Test płyty głównej GIGABYTE Z690 UD DDR4: konkluzje
Zaczynając od wydajności, płyta GIGABYTE Z690 UD DDR4 wypadła bez zarzutu w testach kontrolerów, gdzie różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są, zgodnie z oczekiwaniami, czysto symboliczne. W pozostałej części pomiarów rodzaj obsługiwanej pamięci ma już pewne znaczenie i o ile jeszcze w Cinebenchu wpływ DDR4/DDR5 jest pomijalny (notabene dzisiejsza bohaterka zanotowała w tym benchmarku najlepszy dotychczas wynik), to w grach dysproporcje potrafią być zauważalne. Skupiając się na tych ostatnich, tytuły wchodzące w skład procedury można podzielić na trzy grupy: pierwszą z niewielkimi różnicami między standardami RAM (Crysis 3 Remastered i Dying Light), drugą z przewagą DDR4 ze względu na niższe opóźnienia (Far Cry 6) i trzecią, gdzie przepustowość DDR5 przechyla szalę na korzyść nowszych modułów (Cyberpunk 2077 oraz Hitman 3). Uśredniając, konfiguracja z DDR4 okazała się wolniejsza o 4,6%, co w mojej ocenie jest mało znaczącą stratą. Idąc dalej, LLC funkcjonuje bez zarzutu, zatem nie było problemu z wyciśnięciem z CPU maksimum przy założonym napięciu, tj. 5,1/4,1 GHz - odpowiednio dla dużych i małych rdzeni. Podkręcanie pamięci RAM w trybie synchronicznym zakończyło się zaś na 3900 MHz i moje dotychczasowe doświadczenia z tą konkretną sztuką Core i9-12900K każą przypuszczać, że to jej limit. Natomiast dla Gear 2 dalsze podnoszenie zegara skończyło się na 4600 MHz – to bardzo dobry wynik, równoważny temu, co na kościach B-Die udawało mi się osiągnąć na innych platformach (AM4 czy LGA 1200).
GIGABYTE Z690 UD DDR4 ma swoje bolączki, ale nie zmienia to faktu, że to dobra i opłacalna płyta główna dla procesorów Alder Lake i RAM DDR4, którą mogę polecić.
Intel Core i5-12600K – test Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce
Omówienie pozostałych testów i kilka słów na temat OC RAM
Co do reszty wyników, na plus GIGABYTE Z690 UD DDR4 bezsprzecznie należy zapisać szybki czas uruchamiania peceta, co na LGA 1700 póki co zdaje się być rzadkością, a także relatywnie niskie zużycie energii. Do omówienia pozostały jeszcze temperatury VRM, które były nieco wyższe niż dla pozostałych przetestowanych konstrukcji, ale 77 °C pod obciążeniem oraz bez nawiewu na podkręconym Core i9-12900K to wciąż bardzo dobry rezultat, ergo można bez przeszkód inwestować w omawiany model nawet pod kątem topowych procesorów i ich podkręcania. W tym miejscu muszę jeszcze wrócić do OC RAM, gdzie względem wcześniejszych BIOS-ów, które miały problemy z aktywacją XMP nawet na modułach 3200-3600 MHz, poprawa jest bardzo duża, chociaż pewne zachowania płyty wciąż potrafią dać w kość użytkownikowi. Pierwszym z nich jest porażka przy trenowaniu ustawień, gdy napięcie modułów i VDDQ będą od siebie różne, dlatego też należy im ręcznie przypisywać tę samą wartość, gdyż BIOS z automatu powyżej 1,45 V nagle przestaje utrzymywać je na identycznym poziomie, co może dać mylne wrażenie, że woltaż ponad 1,45 V nie działa. Drugim jest za to tendencja do wpadania w nieskończoną pętlę, co objawia się przełączaniem diagnostycznych diod między CPU/DRAM co około 2 sekundy. Gdyby tak się stało, trzeba wyłączyć pecet przytrzymując przycisk Power i włączyć ponownie, po czym dowiemy się, czy wpisane parametry zadziałają, czy też nie (uruchamianie z bezpiecznymi ustawieniami na wypadek drugiej opcji funkcjonuje w pełni poprawnie).
Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna
Specyfikacja, istotne cechy i ocena końcowa testowanej płyty
Jeśli chodzi o wyposażenie fabryczne, jest nad wyraz skromne, gdyż w pudełku znajdziemy tylko parę kabli SATA i śrubki dla dysków M.2, ale przy tej cenie zakupu można to wybaczyć. Specyfikacja techniczna jest w mojej ocenie naprawdę sensowna, tj. oferowane możliwości powinny wystarczyć zdecydowanej większości użytkowników. Gwoli przypomnienia, sprzęt oferuje trzy złącza M.2 i co ważne, wszystkie w standardzie PCIe 4.0, z czym bywa różnie nawet w modelach kosztujących wyraźnie więcej, LAN 2,5 Gb/s, zintegrowane audio przyzwoitej jakości (choć nie zaszkodziły kodek Realtek ALC1200) i parę szybkich portów USB 3.2 Gen 2/2x2 (tu też mogłoby być ich więcej). Rozplanowanie PCB jest dobre - producent sensownie rozmieścił złącza wentylatorów i nie zapomniał o kątowych gniazdach SATA. Jedyna drobna bolączka, jaką zauważyłem, to zasłonięcie środkowego M.2 przez kartę graficzną, więc w celu montażu/wymiany w nim dysku koniecznie będzie wyjęcie akceleratora. Bardzo pomocnym dodatkiem jest z kolei Q-Flash Plus, za sprawą którego pomimo tylko jednej kości BIOS-u nie musimy obawiać się wgrywania nowych wersji, gdyż w razie niepowodzenia zawsze można skorzystać z opcji awaryjnej. Reasumując, GIGABYTE Z690 UD DDR4 otrzymuje ode mnie ocenę czterech gwiazdek i wyróżnienia opłacalność i rekomendacja. To płyta, która ma pewne wady, ale wciąż jest dobrą konstrukcją dla procesorów Alder Lake w połączeniu z pamięci DDR4, do tego dostępną w atrakcyjnej cenie, zatem jak najbardziej warto mieć ją na oku.
GIGABYTE Z690 UD DDR4
GIGABYTE Z690 UD DDR4 - opinia
GIGABYTE Z690 UD DDR4 - plusy
- Trzy złącza M.2 w standardzie PCIe 4.0
- Port PS/2 dla klawiatury i/lub myszy oraz LAN o szybkości 2,5 Gb/s
- Para szybkich portów USB 3.2 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2x2
- Poprawne rozplanowanie laminatu (dobre rozmieszczenie złącz wentylatorów, kątowe gniazda SATA)
- Obecność wyjść obrazu
- Możliwość wgrania BIOS-u za pomocą Q-Flash Plus
- Poprawne wyniki testów rzeczywistych
- Mocna sekcja zasilania z dobrze działającym LLC (dość niskie temperatury VRM i dobre OC)
- Szybki czas uruchamiania komputera
- Względnie niski pobór prądu
- Dobre prowadzenie pamięci
- Obecność diagnostycznych diod LED
- Nienaganne zarządzanie wentylatorami (PWM/DC dla wszystkich złączy, dobrze działający tryb półpasywny)
GIGABYTE Z690 UD DDR4 - minusy
- Czasem płyta wpada w nieskończoną pętlę przy aplikowaniu ustawień RAM
- Portów USB 3.2 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2x2 mogłoby być więcej
- Środkowe M.2 najczęściej będzie zasłonięte przez kartę graficzną
- Brak wyświetlacza kodów POST
- Skromny pakiet wyjść audio
Cena GIGABYTE Z690 UD DDR4 (na dzień publikacji) : od 899 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: GIGABYTE Z690 UD DDR4. Test przystępnej cenowo płyty głównej dla Alder Lake i DDR4