D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - Podsumowanie

I tak dobrnęliśmy do końca recenzji D-Link DWP‑812KT + DIR-825. Test pokazał, że jest to naprawdę praktyczne i wydajne rozwiązanie, które przypadku obszarów, gdzie nie mamy dostępu do szerokopasmowego połączenia (np. na wsi), może okazać się zbawieniem. Wzrost wydajności przy dobrze umiejscowionej antenie potrafi być ogromny, gdyż w przypadku naszych pomiarów był nawet 10-krotny. Sam router także zapewnia relatywnie wysokie prędkości transferów, przynajmniej z bliższych odległości, bo wraz z oddalaniem się od niego te potrafią drastycznie spadać (w szczególności w ramach pasma 5 GHz). Tu poradzić można sobie wzmacniaczami sygnału rozlokowanymi w domu. Jeśli chodzi o kwestię wydajności, to rozczarowały nas jedynie wyników kopiowania z wykorzystaniem portu USB 2.0 obecnego w routerze, gdyż rezultaty połączeń bazujących na gigabitowych portach ethernetowych nie budziły żadnych zastrzeżeń.

Test pokazał, że jest to naprawdę praktyczne i wydajne rozwiązanie, które przypadku obszarów, gdzie nie mamy dostępu do szerokopasmowego połączenia (np. na wsi), może okazać się zbawieniem.

D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

Pochwalić trzeba także wykonanie samego routera i przede wszystkim modemu LTE, którego obudowa jest zabezpieczona przed kurzem, wodą i korozją. Producent w zestawie dostarcza nam też praktycznie wszystkie elementy, które potrzebne będą do podłączenia sprzętu, włącznie z dwoma różnymi systemami mocowania, kablami (w tym przewód Ethernet o długości 10 m, a sprzęt poradzi sobie w razie konieczności i z takimi do 100 m) oraz adapterem PoE. Ten adapter jest jednak nieco kłopotliwy, gdyż to kolejne urządzenie, które wymaga zasilania i można było rozwiązać to nieco lepiej. Pochwalić trzeba także funkcjonalne oprogramowanie, gdzie nie brakuje naprawdę zaawansowanych opcji, choć D-Link mógłby popracować nad przystępnością, dodać kilka funkcji i przetłumaczyć software na język polski. Sugerowana cena tego zestawu to 1199 zł. Niemało, ale z drugiej strony jest to inwestycja, która jest w stanie znacząco podnieść komfort pracy. Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o wsparcie dla wyższego standardu LTE (Cat 12) lub nawet 5G, ale cena byłaby wtedy z pewnością jeszcze wyższa. Tak czy inaczej, D-Link DWP‑812KT dobrze wywiązuje się z powierzonego mu zadania, dlatego otrzymuje wysoką ocenę 4/5 gwiazdek. Omawiany zestaw możecie nabyć tutaj.

D-Link DWP‑812KT + DIR-825

 Solidne wykonanie (antena LTE ze standardem IP67), funkcjonalne oprogramowanie (pomimo kilku braków), wyposażenie (otrzymujemy niemal wszystko czego trzeba do montażu zestawu), wydajna kierunkowa antena LTE, obsługa technik MU-MIMO i Beamforming, port USB 2.0, stabilność pracy, satysfakcjonująca wydajność

 Słabsze transfery w paśmie 2,4 GHz, przeciętna siła sygnału rozpraszanego przez router, brak aplikacji mobilnej, montaż wymaga dodatkowego adaptera PoE, brak wsparcia dla języka polskiego w webowym interfejsie, wsparcie dla LTE tylko Cat. 6.

Cena (na dzień publikacji): 1199 zł

Gwarancja: 24 miesięce

 

Sprzęt do testu dostarczyła firma:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: D-Link DWP‑812KT + DIR-825 - test zestawu LTE z anteną zewnętrzną

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł