D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - Oprogramowanie

Wbrew najnowszym trendom D-Link nie oferuje możliwość konfiguracji swojego sprzętu sieciowego za pomocą aplikacji mobilnej i w tym przypadku skazani jesteśmy na konfigurację za pomocą tradycyjnego interfejsu przeglądarkowego GUI (ten jest jednak przyjazny urządzeniom mobilnym). Co ciekawe, pierwsze połączenie skutkuje jedynie ustaleniem nowego hasła i następnie przenoszeni jesteśmy już do panelu roboczego. Przeważnie spotykamy się z nieco bardziej rozbudowaną konfiguracją wstępną, gdzie możemy ustawić podstawowe opcje. Pierwszą trudnością w użytkowaniu tego GUI, jaką może napotkać część użytkowników, jest brak wsparcia dla języka polskiego. Skazani jesteśmy na angielski, ewentualnie inny znany nam popularny język, ale na szczęście sam interfejs jest dość przejrzysty i poszczególne zakładki odnoszące się do konkretnej grupy opcji znajdują się w kolumnie po prawej stronie. Pod względem wizualnym GUI zdaje się przypominać bardziej interfejs znany z biznesowych czy półprofesjonalnych sprzętów sieciowych niż typowo konsumenckich routerów, ale trudno się dziwić, gdyż D-Link DWP‑812KT to produkt skierowany m.in. do segmentu SOHO.

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

Całość jest sensownie pogrupowana, ale bliższe oględziny pokazują, że część funkcji, których brakowało na pierwszy rzut oka, została schowana nieco zbyt głęboko. Dla przykładu sieć dla gości mogłaby otrzymać osobną zakładkę z lewej strony lub być chociaż wyodrębniona w ramach karty Wi-Fi, tymczasem jest gdzieś ukryta w ustawieniach sieci 5 GHz (swoją drogą możliwości konfiguracji takiej sieci też jest jak na lekarstwo). Podobnie jest zresztą z opcją zmiany szerokości kanału, która zamiast w podstawowych funkcjach Wi-Fi znajduje się w zakładce Additional. Czego nam tu zabrakło? Przede wszystkim dedykowanej kontroli rodzicielskiej, choć jej brak można tłumaczyć quasi-biznesowym charakterem tego produktu. QoS również jest bardzo podstawowy, gdyż limity przepustowości możemy ustawiać tylko na poszczególne porty LAN i WAN, a nie wybranych klientów. Nie ma też opcji priorytetyzowania poszczególnych aktywności (np. gamingu czy streamingu). Przydałoby się także wsparcie dla techniki Smart Connect, która wybiera optymalne ustawienia pod klientów w danym momencie (wybór pasma, kanału itd). 

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

Mimo tego DIR-825 potrafi pozytywnie zaskoczyć swoją funkcjonalnością, gdyż poza standardem, jakiego spodziewamy się po nowoczesnym sprzęcie sieciowym, znajdziemy tu opcje, których nie oczekuje się po routerze tej klasy. Mowa choćby o wsparciu dla protokołu WPA3, Ad Blocku, rozbudowanych opcjach USB (łącznie z możliwością ustawienia webowego klienta Torrenta, by pobierał dane na podłączony do routera nośnik), ochronie przed atakami DoS czy izolacji klientów. Jest tego naprawdę dużo i fani grzebania w opcjach sieciowych powinni być usatysfakcjonowani. Tym samym oprogramowanie DIR-825 budzi w nas mieszane uczucia, ale w ostatecznym rozrachunku wypada na plus. 

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł