Mercusys MR70X - test najtańszego routera Wi-Fi 6

Mercusys MR70X - test najtańszego routera Wi-Fi 6

Mercusys MR70X - Testy wydajnościowe

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami. Trzeba podkreślić, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetu, a resztę przedziela karton-gips. Zastosowanie konstrukcji wyposażonej w cztery anteny dookólne dawało nadzieję na dobre wyniki w tym zakresie, ale niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, że nie zawsze ilość przekłada się na jakość. Ten aspekt wypada w przypadku Mercusys MR70X po prostu przyzwoicie, ani dobrze, ani źle. W naszym przypadku router okazał się wystarczający, ale na testach mieliśmy już takie, których sygnał pozwalał na dostęp do sieci nawet poza mieszkaniem, na zewnątrz, pomimo że sprzęt znajdował się na pierwszym piętrze. Tutaj tak dobrze nie było. Pochwalić trzeba jednak fakt, że nie odnotowaliśmy problemów ze stabilnością połączeń zarówno w ramach Wi-Fi 5, jak i oczywiście Wi-Fi 6.   

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -26dBm  -25 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -42 dBm  -44 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -57 dBm  -58 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -47 dBm  -53 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -57 dBm  -64 dBm 


Wydajność połaczeń LAN i WAN

Mercusys MR70X nie zawodzi w przypadku połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne, jak i praktyczne) potwierdziły, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie, a router nie odstaje nawet od najdroższych modeli i nie można mu niczego zarzucić, jeśli chodzi o wydajność tego elementu. Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet, choć tu ograniczeni jesteśmy tylko trzema portami LAN i w takim przypadku być może trzeba będzie zainwestować w dodatkowy przełącznik. 

Wydajność połaczeń LAN - Wi-Fi

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał MR70X. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Wydajność sieci 5 GHz z bliska wypadła rewelacyjnie, osiągając praktycznie maksimum możliwości, na jakie pozwalał serwer wykorzystujący gigabitowe złącze, ale nie stanowił on jeszcze wąskiego gardła, co zdarzało nam się w testach modeli wyższej klasy. Spadki wydajności wraz z odległością i przeszkodami na drodze (ściany) są znaczące, co wynika bezpośrednio z siły dystrybuowanego sygnału - MR70X nie błyszczy w tym aspekcie. W przypadku 2,4 GHz wyniki również nie zawodzą, choć też nie wybijają się ponad przeciętną. 

Wydajność połaczeń Wi-Fi - Wi-Fi

Wydajność routera w transferach pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci bezprzewodowej Wi-Fi robi za to duże wrażenie. Choć średnie wyniki były wyraźnie niższe niż w przypadku scenariuszy, gdzie posłużyliśmy się serwerem połączonym za pomocą portu LAN, to jednak chwilami prędkości uzyskiwały przeszło 1000 Mb/s (choć taka sytuacja nigdy nie trwała zbyt długo, choć wydaje się, że w przypadku idealnych warunków sprzęt jest w stanie uzyskiwać wyższe prędkości niż przy wykorzystaniu przewodowych połączeń gigabitowych). Połączenia z wykorzystaniem pasma 2,4 GHz wypadają tu zaś bardzo podobnie jak w scenariuszu, gdzie serwer połączony był z routerem za pomocą interfejsu LAN. 

Pobór mocy

Pozostała jeszcze kwestia poboru mocy i tu obyło się bez większych zaskoczeń, ponieważ 5,2 W w stanie spoczynku, czyli braku aktywności ze strony klientów, to przeciętny wynik, który wpisuje się w standardy routerów tej klasy. Podobnie ma się sytuacja w przypadku wzmożonej aktywności, kiedy to przeprowadzaliśmy równocześnie 2 syntetyczne testy, a do Mercusys MR70X jednocześnie podłączonych było przynajmniej 8 urządzeń. Tutaj zużycie energii elektrycznej dochodziło w porywach do 8,4 W. Przy okazji tego testu odnotowaliśmy jeszcze jedną wadą Mercusysa MR70X. Okazuje się bowiem, że router słabiej radzi sobie z dużym obciążeniem i w scenariuszach, kiedy z sieci korzysta wielu klientów, wydajność dość wyraźnie spada, co jest zapewne wynikiem przeciętnego procesora pod maską. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mercusys MR70X - test najtańszego routera Wi-Fi 6

 0