Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

Mercusys MR80X to kolejny router Wi-Fi 6 należącej do TP-Linka marki klasy ekonomicznej, który trafił w nasze ręce. Choć na pierwszy rzut oka urządzenie zdaje się bardzo podobne do testowanego przez nas blisko rok temu modelu MR70X, to jednak tym razem mamy do czynienia ze sprzętem sieciowym z wyraźnie wyższej półki cenowej. To wciąż jednak bardzo tani produkt jak na router Wi-Fi 6 klasy AX3000, więc osoby poszukujące niedrogiego, ale zarazem wydajnego modelu o podobnych parametrach mogą zainteresować się tym urządzeniem Mercusysa, tym bardziej że zdaje się on pozbawiony ograniczeń najtańszych routerów obsługujących ten standard sieci bezprzewodowej. Postanowiliśmy więc sprawdzić, na co dokładnie stać MR80X, by przekonać się, czy mamy  do czynienia z produktem godnym polecenia.

Jak już wspomnieliśmy, Mercusys MR80X to router klasy AX3000, co oznacza, że wspiera Wi-Fi i oferuje do 2976 Mb/s łącznej przepustowości w dwóch pasmach transmisji: do 574 Mb/s w ramach 2,4 GHz oraz do 2402 Mb/s w 5 GHz. Router zawiera ponadto cztery zintegrowane anteny dookólne o zysku 5 dBi. Ich praca wspierana jest m.in. przez technologię Beamforming czy kolorowanie BSS. Sprzęt obsługuje różne technologie m.in. OFDMA, umożliwiającą transmisję dużej ilości pakietów danych do wielu urządzeń jednocześnie oraz modulację 1024-QAM, odpowiadającą za zwiększenie prędkości sieci. Co więcej, w odróżnieniu od wielu tanich routerów z obsługą 802.11 ax, Mercusys MR80X oferuje wsparcie dla 160 MHz szerokości kanału. Nie zabrakło także takich technologii, jak MU-MIMO (choć tylko w wersji 2x2), Airtime Fairness, Smart Connect (automatyczna optymalizacja parametrów routera w zakresie doboru pasma), Target Wake Time (TWT), które redukuje zużycie energii urządzeń mobilnych i IoT czy Quality of Service, pozwalające na ustawienie priorytetów urządzeniom, które pełnią najważniejsze funkcje w domu. Producent nie zapomniał też o bezpieczeństwie i zadbał o obsługę protokołu WPA3. 

Oczywiście z racji tego, że mamy tu do czynienia z produktem ekonomicznej marki, spodziewać trzeba się też pewnych cięć i nie uświadczymy tu np. żadnego portu USB.  Mimo wszystko Mercusys MR80X ma całkiem sporo do zaoferowania poza standardowymi funkcjami, ale na szczegóły przyjdzie jeszcze czas. Cena tego routera w sklepach oscyluje w okolicach 250 zł, co jak na tej klasy sprzęt jest naprawdę atrakcyjną propozycją. Ba, szybki przegląd ofert potwierdza, że jest to jeden z najtańszych modeli klasy AX300 na rynku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mercusys MR80X - test niedrogiego routera Wi-Fi 6. Nie warto przepłacać?

 0