Intel NUC 12 Extreme - Ten minikomputer jest szybszy od niejednego wielkiego peceta

Intel NUC 12 Extreme - Ten minikomputer jest szybszy od niejednego wielkiego peceta

Intel NUC 12 Extreme – mini-PC z potencjałem

Głównym bohaterem dzisiejszego materiału będzie komputer Intel NUC 12 Extreme. Zgodnie z oczekiwaniami, nowy miniaturowy pecet niebieskich bazuje na procesorach z serii Alder Lake, będących jednymi z najszybszych na rynku, a konkretniej rzecz ujmując, w przypadku maszyny, która trafiła do naszej redakcji, na płycie głównej zamontowany został Core i9-12900. Korzyści z posiadania tak mocnego CPU są generalnie widocznie wszędzie, włączając w to codzienną pracę, gdzie możemy liczyć na poprawę responsywności, szybsze włączanie programów i lepsze radzenie sobie z wielozadaniowością, czy też krótszy czas podstawowych czynności jak kompresja plików, ale nie ulega wątpliwości, że wspomniany model nie jest dedykowany zastosowaniom biurowym. Procesory z linii Core i9 to jednostki głównie dla osób trudniących się pracą kreatywną, które zapewnią m.in. szybszą kompilację, bardziej komfortowe projektowanie grafiki 3D oraz krótszy czas eksportu projektów wideo i renderingu. Poza tym mamy jeszcze graczy, którzy również potrzebują wydajnego CPU, aby posiadana karta graficzna mogła rozwinąć skrzydła i pokazać pełnię potencjału. Jest to szczególnie istotne w grach sieciowych, często potrafiących solidnie dać w kość procesorowi, który może być przyczyną dużych spadków liczby FPS, co wyraźnie obniża komfort. Jak dokładnie Core i9-12900 wypada w wymienionych zastosowaniach, dowiecie się wkrótce, a póki co przyjrzymy się rodzinie Alder Lake i nowemu reprezentantowi linii NUC.

Intel NUC 12 Extreme to kolejne podejście niebieskich do tematu małych pecetów. Zobaczmy, co potrafi Core i9-12900 w takim wydaniu.

Intel NUC 12 Extreme - prezentacja miniaturowego komputera z Core i9-12900 i GeForce RTX 3060 Ti

 Core i9-12900K – test CPU Alder Lake. Niebiescy znowu na szczycie?

Alder Lake - najważniejsze zmiany wprowadzane przez nową rodzinę

Porównując Alder Lake do Rocket Lake czy Comet Lake, jedną z najistotniejszych zmian jest nowa litografia Intel 7 (dawniej nazywana 10 nm), która wyraźnie poprawiła upakowanie tranzystorów i sprawność energetyczną wzgl. 14 nm. Korzystając z jej możliwości, niebiescy postanowili zwiększyć liczbę rdzeni nawet do 16, przy czym mamy do czynienia z architekturą hybrydową. Mianowicie Intel przygotował dwa rodzaje rdzeni - wysokowydajne Golden Cove, zajmujące się obliczeniami wymagającymi jak najwyższej mocy pojedynczego wątku (wg producenta średni wzrost IPC to 19%), i energooszczędne Gracemont, których zadaniem jest wspomagać większe w zastosowaniach wielowątkowych. W przypadku topowych modeli z serii Core i9 mamy po osiem sztuk obu rodzajów, stąd łącznie 16 rdzeni. Z uwagi na nietypową budowę, zalecanym systemem jest Windows 11, który potrafi współpracować z obecnym w CPU mechanizmem Thread Director, zapewniając możliwie optymalne przydzielanie wątków do małych i dużych rdzeni. Od strony pamięci RAM procesory Alder Lake obsługują zarówno standard DDR4, jak i DDR5, co okazało się dobrym posunięciem niebieskich, jako że ceny i dostępność nowych modułów nie są zbyt zachęcające. Odnośnie linii PCIe, mamy 16 sztuk dla karty graficznej w wersji 5.0 oraz cztery w wydaniu 4.0, przeznaczone dla dysku M.2. Reszta linii zapewniana jest przez chipset i w przypadku Z690 jest to maksymalnie 30 sztuk, z czego 12 w standardzie 4.0.

Intel NUC 12 Extreme - prezentacja miniaturowego komputera z Core i9-12900 i GeForce RTX 3060 Ti

 Core i5-12600K – test CPU Alder Lake. Mocny zawodnik w średniej półce

Krótkie spojrzenie na obecną ofertę firmy Intel

Przechodząc do oferty przygotowanej przez niebieskich, w ramach linii Alder Lake mamy całą paletę procesorów, od najtańszych Celeronów po topowe Core i9. Niemniej z punktu widzenia komputera NUC Extreme 12 interesują nas tylko dwa modele – Core i7-12700 oraz Core i9-12900. Na chwilę obecną Intel nie przewiduje wersji z innymi CPU, zaś skupiając się na ich specyfikacji, obie jednostki wyposażone są w osiem wydajnych rdzeni Golden Cove, ale różnią się, jeśli chodzi o liczbę rdzeni Gracemont, których Core i7 ma cztery, a Core i9 osiem. Jako, że Golden Cove, za sprawą HT, potrafią wykonywać dwa wątki jednocześnie, a Gracemont jeden, Core i7-12700 to procesor 20-wątkowy, natomiast Core i9-12900 jest 24-wątkowy. Oba CPU mogą się pochwalić obecnością zintegrowanej grafiki UHD Graphics 770, z 32 EU i o taktowaniu 1500/1550 MHz, odpowiednio dla Core i7 oraz Core i9. W teorii można więc używać omawianego NUC'a bez zewnętrznej karty graficznej, ale jak pokazał nasz niedawny test, w takim wariancie nie ma szans na płynną rozgrywkę w nowych grach. Współczynnik TDP został w obu przypadkach określony na 65 W, za to maksymalny pobór prądu w trybie Turbo na 180/202 W, ale w praktyce ta druga wartość nie ma znaczenia, gdyż chłodzenie NUC'a po prostu nie zostało stworzone do rozpraszania takiego ciepła. Tak jak wspomniałem wcześniej, omawiany wariant wyposażono w Core i9-12900 i niewątpliwie ciekawym sprawdzianem będzie, jak procesor z niskim TDP poradzi sobie na tle innych modeli.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel NUC 12 Extreme - Ten minikomputer jest szybszy od niejednego wielkiego peceta

 0