Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

Mercusys MR80X - testy wydajności i pobór mocy

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami. Trzeba podkreślić, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetu, a resztę przedziela karton-gips. Zastosowanie konstrukcji wyposażonej w cztery anteny dookólne dawało nadzieję na dobre wyniki w tym zakresie, ale niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, że nie zawsze ilość przekłada się na jakość. Niemniej Mercusys MR80X pochwalić może się bardzo dobrymi wynikami w tym aspekcie. W naszym przypadku router gwarantował silny i stabilny sygnał praktycznie w całym mieszkaniu, a nawet poza nim. Pochwalić trzeba też fakt, że nie odnotowaliśmy żadnych problemów z działaniem sieci, a w trakcie tygodniowego testu nie byliśmy zmuszeni ani razu wykonywać resetu urządzenia. 

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -16dBm  -24 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -40 dBm  -33 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -53 dBm  -51 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -40 dBm  -55 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -52 dBm  -61 dBm 

Wydajność połączeń LAN i WAN

W przypadku połączeń przewodowych gigabitowe porty są już praktycznie standardem i bardzo rzadko zdarza się, aby ich wydajność zawodziła. Mercusys MR80X także nie ma problemów z wyciśnięciem pełnego potencjału tych złączy i możemy liczyć na praktycznie maksymalną przepustowość w tym aspekcie, a router nie odstaje nawet od najdroższych modeli i nie można mu nic zarzucić, jeśli chodzi o wydajność tego elementu. Sprzęt powinien więc świetnie spisywać się w przypadku małych domowych sieci, gdzie możemy pozwolić sobie na podłączenie najważniejszych urządzeń (PC, konsole czy TV) za pomocą kabla Ethernet, choć tu ograniczeni jesteśmy tylko trzema portami LAN i w takim przypadku być może trzeba będzie zainwestować w dodatkowy przełącznik. 

Wydajność połączeń LAN - Wi-Fi

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał MR80X. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Wydajność sieci 5 GHz z bliska wypadła rewelacyjnie, osiągając praktycznie maksimum możliwości, na jakie pozwalał serwer wykorzystujący gigabitowe złącze, więc mógł on stanowić tu wąskie gardło. Spadki wydajności wraz z odległością i przeszkodami na drodze (ściany) również są relatywnie niewielkie. W przypadku 2,4 GHz również nie ma zawodu, co cieszy, gdyż pasmo to często jest już traktowane po macoszemu. 

Wydajność bezprzewodowa Wi-Fi - Wi-Fi

Po cichu liczyliśmy na to, że Wi-Fi spuszczone z łańcucha Ethernetu pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszych wyników, ale tak się nie stało. Pomimo wykorzystania kanału o szerokości 160 MHz, tym razem prędkości były wyraźnie niższe niż kiedy serwer wykorzystywał przewodowe połączenie gigabitowe, co nie zmienia faktu, że to wciąż bardzo dobre rezultaty. Przynajmniej jeśli chodzi o pasmo 5 GHz, gdyż w przypadku 2,4 GHz router sprawował się solidnie, aczkolwiek bez szaleństw. 

Pobór mocy

Mercusys MR80X w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera 3,3 W, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Pod obciążeniem sytuacja wygląda bardzo podobnie, ponieważ router pobiera w takim scenariuszu tylko 6,2 W. Tym samym urządzenie nawet pracując 24 godziny na dobę przez cały rok, nie będzie stanowiło istotnego obciążenia dla naszego domowego budżetu, no chyba że ceny prądu poszybują mocno do góry, co nie jest wykluczone w obecnej sytuacji. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł