Corsair iCUE NEXUS - test zewnętrznego kontrolera z ekranem dotykowym

Corsair iCUE NEXUS - test zewnętrznego kontrolera z ekranem dotykowym

Bonus: Klawiatura K95 RGB Platinum XT

Do testów iCUE NEXUS otrzymaliśmy od „Korsarzy” także klawiaturę K95 RGB Platinum XT, która wspiera ten kontroler, pozwalając na jego montaż w centralnym punkcie górnej krawędzi. Z racji tego, że jest to flagowa klawiatura amerykańskiego producenta, warto rzucić na nią okiem, tym bardziej, że mamy do czynienia z iście high-endowym urządzeniem dla najbardziej wymagających graczy. Oczywiście, jak na produkt klasy premium przystało, K95 RGB Platinum XT kosztuje dużo złotówek, a konkretniej 849 zł. To kwota, która zapewne odstraszać będzie większość potencjalnych klientów, ale z drugiej inni producenci peryferiów klasy premium życzą sobie za swoje flagowe klawiatury podobne pieniądze, więc trudno robić Corsairowi zarzut z tego tytułu - możemy jedynie tradycyjnie ponarzekać na obecny stan rynku gamingowych akcesoriów.

K95 RGB Platinum XT to pełnowymiarowa klawiatura, której wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Poczynając od aluminiowej obudowy i pokrętła do regulacji głośności, przez podpórkę pod nadgarstki z miękkiej ekoskóry i grubej gąbki, po nasadki wykonanie z tworzywa PBT nanoszonego w podwójnej warstwie (1,5 mm), dzięki czemu nie musimy obawiać się o ścieranie oznaczeń czy nabieranie połysku. Wspomniana podpórka pod nadgarstki jest opcjonalna, więc jeśli ktoś nie lubi tego typu gadżetów, to nie musi z niej korzystać. Do tego dochodzą przewód w niezwykle starannym oplocie, sztywna konstrukcja i świetnie zrealizowana iluminacja w systemie RGB z indywidualnie podświetlanymi klawiszami. Możliwości, jakie daje oprogramowanie iCUE w zakresie personalizacji podświetlenia są na tyle szerokie, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie w ramach predefiniowanych trybów lub ewentualnie można samodzielnie skonfigurować tę funkcję.

Corsair iCUE NEXUS - test zewnętrznego kontrolera z ekranem dotykowym

Bardzo mocną stroną klawiatury są przełączniki Cherry MX Speed RGB Silver, jest to szybsza wersja popularnych wśród graczy switchy MX Red. W przypadku srebrnych przełączników skrócono skok klawisza do 3,4 mm, a ich aktywacja następuje już po 1,2 mm, czyli zdecydowanie szybciej niż w klasycznych switchach, co pozwala na poprawienie czasu reakcji. Są to idealne przełączniki dla wszystkich gatunków wymagających szybkiego wciskania klawiszy, zarówno strzelanek, RTS-ów, jak i MOBA. Przełączniki te może nie są najlepszą opcją do codziennej pracy, ale za to w grach spisują się wyśmienicie. Pochwalić trzeba też relatywnie cichą pracą przełączników (pozbawione są kliku typowego dla niebieskich wariantów), choć oczywiście nie są one bezgłośne, ale nie powinny przeszkadzać domownikom na co dzień. Poza tym, nie mogło oczywiście zabraknąć obowiązkowego Full Key Rollover (NKRO) oraz pełnego anti-ghostingu, dzięki czemu nie musimy obawiać się o blokowanie klawiszy, nawet podczas wciskania kombinacji złożonych ze wszystkich przycisków czy rejestrowania niepoprawnych funkcji. Klawiatura dostępna jest także ze switchami Cherry MX Speed RGB Brown oraz standardowymi Cherry MX RGB Blue. W każdym wariancie możemy liczyć na do 100 mln kliknięć bez odczuwalnej różnicy w ich pracy.   

Corsair iCUE NEXUS - test zewnętrznego kontrolera z ekranem dotykowym

Z ciekawszych opcji oferowanych przez oprogramowanie iCUE dla K95 RGB Platinum XT jest możliwość zwiększenia tzw. czasu odbicia klawiszy, co pozwala wyeliminować problem podwójnego rejestrowania klawisza, który wciśniemy zbyt szybko w krótkim odstępie czasu. Jest to rzadko spotykana opcja, a w wielu przypadkach może okazać się bardzo pomocna. Warto też wspomnieć o 8 MB pamięci wewnętrznej klawiatury, dzięki czemu można w niej przechowywać do 8 profili. Wiele osób ucieszy się też zapewne z 6 dodatkowych klawiszy przeznaczonych do makr (ale nie tylko), które poza standardową funkcjonalnością można również programować w oprogramowaniu Elgato Stream Deck, dzięki czemu zmienimy K95 RGB Platinum XT w podstawowy kontroler do streamingu. Producent w tym celu dostarczył w komplecie także opcjonalne nasadki oznaczone literą S.

Mówiąc krótko, klawiatura K95 RGB Platinum XT to po prostu sprzęt z najwyższej półki, który spełnia oczekiwania mocno wymagających użytkowników. Z racji integracji funkcjonalności Stream Deck wydaje się to bardzo ciekawa opcja przede wszystkim dla miłośników streamowania rozgrywki, ale wszelkiej maści entuzjaści mechaników także powinni być w pełni usatysfakcjonowani. Jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie, design ma gamingowy charakter, ale nie wpada w tandetne tony, przełączniki Cherry MX to klasa sama w sobie, a oprogramowanie iCUE uwalnia pełen potencjał tego produktu. I choć cena klawiatury Corsair K95 RGB Platinum XT jest bardzo wysoka, to Corsair udowadnia, że potrafi w peryferia jak mało kto, a co więcej zawsze stara się wprowadzić we flagowych produktach jakieś innowacyjne rozwiązania. Dlatego też możemy śmiało polecić ten model wszystkim graczom poszukującym mechanika z najwyższej półki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Corsair iCUE NEXUS - test zewnętrznego kontrolera z ekranem dotykowym

 0