Intel Core i9-9900K - test procesora z linii Coffee Lake Refresh

Intel Core i9-9900K - test procesora z linii Coffee Lake Refresh

Test Intel Core i9-9900K: podkręcanie procesora

Jeśli chodzi o podkręcanie Intel Core i9-9900K, to cały proces przebiega identycznie, jak miało to miejsce w przypadku dotychczasowych procesorów dla platformy LGA 1151. Mamy dokładnie te same parametry zegarowe (rdzenie, uncore), napięcia oraz pozostałe ustawienia. Cała wiedza zawarta w opublikowanym przeze mnie poradniku jest więc wciąż aktualna i do niego odsyłam początkujących adeptów sztuki overclockingu.

Maksymalny stabilny zegar Intel Core i9-9900K

W teście Intel Core i9-9900K, tak jak przy dotychczas recenzowanych procesorach dla LGA 1151 (zarówno tej nowej, jak i starej wersji owej podstawki), docelowym napięciem było 1,35 V i właśnie taka wartość została ustawiona. Pozwoliło to na uzyskanie nawet 5,1 GHz, co jak na ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor jest wartością bardziej niż satysfakcjonującą. Dla porównania, Core i7-7820X (odpowiednik dla LGA 2066) uzyskał 4,7 GHz, a więc zauważalnie mniej. Niestety, częstotliwość ta nie była w pełni stabilna, gdyż część testów po prostu się zawieszała. Przy czym nie było tutaj reguły dla aplikacji korzystających z AVX bądź nie robiących z nich użytku. Ostatecznie podczas testów Core i9-9900K obniżyłem więc częstotliwość do okrągłych 5 GHz, co okazało się skutecznym lekarstwem na problemy z niezawodnością. Wynik w dalszym ciągu jest godny uwagi, aczkolwiek mam nieodparte wrażenie, że spora część entuzjastów mimo wszystko liczyła na coś więcej. Nie mogę jednak wykluczyć, że procesory sklepowe będą się podkręcać lepiej niż sample inżynieryjne, którymi dysponowałem, a były to dwie sztuki i obie zakończyły OC na dokładnie tej samej wartości.

Test procesora Intel Core i9-9900K - podkręcanie, maksymalne stabilne taktowanie

Maksymalny niestabilny zegar Intel Core i9-9900K

Jeżeli chodzi o poszukiwanie maksymalnego zegara, przy którym Core i9-9900K będzie w stanie wejść do systemu operacyjnego, to skończyło się na 5,2 GHz. Napięcie podczas testu ponownie było ustawione na 1,35 V, czyli limit, którego konsekwentnie się trzymam. Potencjał OC procesorów Coffee Lake Refresh jest więc naprawdę wysoki, w niczym nie ustępując poprzednikom z rodziny Coffee Lake, czyli układom wyposażonym w mniejszą liczbę rdzeni. Chociaż, z drugiej strony, niczym zaskakującym się na ich tle nie wyróżnia. Mówiąc inaczej, było dobrze i w dalszym ciągu jest dobrze, ale jednak nie rewelacyjne.

Test procesora Intel Core i9-9900K - podkręcanie, maksymalne niestabilne taktowanie

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-9900K - test procesora z linii Coffee Lake Refresh

 0