KFA2 Sonar-04 – test niedrogich słuchawek dla graczy z dźwiękiem 7.1

KFA2 Sonar-04 – test niedrogich słuchawek dla graczy z dźwiękiem 7.1

Ze słuchawek KFA2 Sonar-04 można korzystać od razu po podpięciu do komputera, jednak producent dorzuca także dedykowane oprogramowanie, które ma pomóc w konfiguracji urządzenia. Minęło kilka chwil, zanim nauczyłem się korzystać z pobranego z softu od KFA2. Jest on bardzo nieintuicyjny, a na pierwszy rzut oka widać jedynie regulacje poziomu głośności samych słuchawek, jak i rejestrowanego dźwięku i nic więcej. Pełna gama ustawień ukaże się dopiero po podwójnym kliknięciu w którąś z ikon i wówczas robi się naprawdę ciekawie. Mnogość funkcji mnie nieco przerosła i dużą część z nich uznajęza zbędny bajer, a nie pożyteczne narzędzia. Znalazł się tutaj przydatny equalizer, w którym możemy delikatnie zniwelować zbyt mocne basy, ale nie ma co liczyć na cuda.

Dodatkowo producent udostępnił nam narzędzie nazwane „Environment Effects”, które teoretycznie ma wpływ na kształtowanie się sceny dźwiękowej – koniec końców uważam, że pomysł był ciekawy jednak jego implementacja nieudana. Ustawianie poszczególnych opcji otoczenia zniekształca dźwięki w nienaturalny sposób. Opcja raczej po to, aby się chwilę pobawić i zapomnieć. Dalej mamy zakładkę odpowiadającą za dźwięk przestrzenny 7.1, któremu do prawdziwego 7.1 jest naprawdę daleko. Po jakimś czasie testowania różnych ustawień stwierdziłem, że różnice są tak niewielkie i bardziej przeszkadzają, niż uwydatniają brzmienie, że odpuściłem dalszą konfigurację, uznając „7.1” za chwyt marketingowy, niż faktyczne udogodnienie związane z przestrzennością. Kolejna zakładka pozwala na zmianę wysokości dźwięku czy zanikania wokali w muzyce, ale ponownie, są to opcje które trudno wykorzystać w praktyczny sposób.

KFA2 Sonar-04

Pokaźnie jest również w przypadku mikrofonu. Oprócz oczywiście ustawienia samej głośności można także ustawić aktywny odsłuch, co jest bardzo dobrym posunięciem przy tym stopniu izolacji od otoczenia. Jednak są tu znacznie ciekawsze opcje. Na przykład możliwość zmiany barwy głosu. Takie funkcje to raczej rzadkość na rynku słuchawek. Zdziwiłem się więc, że w zestawie słuchawkowym za 129 zł możemy brzmieć za pomocą jedno kliknięcia jak: potwór, kaczuszka, kobieta lub mężczyzna. Dodatkowo można także ustawić echo na nasz wokal. Ciekawe opcje, ale po raz kolejny, jedynie jako chwilowa atrakcja. To proste efekty i na pewno nie będziecie używać ich na co dzień.

Przydatna jednak może być aktywna redukcja szumów. Oprogramowanie pozwala zniwelować odgłosy otoczenia nawet do 20 dB. (teoretycznie), a dołączona obok ustawień grafika, pokazuje, że wystarczy do tego, aby działający w pokoju wiatrak był niesłyszalny. Osobiście zauważyłem, że im bardziej podkręcimy tę opcję, tym bardziej zniekształci się nasz głos, a efekty szumu nie są tłumione aż tak skutecznie – zatem nie warto. Zwłaszcza że KFA2 Sonar-04 posiadają naprawdę dobry mikrofon i on sam w sobie tak łatwo nie zbiera łatwo szumów, nie ma więc sensu tego zmieniać kosztem ogólnej jakości. Na koniec dodam jeszcze, że dołączony soft pozwala także na definiowanie własnych profili, każdy z odmiennymi ustawieniami – to obecnie raczej standard, ale warto o tym wspomnieć.

KFA2 Sonar-04

W ramach ciekawostki wspomnę również o dodatkowym oprogramowaniu, jakie zapewnia producent. Mowa tutaj o Xtreme Tuner i Xtreme Gear, które będzie świetnym uzupełnieniem dla osób, które na swoich stanowiskach korzystają z większej ilości sprzętu od KFA2. Obie aplikacje zostały stworzone z myślą o kompleksowym dostępie do ustawień każdego urządzenia z jednego miejsca. Zatem ci, którzy posiadają pełen zestaw peryferii od tego producenta mogą ze spokojem sięgnąć po Xtreame Gear, który pozwoli na szybką obsługę każdego z nich – oprogramowanie to łączy wszystkie dostępne od producenta softy a między urządzeniami możemy przeklikiwać się za pomocą prostego menu. Podobnie jest w przypadku Xtreame Tuner, lecz oprócz możliwości zarządzania sprzętem od KFA2 mamy tutaj także interfejs, który pozwoli nam na zabawę z OC Waszego komputera.

To jednak nie koniec. Producent pokusił się także o aplikację mobilną, więc nawet z poziomu Waszego telefonu będziecie mogli zarządzać swoim setupem. Można śmiało stwierdzić, że KFA2 dołożyło naprawdę wielu starań, aby urozmaicić korzystanie z ich produktów. Jak wygląda to jednak w praktyce, trudno mi jednoznacznie stwierdzić. W moim przypadku duża część opcji jest zwyczajnie niedostępna – na pewno lepiej skorzystają z tego osoby z pełnym ekosystemem od tego producenta. Zatem w przypadku tej recenzji słuchawek potraktujcie to jako ciekawostka – być może kiedyś uda nam się przetestować wszystkie produkty KFA2 we wspólnym boju.

KFA2 Sonar-04

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 Sonar-04 – test niedrogich słuchawek dla graczy z dźwiękiem 7.1

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł