MSI Trident X 9th - Core i9 9700K oraz GeForce RTX 2080 w rozmiarze XS

MSI Trident X 9th - Core i9 9700K oraz GeForce RTX 2080 w rozmiarze XS

Zastosowane komponenty i oprogramowanie 

MSI Trident X 9th

Procesor

Wersja, którą otrzymaliśmy do testów, była wyposażona w procesor Core i7 9700K z najnowszej gamy Coffe Lake Refresh. Można go też podkręcać, choć płyta główna oraz chłodzenie nie dają zbyt dużych możliwości. Core i7 9700K ma aż osiem rdzeni, ale w odróżnieniu od najmocniejszego Core i9 9900K nie obsługuje Hyper Threadingu - nie ma więc zdublowanej ilości wątków. I tak jest to jednak bardzo mocna jednostka do grania, streamowania rozgrywki, a nawet profesjonalnych zastosowań. Bazowa częstotliwość procesora to 3,6 GHz, a w trybie Turbo może on osiągać nawet 4,9 GHz. Procesor charakteryzuje się też naprawdę sporą pamięcią L3 cache, ma jej aż 12 MB.

Test procesora Core i9 9900K

Płyta główna

Płyta główna jest oczywiście własnej konstrukcji, bazuje na chipsecie Intel Z370 i jest w formacie mini-ITX. Jej układ dźwiękowy stoi na wysokim poziomie, gdyż bazuje na kodeku Realtek ALC1220. Co ciekawe, płyta wygląda na dedykowaną właśnie temu komputerowi, wygląda nieco inaczej niż modele dostępne w sklepach na rynku retail. Jej wadą jest brak jakiegokolwiek radiatora na tranzystorach zasilających procesor, jedyne ich chłodzenie to strumień chłodnego powietrza pochodzący z wentylatora na chłodzeniu CPU. To troszkę za mało, jeśli sprzęt ma bezawaryjnie działać przez kilka lat.

MSI Trident X 9th

Karta graficzna

Karta grafiki, podobnie jak procesor, jest z najnowszej gamy NVIDII, czyli procesor graficzny jest oparty o architekturę Turing. Zastosowano wysokiej jakości riser PCI-Express (z dodatkowym kawałkiem laminatu), dzięki czemu karta w obudowie jest umieszczona równolegle do płyty głównej. Jest to oczywiście rozwiązanie firmowe MSI, konkretnie chłodzony tradycyjnym układem chłodzenia MSI GeForce RTX 2080 Ventus. Procesor graficzny ma 2944 procesory strumieniowe, 184 jednostki teksturujące oraz 64 jednostki ROP. Dodatkowo rdzeń ma też 46 rdzeni RT oraz 368 rdzeni Tensor. Taktowanie bazowe GPU wynosi 1515 MHz (do 1800 MHz w trybie Boost), zaś pamięci ram GDDR6 1750 MHz (efektywnie 14 GT/s). Taktowanie Boost jest zatem lekko podbite w stosunku do referencyjnych wartości NVIDII. MSI GeForce RTX 2080 Ventus cechuje się dobrą kulturą pracy, nawet podczas dłuższych sesji w Battlefield V z włączonym ray-traycingiem (DXT) głośność nie była nadzwyczajnie duża.

Test GeForce RTX 2080

Pamięć RAM

Konfiguracja, którą testowaliśmy, była wyposażona w 32 GB pamięci RAM DDR4-2666 CL 16 w dwóch modułach po 16 GB każdy. To wystarczająca ilość do gier, a także zastosowań bardziej profesjonalnych, takich jak obróbka wideo z dodawaniem efektów w oprogramowaniu Adobe (Premiere, After Effects) czy SONY (Vegas).

MSI Trident X 9th

Przestrzeń dyskowa

Testowa odmiana MSI Trident X wyposażona została w nośnik SSD Samsung PM981 (M.2 PCI-Express x4 z obsługą NVMe). Jak widać na załączonym zrzucie, wydajność jest adekwatna do półki cenowej, na jakiej jest prezentowany PC. 512 GB to wielkość bardzo zadowalająca, oprócz systemu zmieścimy tu także część bardziej wymagających pod kątem szybkości dysku gier. Dodatkowo producent zainstalował dysk talerzowy (Seagate) na dane o pojemności 2 TB i szybkości obrotowej 7200 obr./min, to stosunkowo szybki model, z pewnością wystarczająco szybki jak na komputer tej klasy. 

Oprogramowanie

MSI instaluje w swoich konstrukcjach Windows 10 Home w wersji 64-bitowej. Nie ma innego rozsądnego wyboru. Dołączone oprogramowanie MSI Command Center pozwala zarządzać częstotliwością taktowania procesora, szybkością wiatraków i daje możliwość monitoringu temperatury. MSI Mystic Light pozwala za to na konfigurację podświetlenia komputera - zarówno pasków z przodu obudowy, jak i paska ledowego w komorze z kartą graficzną. Osobno można też konfigurować podświetlenie obwódki wentylatora należącego do chłodzenia CPU. 

Zastosowane komponenty i oprogramowanie 

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Trident X 9th - Core i9 9700K oraz GeForce RTX 2080 w rozmiarze XS

 0