Płyta jak marzenie! Test GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X

Płyta jak marzenie! Test GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X

Test GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X: konkluzje

W testach wydajności GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X wypadła w normie, tak jeśli chodzi o osiągi w grach oraz aplikacjach, jak i wyniki kontrolerów. Przy czym muszę dodać, że niemal wszystkie porty USB (poza 3.2 Gen 2x2) są tu obsługiwane przez huby produkcji Realtek, co względem natywnej implementacji nieco obniża ich rezultaty i ogranicza łączną przepustowość. Idąc dalej, nie mam uwag do działania LLC, dzięki czemu napięcie nie spada pod obciążeniem, zaś wyniki podkręcania procesora są optymalne. Równie dobrze wypada OC pamięci, gdzie udało się uzyskać aż 8200 MHz i to zwyczajnie limit użytych modułów przy timingach oraz napięciu wspomnianych na piątej stronie (płyta uruchamiała się również przy wyższych zegarach RAM). Bardzo solidnie wyglądają też temperatury VRM, ale z drugiej strony czas uruchamiania mógłby być krótszy, bo 19 sekund to sporo. Wracając jeszcze do OC RAM, niestety pewne bolączki tego producenta wciąż występują i płyta ma tendencję do sporadycznego wpadania w nieskończoną pętlę po zapisaniu ustawień UEFI (trzeba przytrzymać Power i włączyć ponownie) czy ignorowania zmian parametrów pamięci (na czas dostrajania polecam wyłączyć Fast Boot dla RAM). Poza tym nie rekomenduję przekraczać 1,375 V dla napięcia VDDQ TX, gdyż przy wyższych wartościach konstrukcja... nie trenuje pamięci po przekroczeniu pewnego zegara RAM (nie sprawdzałem, jakiego dokładnie).

GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X potrafi podkręcać RAM do ponad 8000 MHz, ma bogatą specyfikację i efektowny design. Jeśli nie przeraża Was cena, warto mieć ten model na uwadze.

 

Test GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X. Bogate wyposażenie i OC DDR5 powyżej 8000 MHz

 Test AMD Ryzen 9 7945HX3D. Bezkonkurencyjny procesor dla laptopów

Pozostałe aspekty i ocena końcowa testowanej płyty

Wyposażenie fabryczne jest relatywnie skromne, ale w pudełku jest wszystko co trzeba i przydatne dodatki - dwie termopary oraz czujnik hałasu. Do specyfikacji trudno mieć jakieś istotne uwagi, bo na pokładzie mamy wsparcie PCIe 5.0 dla GPU i dysku, pięć złączy M.2, LAN 10 Gb/s i Wi-Fi 7, audio z DAC od ESS oraz szybkie porty USB 3.2 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2x2. Do pełni szczęścia brakuje co najwyżej drugiego slotu PCIe x16 podłączonego do CPU i Thunderbolt 4, przy czym nie oszukujmy się, grono osób potrzebujących tych rzeczy jest bardzo wąskie. Na plus zapisuję także nienaganne rozplanowanie laminatu, świetną kontrolę nad wentylatorami, duży radiator na złączu M.2 zgodnym z PCIe 5.0 oraz nowości wersji z "X" w nazwie, tj. przycisk do zwalniania zatrzasku karty graficznej i bezśrubkowy montaż chłodzenia dysków. Na minus zaś bardzo okrojone wejścia i wyjścia audio na panelu I/O.

Odnośnie ceny, zdaje się, że może być to największa przeszkoda dla potencjalnych nabywców, gdyż przynajmniej ~2500 zł to sporo, ale jak na tę specyfikację kwota jest akceptowalna. Testowana wcześniej ASUS ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO oferuje drugi slot PCIe x16 podpięty do procesora i kontroler Thunderbolt, ale z drugiej strony ma LAN 2,5 Gb/s zamiast 10 Gb/s oraz kosztuje niemal 700 zł więcej. Stąd uważam, że cenowo GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X prezentuje się przyzwoicie, choć oczywiście chciałoby się, aby było jeszcze taniej, tym bardziej, że względem modelu bez "X" trzeba dopłacić ok. 200 zł. Reasumując, ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz odznaczenia design, overclocking i rekomendacja. Jeżeli szukacie płyty Z790, która potrafi podkręcać RAM ponad 8000 MHz, ma efektowny wygląd i bogatą specyfikację, to by może właśnie ją znaleźliście.

 

GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X

Ocena płyty głównej GIGABYTE Z790 AORUS MASTER XOcena płyty głównej GIGABYTE Z790 AORUS MASTER XOcena płyty głównej GIGABYTE Z790 AORUS MASTER XOcena płyty głównej GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X

GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X - opinia

GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X - plusy

 • Dwie karty sieciowe (LAN 10 Gb/s oraz Wi-Fi 7)
 • Zintegrowane audio na kodeku Realtek ALC1220 i z DAC od ESS
 • Obecność USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) oraz wyjścia obrazu dla iGPU
 • Pięć złączy M.2, z czego jedno kompatybilne z PCIe 5.0
 • Przyciski Power i Reset oraz wyświetlacz kodów POST na laminacie
 • PCIe 5.0 dla karty graficznej
 • Poprawne wyniki testów rzeczywistych
 • Bardzo mocna i świetnie chłodzona sekcja zasilania (niskie temperatury oraz solidne OC)
 • Doskonałe możliwości podkręcania pamięci RAM
 • Opcja wgrania BIOS-u bez zamontowanego CPU i/lub RAM (Q-Flash Plus)
 • Stylowy wygląd płyty oraz efektowne podświetlenie panelu I/O
 • Nienagannie rozplanowany laminat i świetna kontrola obrotów wentylatorów

GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X - minusy

 • Czas uruchamiania komputera mógłby być krótszy
 • Drobne niedogodności podczas optymalizacji ustawień RAM
 • Bardzo okrojone wyjścia oraz wejścia audio na panelu I/O
 • Brak drugiego slotu PCIe x16 podłączonego do CPU i Thunderbolt 4

Cena GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X (na dzień publikacji): od 2486 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X. Bogate wyposażenie i OC DDR5 powyżej 8000 MHz

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Płyta jak marzenie! Test GIGABYTE Z790 AORUS MASTER X

 0