KFA2 Vivance-01 - test monitora IPS QHD 165 Hz. Debiutancki model daje radę

KFA2 Vivance-01 - test monitora IPS QHD 165 Hz. Debiutancki model daje radę

KFA2 Vivance-01 - gaming (165 Hz, strobing, G-Sync/FreeSync, input lag)

Na starcie warto podkreślić, że monitor wspiera 165 Hz tylko po DisplayPort, co akurat nie powinno stanowić problemu, gdyż jest to podstawowy wybór pecetowych graczy, a konsolowcy i tak zadowolą się 120 Hz. Niemniej jednak przy maksymalnej częstotliwości odświeżania nie możemy włączyć 10-bitowej głębi kolorów, a jedynie 8-bitową, ale trzeba pamiętać, że monitor nie posiada natywnie 10-bitowego panelu, tylko 8-bitowy + FRC, więc  ograniczenia te są w praktyce tak dotkliwe, niemniej jednak warte odnotowania.

KFA2 Vivance-01 - test monitora IPS QHD 165 Hz. Debiutancki model daje radę

Ustawienia domyślne

Nie da się ukryć, że KFA2 Vivance-01 (VI-01) nie jest najlepszym monitorem z matrycą IPS pod względem jakości obrazu w dynamicznych scenach i odwzorowania ruchu, ale mimo wszystko pod względem czasu reakcji wypada całkiem przyzwoicie. Lekkie smużenie jest tu widoczne, szczególnie na kontrastowych obiektach, a co ciekawe dopalacz nazwany tu Response Time, który posiada trzy stopnie regulacji, praktycznie nie robi żadnej różnicy. Nie jest to więc może najlepszy wybór dla najbardziej kompetytywnych graczy, próbujących swoich sił w e-sportowych shooterach, no chyba że zdecydują się na tryb stroboskopowego podświetlenia o nazwie AMRB, co skutkuje znaczącą poprawą czasu reakcji i wyraźnie ostrzejszym obrazem, ale kosztem lekkich powidoków, spadkiem jasności do ok. 170 nitów, brakiem możliwości włączenia G-Sync/FreeSync czy HDR i zablokowaniem wielu podstawowych opcji. Koszt jest więc spory, a dla przeciętnego użytkownika, który preferuje rozgrywkę w produkcjach singleplayer czy nawet mniej wymagających multiplayer, zdecydowanie lepiej sprawdzi się standardowy tryb podświetlenia. Tym bardziej że przy wsparciu dla 165 Hz na pewno nie będziemy narzekać na płynność obrazu. 

KFA2 Vivance-01 - test monitora IPS QHD 165 Hz. Debiutancki model daje radę

Tryb AMRB

Synchronizacja adaptacyjna

Monitor korzysta z technologii VESA Adaptive-Sync dla obu popularnych rozwiązań, czyli AMD FreeSync Premium i NVIDIA G-Sync Compatible. Synchronizacja adaptacyjna jest niezwykle istotna w przypadku tego monitora, ze względu na wysokie wymagania rozdzielczości QHD. Dynamiczne kontrolowanie częstotliwości odświeżania pozwala wyeliminować efekt rozrywania obrazu oraz przycięcia (stuttering), ale nie jest obarczone dodatkowym lagiem, jak ma to miejsce w przypadku starszych technologii (takich jak V-Sync). KFA2 zdecydowało się na implementację Adaptive-Sync w zakresie od 48 Hz do 165 Hz i obsługę Low Framerate Compensation (LFC), czyli kompensację spadków płynności, która poprawia płynność działania monitora poniżej dolnego progu granicznego (w naszym przypadku 48 kl./s). Technologia działa bez zarzutu, niezależnie od tego, czy korzystamy z GPU Czerwonych, czy też Zielonych. 

Input lag

Pomiar input lag standardowo wykonaliśmy z wykorzystaniem urządzenia LDAT od NVIDII, które świetnie sprawdza się w tej roli, gdyż służy właśnie do pomiaru opóźnienia między wydaniem przez nas polecenia a reakcją widoczną na ekranie monitora. Co jednak istotne w tym przypadku, LDAT nie mierzy opóźnienia samego wyświetlacza, ale całego systemu, biorąc pod uwagę nasz hardware, co sprawia, że wyniki są wyższe, ale też bardziej odpowiadają rzeczywistości. KFA2 Vivance-01 uzyskał wynik 25,5 ms, czyli bardzo zbliżony do AOC Q27G2S/EU, co tylko potwierdza, że oba monitory korzystają z tej samej matrycy. Wynik jest na tyle niski, że nie musimy obawiać się o odczuwalne opóźnienia z tego tytułu, choć testowaliśmy już nieco szybsze monitory pod tym względem (różnice nie były jednak duże).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 Vivance-01 - test monitora IPS QHD 165 Hz. Debiutancki model daje radę

 0