Mercusys MR70X - test najtańszego routera Wi-Fi 6

Mercusys MR70X - test najtańszego routera Wi-Fi 6

Mercusys MR70X - Test najtańszego routera Wi-Fi 6

Mercusys to wciąż relatywnie nowa marka (należąca do TP-Link) w segmencie urządzeń sieciowych, gdyż zadebiutowała dopiero dwa lata temu wraz z routerem AC12G. Ta stara się podbić rynek tanim, ale zarazem wydajnym i łatwym w obsłudze sprzętem dla przeciętnych użytkowników, którzy nie potrzebują tony funkcji, z których i tak nie będą korzystać i oczekują od routera jedynie stabilnego i szybkiego połączenia z siecią. Nie inaczej ma być w przypadku Mercusysa MR70X, który właśnie trafił w nasze ręce, gdyż jest to najtańszy model Wi-Fi 6 (aka 802.11 ax) dostępny na naszym rynku. Właśnie tego typu produkty mają szansę rozpowszechnić ten standard, który jest szeroko obsługiwany w konsumenckich urządzeniach, ale tak naprawdę w mało którym domu znajduje się potrzebny sprzęt sieciowy. Teraz problem wydaje się rozwiązany, a nasz test pokaże, czy kompromisy, które są niezbędne w przypadku budżetowych produktów, nie poszły tu zbyt daleko.

Mercusys MR70X to router w standardzie Wi-Fi 6 z dwuzakresowym pasmem nadawania, w standardzie AX1800.

Mercusys MR70X to router w standardzie Wi-Fi 6 z dwuzakresowym pasmem nadawania, w standardzie AX1800, pozwalający na transfery do 1,8 Gb/s (574 Mb/s w paśmie 2,4 Ghz oraz 1201 Mb/s w 5 Ghz). Oprócz typowych rozwiązań, wynikających z 802.11 ax, takich jak modulacja 1024-QAM i długi symbol OFDM, znajdziemy tu także szereg dodatkowych technik wspomagających. Mowa choćby o wsparciu dla technologii MU-MIMO 2x2 oraz OFDMA, co powinno przełożyć się na sprawną obsługę wielu klientów jednocześnie i widocznie zmniejszyć opóźnienia w transmisji, co w połączeniu z techniką kształtowania wiązki (umożliwia wykrywanie urządzeń i przesyłanie w ich kierunku mocniejszego sygnału Wi-Fi, poprawiając tym samym stabilność połączeń) daje nadzieję na komfortowe użytkowanie w większych mieszkaniach, bez drastycznych spadków wydajności. Tym bardziej, że producent zadbał również o kolorowanie BSS, które tłumi zakłócenia generowane przez sąsiednie kanały i wsparcie dla funkcji Smart Connect (urządzenia zawsze łączą się z najbardziej optymalnym dostępnym w danym momencie pasmem Wi-Fi). Do tego otrzymujemy również Target Wake Time, które pozwala na optymalne działanie urządzeń mobilnych i IoT oraz mniejsze zużycie energii. Cieszy także fakt, że Mercusys nie zapomniał o bezpieczeństwie i zadbał o obsługę protokołu WPA3

Specyfikacja Mercusys MR70X

Standard sieci: IEEE 802.11 ax/ac/n/a 5 GHz;
IEEE 802.11 ax/n/g/b 2,4 GHz
Anteny Wi-Fi: zewnętrzne, 4 dookólne (5 dBi)
Prędkość transmisji (teoretyczna): 5 GHz: 1200 Mbps (802.11ac);
2,4 GHz: 574 Mbps (802.11ax)
Szerokość kanałów: 20/40/80 MHz
Szyfrowanie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA3, WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3-PSK
Protokoły: IPv4 i IPv6
Porty: 3 x RJ45 LAN (1000 Mbps);
1 x RJ45 WAN (1000 Mbps)
Przyciski: WPS/Reset/Restart
Wymiary i waga 171,6 x 208,8 x 41,7 mm/205 mm z antenami;
0,65 kg 
Zarządzanie: Kontrola dostępu, zarządzanie lokalne
Przekierowanie portów: Port Triggering, UPnP, DMZ
Funkcje zaawansowane: Smart Connect;
Sieć gości;
Beamforming (kształtowanie wiązki);
MU-MIMO 2x2:2 dla 5 GHz;
MU-MIMO 2x2:2 dla 2,4 GHz;
OFDMA;
1024 QAM;
VPN passthrough
Gwarancja: 2 lata
Cena sugerowana: 169 zł

Jeśli zaś chodzi o szczegóły specyfikacji, to w dużej mierze pozostają one tajemnicą, gdyż producent nie ujawnia informacji o zastosowanych podzespołach. Po testach domyślać możemy się jednak, że pod maską najprawdopodobniej znajduje się trzyrdzeniowy SoC BCM6750 od Broadcom, który kojarzymy z tańszych routerów TP-Link obsługujących Wi-Fi 6. Pojemność pamięci RAM i ROM jest nieznana. Router posiada ponadto cztery anteny zewnętrzne. Całości dopełniają tylko trzy gigabitowe porty LAN i pojedynczy WAN w tym samym standardzie. Cena Mercusysa MR70X to 169 zł, co oznacza, że mówimy o naprawdę przystępnym cenowo routerze, na który pozwolić może sobie zwykły Kowalski. W tej cenie kupić można także router Xiaomi o bardzo zbliżonej specyfikacji, ale nie otrzymamy nic tańszego obsługującego najnowszą generację Wi-Fi. Zobaczmy więc, co dokładnie otrzymujemy za te pieniądze.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mercusys MR70X - test najtańszego routera Wi-Fi 6

 0