iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 - test uniwersalnego monitora IPS QHD

iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 - test uniwersalnego monitora IPS QHD

iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 - Podsumowanie

Dotarliśmy do podsumowania, więc trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy monitor ProLite XUB2792QSU-W1 spełnia pokładane w nim nadzieje. Bez dwóch zdań iiyama tym razem dowiozła i aż dziw bierze, że pomimo kilku lat obecności na rynku model nie zyskał większego rozgłosu. To naprawdę kawał solidnego sprzętu, poczynając od wykonania (w tym takich szczegółów, jak białe okablowanie) i bardzo dobrej ergonomii, która zdecydowanie ułatwia wykorzystanie sprzętu w codziennej pracy, przez atrakcyjne wzornictwo i intuicyjne, choć lekko przestarzałe OSD, po jakość obrazu zastosowanej tu matrycy. Wykorzystany przez japońskiego producenta 27-calowy panel rzeczywiście okazuje się bardzo wszechstronny. Zachwyca przede wszystkim fabryczna kalibracja, która, gdyby nie wpadka z czystą czerwienią, pozwoliłaby na profesjonalne wykorzystanie monitora prosto z pudełka. Rzadko widujemy takie wyniki w konsumenckich modelach, co zdecydowanie warte jest podkreślenia. W grach, o ile nie mówimy o kompetytywnych shooterach, monitor również spełnia swoje zadanie, a gracze docenią podniesione do 70 Hz odświeżanie i wsparcie dla FreeSync.

...aż dziw bierze, że pomimo kilku lat obecności na rynku model nie zyskał większego rozgłosu.

iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 - test uniwersalnego monitora QHD

Jakie są zatem wady XUB2792QSU? Tych nie uświadczymy tu zbyt wiele, choć oczywiście nie oznacza to, że nie ma ich w ogóle. Przede wszystkim dość wysoka minimalna jasność, która niektórym użytkownikom może nieco utrudniać pracę po nocach. Wspomnieliśmy również o odwzorowaniu czystej czerwieni, a przydałoby się też odświeżyć OSD, aczkolwiek to oferowane w nowszych modelach iiyamy również pozostawia nieco do życzenia. Koniec końców, ProLite XUB2792QSU-W1 to monitor, który zdecydowanie warto mieć na radarze, jeśli poszukujemy właśnie modelu tego typu, a my możemy bez wahania wystawić mu naszą rekomendację. Sprzęt otrzymuje ostatecznie wysoką ocenę 4,5/5 gwiazdek oraz dodatkowo odznaczenie za design.

iiyama ProLite XUB2792QSU-W1

 Solidne wykonanie, cienkie ramki i atrakcyjny design, ergonomia, intuicyjne i szybkie OSD, fabryczna kalibracja kolorów na wysokim poziomie, szerokie pokrycie popularnych gamutów, jednorodność podświetlenia, wsparcie dla FreeSync, nada się do mniej wymagających gier, niskie zużycie energii

 Wysoka minimalna jasność, OSD wizualnie jest nieco przestarzałe, FreeSync dopiero od 48 Hz, problemy z odwzorowaniem czystej czerwieni (fabrycznie)

Cena (na dzień publikacji): 1299

Gwarancja: 36 miesięcy (plus gwarancja zero martwych pikseli na 30 dni)

Produkt kupisz w sklepie 

 

Sprzęt do testów dostarczył:

iiyama

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama ProLite XUB2792QSU-W1 - test uniwersalnego monitora IPS QHD

 0