Analiza elektroniki - strona pierwotna be quiet! Pure Power 11 750 W FM
Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do niego przylutowano dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie), oraz jeden typu X, a na przewodach AC mamy dławik przeciwzakłóceniowy.
Ciąg dalszy filtrowania znajduje się na głównym laminacie:
-
dwie cewki z rdzeniem ferrytowym,
-
bezpiecznik (czarny element przy krawędzi),
-
jeden kondensator poliestrowo-metalizowane typu X (szary),
-
kolejne dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie dyskowe),
-
warystor MOV, czyli zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
Etap filtracji napięcia wejściowego jest bardzo dobry. Za tą sekcją znajduje się aluminiowy radiator, do którego przylega mostek prostowniczy GBU 1506 (15 A). Między mostkiem, a kondensatorami APFC, umieszczono przekaźnik i termistor NTC (zielony, dyskowy), który ogranicza duże prądy rozruchowe, w modelach CM brakuje natomiast dodatkowego przekaźnika.
W układzie APFC mamy dwa wysokonapięciowe kondensatory elektrolityczne Teapo serii LH (żywotność 2000 godzin) o pojemności 2x390 µF na 420 V (łącznie 780 µF ). Kondensatory certyfikowane są do pracy przy maksymalnej temperaturze 85 °C. Czy to jest wystarczająco odpowie nam analiza kamerą termowizyjną.
W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa tranzystory ON Semiconductor FCPF165N65S3. Charakteryzują się one parametrem RDS(on) na poziomie 165 mΩ i są w stanie dostarczyć 19 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Mamy tutaj także 8-amperową diodę Schottky’ego FFSP0865A.
Za przełączanie odpowiadają dwa MOSFETy, ON FCPF190N60E. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 190 mΩ i są w stanie dostarczyć 20,6 A w trybie ciągłym przy 25°C.
Przy krawędzi znajdziemy pionowy laminat zawierający kontroler PFC CM6500UNX.
Kontroler rezonansowy CM9601T6X znajduje się za tranzystorami kluczującymi na kolejnym pionowym PCB.
Pokaż / Dodaj komentarze do: be quiet! Pure Power 11 FM 750 W - test cichego i wydajnego zasilacza z 80+ Gold