HP Elitebook x360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

HP Elitebook x360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

HP Elitebook X360 1040 G7 - Podzespoły

Procesor

Laptop wyposażony został w 6-rdzeniowy procesor Intel Core i7-10710U. To przedstawiciel 10. generacji procesorów Comet Lake-U, wciąż bazującej na 14 nm procesie technologicznym, w odróżnieniu od wydanych w tym samym czasie układów Ice Lake i całkiem niedawno Tiger Lake, które oparto o 10 nm litografię. Co warto jednak podkreślić, jest to topowy model w ramach swojej serii, a co więcej pierwsze ultraniskonapięciowe (UVL) CPU Intela wyposażone w 6 rdzeni i 12 wątków. Jest to niewątpliwie odpowiedź na ostatnie poczynania AMD w tym segmencie, którego Ryzeny mocno namieszały na rynku laptopów w tym roku. Bazowa częstotliwość taktowania Core i7-10710U jest bardzo niska, gdyż wynosi 1,1 GHz, ale w trybie Turbo Boost potrafi dochodzić do 4,7 GHz (oczywiście w specyficznych warunkach, wykorzystujących pojedynczy rdzeń). Procesor wyposażono ponadto w 12 MB pamięci cache L3, a jego TDP domyślnie wynosi 15 W, ale można je skonfigurować do 25 W. W tym przypadku HP zdecydowało się na lekkie podniesienie limitu mocy do 17 W.      

HP Elitebook X360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

Karta graficzna

Z racji tego, że laptop nie otrzymał dedykowanej karty graficznej, skazani jesteśmy na zintegrowane GPU Intel UHD Graphics 620. Jego specyfikacja obejmuje: 24 potoki wykonawcze, 16 jednostek TMU i 8 ROP, korzystanie z pamięci operacyjnej jako graficznej i częstotliwość zegara taktującego na poziomie 1,1 GHz w trybie Boost (300 MHz bazowo). Nie ma co ukrywać, nie jest to konstrukcja jakkolwiek zdatna do płynnego uruchomienia tytułów AAA, ale chyba nikt tego po żadnym ultrabooku nie oczekuje. Zapewnia ona jedynie podstawową funkcjonalność komputera w codziennej pracy i w mało wymagających grach przeglądarkowych lub też tych tworzonych z myślą o smartfonach czy tabletach. Układ wspiera sprzętową akcelerację wszystkich wiodących na rynku formatów filmów, także tych streamowanych z internetu. Co więcej, sam procesor Core i7-10710U, jako reprezentant rodziny Come Lake-U, ma wbudowany sprzętowy dekoder dla formatów H.265 / HEVC, a ponadto obsługuje też używane przez YouTube dekodowanie VP9. Stąd Elitebook x360 1040 G7, choć z pewnością nie najwydajniejszy pod względem graficznym, powinien bez problemu pozwolić na obejrzenie dowolnego filmu 4K. Mimo wszystko żałować można, że notebook nie otrzymał 11. generacji procesorów Intela z grafiką Xe, która przynosi duży wzrost wydajności, pozwalając myśleć nawet o delikatnym gamingu.

HP Elitebook X360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

Pamięć RAM

Elitebook x360 1040 G7 otrzymał 16 GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4 (CPU-Z błędnie wykrywa zainstalowane moduły jako DDR3). Pochwalić trzeba HP za wykorzystanie najszybszych modułów LPDDR4 obsługiwanych przez kontroler procesorów Comet Lake-U, czyli 2933 MHz i co prawda wspiera on także wydajniejsze pamięci DDR4, ale w tym przypadku producent zdecydował się po prostu na bardziej energooszczędny wariant, co z punktu widzenia zastosowania ultrabooka ma sens. Trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia również do ilości pamięci, opóźnień na poziomie CL10 (10-10-10-56) czy pojemności, ponieważ 16 GB to wartość, która pozwoli na niemalże dowolne otwieranie kart w przeglądarce internetowej, a przy wielu aplikacjach uruchomionych w tle prędzej wyczerpią się możliwości procesora niż podsystemu pamięci.

HP Elitebook X360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

Pamięć masowa

Testowy egzemplarz był wyposażony w pojedynczy nośnik danych SSD PCIe 3.0 NVMe - Samsung PM991 o pojemności 512 GB (M.2 2280 NVMe), który nie należy może do najszybszych (wystarczy spojrzeć na wyniki benchmarku CirstalDiskMark), ale mimo wszystko jak na potrzeby tego laptopa powinien dostarczyć satysfakcjonującą szybkość. Cieszy także fakt, że HP postawiło w tym przypadku na produkt Samsunga, gdyż ten wyposażony jest w pamięci TLC, a nie królujące w ostatnim czasie w budżetowych nośnikach kości QLC. Jeśli jednak 512 GB okaże się dla nas niewystarczające, w grę wchodzi jedynie wymiana dysku na większy, ponieważ pod maską nie znajdziemy żadnego dodatkowego slotu, co akurat w tak kompaktowym komputerze jest zrozumiałe.

HP Elitebook X360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

Moduł(y) łączności bezprzewodowej

Za łączność bezprzewodową w Elitebook x360 1040 odpowiada bardzo popularna karta sieciowa Intel Wi-Fi 6 AX201 o maksymalnej prędkości transferów 2402 Mb/s ze wsparciem dla kanału o szerokości 160 MHz. Technologia Wi-Fi 6 jest już standardem w nowych ultrabookach (szczególnie z tej półki cenowej), więc pominięcie jej przez HP byłoby dużą wpadką. Nie zabrakło też obsługi Bluetooth w wersji 5.1. W obu przypadkach łączność w trakcie testów spisywała się bez zarzutu, a prędkości transferów przez Wi-Fi były naprawdę wysokie (nawet rzędu 884 Mb/s). Jeśli zaś chodzi o modem łączności komórkowej, to w tym przypadku także postawiono na rozwiązanie Intela, a mianowicie moduł XXM 7360, który obsługuje standard LTE-A. Warto jednak dodać, że WWAN nie jest przylutowany do płyty głównej i można go wymienić. Co więcej, w ofercie HP znajduje się opcja z modemem 5G (choć zdaje się, że niedostępna w naszym kraju). Łączność komórkowa także spisywała się bez zarzutu podczas testów, wyraźnie zwiększając praktyczność laptopa w zakresie mobilności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: HP Elitebook x360 1040 G7 - test konwertowalnego laptopta klasy premium

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł