MSI Optix MAG272CQR - test monitora z panelem QHD o odświeżaniu 165 Hz

MSI Optix MAG272CQR - test monitora z panelem QHD o odświeżaniu 165 Hz

MSI Optix MAG272CQR - Kontrast i kolory

Analizę jakości obrazu oferowanego przez monitor tradycyjnie zaczynamy od gamutu barwowego. Ten w przypadku Optix MAG272CQR wypada bardzo dobrze, gdyż zgodność z przestrzenią sRGB wynosi aż 99,6%, przy całkowitej objętości gamutu równej 125,2% sRGB. Dla standardu Adobe RGB wartości te wynoszą odpowiednio 81,5% i 86,3%, natomiast dla DCI P3 87,8% i 88,7% - tylko odrobinę mniej od deklaracji producenta. To naprawdę świetne rezultaty, szczególnie że mówimy tu o gamingowym modelu. Sama bryła sRGB jest dość równomiernie wyciągnięta w stronę zieleni i czerwieni, co daje efekt lekko cukierkowych barw, ale nie da się ukryć, że jest to atrakcyjne wizualnie i spora część osób po prostu lubi ten efekt. Warto też podkreślić, że monitor wypada w tym względzie odrobinę lepiej niż poprzednik, choć według oficjalnych specyfikacji powinno być odwrotnie.

MSI Optix MAG272CQR - Kontrast i kolory

Ustawienia fabryczne (tryb użytkownika)

  •        Punkt bieli: 6247K
  •        Jasność bieli: 236,7 cd/m²
  •        Jasność czerni: 0,0921  cd/m²
  •        Kontrast rzeczywisty: 2569,8:1

Uruchamiając monitor po raz pierwszy raczeni jesteśmy ustawieniem jasności na poziomie aż 70%, co przekłada się w tym przypadku na 236,7 cd/m² oraz 0,0921 cd/m², odpowiednio dla bieli oraz czerni. Daje to kontrast na poziomie 2569:1, co jak na panel VA nieco rozczarowuje, tym bardziej, że producent deklaruje 3000:1. Bardzo przyzwoicie wypada za to temperatura barwowa, która przy domyślnych ustawieniach kształtuje się na poziomie 6247K, czyli w akceptowalnym stopniu odbiega od pożądanej wartość 6500K, wpadając w nieco ocieplone odcienie. Średni błąd Delta E to tylko 2,00, co jest wręcz bardzo dobrym wynikiem jak na monitor dla graczy, gdzie dąży się do rezultatów poniżej wartości 3,00. Co prawda bliższa analiza wykazuje spore przekłamania w kilku kolorach, a w szczególności boli spory błąd w reprodukcji czystej czerwieni, ale mimo wszystko ekran zastosowany przez MSI zasługuje na pochwały w ocenie reprodukcji kolorów i może posłużyć nawet amatorom grafikom. Lekkie zastrzeżenia można mieć do przebiegu gammy lokalnej w testowanym monitorze przy domyślnych ustawieniach gamma (niestety monitor nie posiada opcji zmiany tego parametru), gdyż światła są nieco za ostre, a cenie nieco zdławione. Co prawda, kontrast sprawia przez to wrażenie jeszcze wyższego, ale trzeba pamiętać, że tracimy szczegółowość w skrajnych punktach gradientu szarości.

MSI Optix MAG272CQR

MSI Optix MAG272CQR

Monitor nie posiada wbudowanego trybu sRGB, ale producent przygotował całe mnóstwo predefiniowanych trybów, nie tylko dla graczy, ale i profesjonalistów. Te jednak, jak to przeważnie bywa z predefiniowanymi trybami, mocno odbiegają od pożądanych wartości. W tym przypadku odpuściliśmy także profilowanie i kalibrację wyświetlacza, co związane jest z dziwną przypadłością tego monitora. Po przełączeniu na tryb regulacji składowych RGB drastycznie spada bowiem zarówno kontrast (do ok. 950:1), jak i jasność ekranu (ok. 110 nitów), a obraz robi się wyprany z kolorów. Nie wiemy, czym to jest spowodowane (być może jakimś błędem w firmwarze), ale z racji tego, że monitor na domyślnych ustawieniach wypada satysfakcjonująco w tym zakresie, nie jest to duża strata. Poza tym, nie jest to sprzęt dedykowany profesjonalistom tylko graczom, którzy rzadko korzystają z kalibracji ekranu.      

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Optix MAG272CQR - test monitora z panelem QHD o odświeżaniu 165 Hz

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł