GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - test karty graficznej

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - test karty graficznej

Test GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G: konkluzje

Ponieważ deklarowane zegary Boost testowanej GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G oraz wcześniej recenzowanej karty Gainward Ghost OC są dokładnie takie same (1822 MHz), nie jest żadnym zaskoczeniem, że rzeczywiste osiągi tych dwóch konstrukcji okazały się de facto takie same. Jednocześnie oznacza to, że dzisiejsza bohaterka jest ~2% wolniejsza od ASUS ROG STRIX, co należy określić jako pomijalną różnicę. Co do możliwości podkręcania, na rdzeniu udało się zaaplikować ten sam offset co dla modelu Gainwarda - +180 MHz, co przełożyło się na zegar pod obciążeniem równy 2137 MHz.  Z kolei pamięć była w stanie pracować z taktowaniem 2000 MHz, co jak na kości Microna jest naprawdę dobrym wynikiem. Całościowo, tzn. w połączeniu z limitem mocy podbitym do 164 W, zapewniło to wzrost osiągów o ~9,5% - to takie samo przyspieszenie, jakim wcześniej mógł pochwalić się akcelerator marki Gainward. Na plus zapisał się także pobór prądu, w trakcie rozgrywki równy ok. 127,8 W. To zdecydowanie najlepszy rezultat w gronie dotychczas testowanych GeForce'ów RTX 3050, który przekłada się na efektywność energetyczną odrobinę lepszą niż GTX-a 1660 Ti w tym samym wydaniu, tj. GIGABYTE GAMING OC.

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G to karta dobrze wykonana i o solidnej efektywności energetycznej (w swojej klasie), ale chłodzenie mogłoby być lepsze.

 Test Resizable BAR w wydaniu NVIDII - porównujemy wydajność

Wygląd karty, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

Jeżeli chodzi o sferę wizualną, recenzowana karta jest w mojej ocenie przyjemna dla oka, z ciekawie wyglądającą osłoną chłodzenia, a poza tym nie mam uwag odnośnie jakości wykonania. Podświetlenie LED RGB jest skromne, obejmując tylko logo producenta i mały pasek, ale dla części nabywców może to być wręcz zaleta. Niestety, sam cooler sprawuje się przeciętnie, jako że temperatura GPU jest najwyższa w gronie dotychczas testowanych kart, a ponadto kuleje kultura pracy (odczyt decybelomierza przy fabrycznej krzywej to 40,9 dBA). Na szczęście można temu zaradzić poprzez obniżenie obrotów, co przynosi nadspodziewanie dobre efekty. Po zredukowaniu hałasu do 38 dBA warunki termiczne nie pogorszyły się w zasadzie wcale, a nawet przy ok. 35 dBA temperatury były tylko odrobinę wyższe - domyślna krzywa jest więc ewidentnie zbyt agresywna. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w znormalizowanych warunkach chłodzenie zaprojektowane przez GIGABYTE wypada o 7 °C gorzej od Gainwarda. Ergo zdaje się, że dwa ciepłowody to za mało i dla przypomnienia GTX 1660 Ti w tej wersji ma cooler z trzema HP oraz trzyczęściowym radiatorem, który radzi sobie dużo lepiej. Reasumując, ponieważ w momencie pisania tekstu cena modelu GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G była taka sama jak Gainwarda Ghost OC (inną sprawą jest fakt, że RTX-y 3050 są w ogólności nieopłacalne), muszę go ocenić nieco niżej niż rywala. Dlatego otrzymuje ode mnie cztery gwiazdki, bez dodatkowych wyróżnień.

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - test karty graficznej

 

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G

Ocena karty graficznej GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - opinia

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - plusy

 • Przyzwoita wydajność w 1080p (poziom GeForce'a GTX 1660 Ti)
 • Wysoka jakość wykonania i wielobarwne podświetlenie LED
 • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS
 • Dobre możliwości OC (ok. 9,5% wzrostu mocy)
 • Wysoka efektywność energetyczna (w swojej klasie)
 • 8 GB pamięci VRAM
 • Wsparcie sprzętowego kodowania i dekodowania wszystkich istotnych formatów (łącznie z AV1)
 • Pakiet dodatków firmy NVIDIA (Broadcast i Reflex)

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - minusy

 • Osiągi mogłyby być jeszcze lepsze (mimo wszystko)
 • Tylko 8 linii PCIe (mimo wszystko)
 • Przeciętne chłodzenie i zbyt agresywna fabryczna krzywa obrotów
 • Karty GeForce RTX 3050 w ogólności są za drogie

Cena GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G (na dzień publikacji) : 2599 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną kartę graficzną kupicie w sklepie GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - test karty graficznej

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - test karty graficznej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G - test karty graficznej

 0