iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - test 32-calowego monitora QHD 165 Hz. Rozmiar ma znaczenie?

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - test 32-calowego monitora QHD 165 Hz. Rozmiar ma znaczenie?

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - gaming (165 Hz, strobing, FreeSync Premium, input lag)

Dochodzimy w końcu do kwestii ostrości obrazu w ruchu, która w przypadku dynamicznych gier ma niebagatelne znaczenie. Jak zatem wypada w tym aspekcie iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle? Zacznijmy od tego, że monitor oferuje wysoką częstotliwość odświeżania 165 Hz (przy zastosowaniu interfejsu DP, ponieważ dla HDMI jest to maks. 144 Hz), a producent chwali się czasem reakcji matrycy na poziomie zaledwie 1 ms MPRT. Nie da się ukryć, że pod względem czasu reakcji monitor wypada nieco słabiej od testowanych przez nas modeli iiyamy z ekranami Fast IPS (jak choćby G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle). Do dyspozycji otrzymujemy jednak dwa narzędzia, które mają pomóc nam z tym problemem. Pierwszym jest standardowy dopalacz (overdrive), który oferuje 5 poziomów ustawień. Ten jednak jest mało skuteczny na niższych poziomach, a na najwyższym wprowadza już wyraźny powidok. 

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - test 32-calowego monitora QHD 165 Hz. Rozmiar ma znaczenie?

Overdrive 2

Alternatywą dla dopalacza jest tryb stroboskopowego podświetlenia MBR. Ten poprawia ostrość ruchomego obrazu, ponieważ podświetlenie miga wraz z obrazami pojawiającymi się na ekranie. Tutaj iiyama zasługuje na pochwały w kwestii implementacji, ponieważ w większości monitorów, które oferują takie rozwiązanie, działa ono zero-jedynkowo, bez możliwości jego regulacji. A z racji tego, że mocno wpływa to na obniżenie jasności obrazu (praktycznie o połowę albo i więcej), tryb ten przeważnie okazuje się jedynie mało praktyczną ciekawostką. Tutaj, podobnie jak w overdrive, producent pokusił się o 5-stopniową regulację, umożliwiającą kontrolowanie długości impulsu, a tym samym i uzyskiwaną jasność. Krótszy impuls oznacza ostrzejszy obraz, ale też niższą jasność (podświetlenie jest wyłączone przez dłuższy czas). I tak, na poziomie jeden poprawa jest bardzo subtelna, ale jasność spada tylko do ok. 330 nitów, a w przypadku poziomu 8 smużenia praktycznie w ogóle nie ma, ale jasność to zaledwie 50 nitów. Co więcej, aktywacja MBR wiąże się z brakiem rozmycia, ale jednocześnie wprowadza powidoki - niemniej mamy wybór i każdy może wybrać poziom, który jest w stanie zaakceptować, a naszym zdaniem złotym środkiem jest ustawienie MBT na poziomie 3-4. Nie ma jednak róży bez kolców, bo decydując się na MBR nie możemy korzystać z FreeSync, ponieważ ekran musi nadal działać ze stałą częstotliwością odświeżania. Dodatkowo pozbywamy się wielu innych ustawień, począwszy od jasności, a na overdrive kończąc. 

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - test 32-calowego monitora QHD 165 Hz. Rozmiar ma znaczenie?

MBR 4

FreeSync Premium

Monitor iiyamy obsługuje technikę FreeSync Premium. W tym przypadku synchronizacja odświeżania działa w zakresie od 48 do 65 Hz i nieco szkoda, że producent nie pokusił się o niższy dolny próg (np. 40 Hz), który przy wysokiej rozdzielczości tego modelu mógłby okazać się przydatny. FreeSync na kartach Radeon działa jednak bez zarzutu, a oferuje też wsparcie dla techniki kompensacji spadków płynności (ang. Low Framerate Compensation - LFC), która niejako niweluje ten problem i poprawia płynność działania monitora poniżej dolnego progu granicznego poprzez duplikowanie klatek, kiedy ich liczba spada poniżej minimum dla FreeSync. Generalnie nie mamy żadnych uwag co do synchronizacji adaptacyjnej, gdyż działa ona zgodnie z założeniami, eliminując rozrywanie obrazu oraz przycięcia (stuttering). Technologia synchronizacji adaptacyjnej bezproblemowo spisywała się również na kartach z rodziny GeForce.

Input lag

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle to monitor gamingowy skierowany do użytkowników, dla których parametr input lag odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ bezpośrednio wpływa na to, jak szybko matryca reaguje na nasze polecenia i zbyt duże opóźnienia sygnału mogą bardzo niekorzystnie wpływać na doznania płynące z gry i nasze osiągi. Trzeba nadmienić, że budżet na ramkę przy odświeżaniu 165 Hz wynosi 6,0 ms, co oznacza, że najlepiej jeśli input lag jest niższy lub jak najbliższy tej wartości. Produkt iiyamy poradził sobie w tym teście całkiem nieźle, bo choć nie zmieścił się w wyznaczonym budżecie (8,2 ms), to jednak minimalnie i nikt nie powinien odczuwać z tego tytułu dyskomfortu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - test 32-calowego monitora QHD 165 Hz. Rozmiar ma znaczenie?

 0