ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA

ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA

ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - Wyświetlacz

ASUS ROG Zephyrus M16 otrzymał 16-calowy wyświetlacz BOE NE160QDM-NY3, czyli panel IPS o rozdzielczości WQXGA (2560 × 1600 pikseli), czyli proporcjach 16:10. Ten charakteryzuje się świetnymi gamingowymi parametrami, gdyż oferuje odświeżanie na poziomie 165 MHz (co biorąc pod uwagę specyfikację i natywną rozdzielczość ekranu, daje realne szanse na wykorzystanie tego potencjału) i czas reakcji wynoszący tylko 3 m w przejściach od szarego do szarego (GtG), a całości dopełnia wsparcie dla technologii Adaptive Sync, która odpowiada za synchronizację odświeżania z liczbą klatek na sekundę generowaną przez GPU. Dzięki temu otrzymujemy naprawdę niezwykle płynny obraz, przy minimalnym rozmyciu (szczególnie jak na laptopowe standardy), bez wyraźnego smużenia i efektu rozrywania czy stutteringu. Co więcej, wyświetlacz wspiera technologię HDR Dolby Vision i może pochwalić się walidacją Pantone z fabryczną kalibracją kolorów. Sprawdźmy zatem co na to kolorymetr.

ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA

Z lewej pokrycie dla sRGB, z prawej dla DCI-P3

Jak przystało na matrycę IPS, kąty widzenia są bardzo szerokie i nie będą stanowić żadnego problemu, tym bardziej że korzystając z laptopa, musimy siedzieć na wprost niego. Weryfikacja kolorymetrem potwierdza zaś, że mamy do czynienia z naprawdę dobrej klasy panelem, który może zadowolić nawet grafików. Pokrycie palety kolorów sRGB jest praktycznie pełne, gdyż wynosi 99,9% przy całkowitej objętości 147,2%. Dla przestrzeni Adobe RGB było to odpowiednio 84,5% i 101,4%, a w przypadku gamutu DCI-P3 99,4% oraz 104,3%, więc producent nie mijał się z prawdą, obiecując pełne pokrycie tego gamutu. Jak na gamingowy laptop są to rewelacyjne wyniki, gdyż przeważnie w modelach dla graczy montowane są kiepskiej jakości wyświetlacze. Co więcej, średni błąd Delta E  dla sRGB wynosi tylko 1,7, a maksymalny zaledwie 3,05, a dla DCI-P3 jest to odpowiednio 0,74 i 1,62, więc możemy mówić o naprawdę poprawnym odwzorowaniu barw. Można jedynie lekko skorygować temperaturę barwową, która wynosi 6871K. Kontrast wynosi 1334,8:1, co uznać trzeba za ponadprzeciętny wynik jak na IPS, choć oczywiście jest dużo niższy w panelach VA, ale takowych praktycznie się nie stosuje w notebookach. Jeśli zaś chodzi o maksymalną jasność, to odnotowaliśmy ok. 540 nitów (dokładnie 539,5 cd/m²), co także ocenić należy pozytywnie, gdyż taka wartość pozwala pracować w bardziej nasłonecznionych warunkach, a wsparcie dla HDR nie jest jedynie teoretyczne (choć bez FALD i tak trudno o sugestywny efekt). Jednorodność podświetlenia pozostawia jednak sporo do życzenia, gdyż prawy dolny róg ma duży wyciek światła, przebarwiając ten obszar na żółtawy odcień. Ogólnie jednak matryca zasługuje na naprawdę wysoką ocenę. 

ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA

Delta E dla sRGB

ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA

DeltaE dla DCI-P3

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ROG Zephyrus M16 (GU603H) - test laptopa klasy premium z panelem WQXGA

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł