzie o wyborze danego laptopa. 

Audio i kamerka internetowa

Zacznijmy od kamerki internetowej, której ROG STRIX SCAR 15 2022… w ogóle nie posiada. O ile w poprzednich modelach tego producenta mogło to jeszcze ujść na sucho, tak w 2022 roku, w dobie pandemii i masowego łączenia się ludzi za pomocą wideorozmów i konferencji, jest to bolesny brak. 

Producent określa zastosowany tu system głośników jako dźwięk wirtualny 5.1.2-kanałowy, aczkolwiek w rzeczywistości otrzymujemy 4-kanałowy zestaw, składający się z dwóch głośników wysokotonowych (tweetery) umieszczonych nad klawiaturą, które kierują dźwięk bezpośrednio w stronę użytkownika i dwóch niskotonowych (woofery) z technologią Smart Amp, odbijających basy od blatu. Co jednak istotniejsze, sprzęt oferuje naprawdę dobrej jakości dźwięk, a jak na laptopowe standardy nawet bardzo dobry. Basy są wyraźne i nadają brzmieniu nieco więcej głębi, a wysokie tony, choć nieco kłują i są lekko przesterowane, to jednak całkiem szczegółowe i nadają całości kolorytu. To zdecydowanie jeden z lepszych systemów audio, jakie testowaliśmy w notebookach. Na pochwały zasługują także mikrofony z dwukierunkową redukcją szumów, wspierane przez sztuczną inteligencję, która odpowiada za usuwanie niepożądanych zakłóceń z wychodzącego sygnału audio. Swoją drugą, pewną niekonsekwencją zdaje się, że producent każe nam dokupić zewnętrzną kamerkę, ale implementuje mikrofony. 

Bateria

Laptop wyposażony został w 4-komorową baterię o pojemności aż 90 Wh. Sprzęt korzysta ze zintegrowanego w procesorze układu graficznego Intela i dzięki aktywnej funkcji Optimus, gdzie dedykowana grafika aktywowana jest dopiero w bardziej wymagających zadaniach (takich jak np. granie), czas pracy notebooka na baterii zostaje znacząco wydłużony. W połączeniu z dużym akumulatorem są to naprawdę dobre wyniki, ponieważ przy jasności ustawionej na 50% z wyłączonym podświetleniem klawiatury, włączonym Wi-Fi i w trybie pracy Windows w teście Modern Office w ramach PC Mark 10 uzyskaliśmy wynik 8 godzin i 10 minut. Nie jest to może żaden rekord, ale to praktycznie dwie godziny dłużej niż w przypadku 17-calowego wariantu, co jednak nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że oba modele posiadają baterię o tej samej pojemności. Oczywiście w czasie grania nie ma co liczyć na takie wyniki, ponieważ tutaj czas skraca się do ok. 1,5-2 godzin w zależności od tytułu, ale jak na gaming to i tak bardzo dobry rezultat. Pełne naładowanie akumulatora za pomocą dołączonej ładowarki (240 W) zajmuje ok. półtorej godziny, ale 50% otrzymamy już po pół godziny. Warto też odnotować, że laptop można ładować za pomocą portu USB typu C, a dodatkowo w zestawie znajduje się ładowarka o mocy 100 W wykorzystująca to złącze, której gabaryty są bliższe temu, co znamy z ultrabooków. To świetne rozwiązanie, kiedy nie chcemy brać ze sobą w podróż dużej cegły. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG STRIX SCAR 15 2022 - test gamingowego laptopa z górnej półki. GeForce RTX 3070 Ti daje radę

 0