Najszybszy Ryzen w PL- podkręcanie na Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i LN2

Najszybszy Ryzen w PL- podkręcanie na Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i LN2

W ramach przygotowania postanowiłem potestować procesor na powietrzu (przy użyciu Noctuy NH-D15S) oraz przy użyciu agregatu chłodniczego. Wyniki potwierdzały regułę dobrego skalowania wraz ze spadkiem temperatury – chociaż nasz procesor nie był wybitnie dobrą sztuką do podkręcania i osiągnięcie 4000 MHz na powietrzu wymagało prawie 1.5 V i ustawienia wentylatorów na 100%, to obniżenie temperatury do -45 stopni pozwoliło na stabilną pracę przy częstotliwości 4300-4350 MHz. Dla porównania Ryzen testowany przez tomshardware.com (https://www.tomshardware.com/reviews/overclocking-amd-ryzen-ln2,5116-4.html) był o 200 MHz szybszy przy zachowaniu wzrostowego trendu częstotliwości. Potwierdza to starą prawdę, że procesor procesorowi nierówny, i przez to cel został ustawiony na benchowanie przy częstotliwościach 4700-4800 MHz i osiągnięcie 5000 MHz dla celów walidacji CPU-Z.

Testy, które zostaną wykonane:

  • Maksymalny zegar (valid CPU-Z)
  • Super Pi 1M
  • Pifast
  • Cinebench R15
  • Geekbench 3
  • Blender 2.79, benchmark BMW

... cel został ustawiony na benchowanie przy częstotliwościach 4700-4800 MHz i osiągnięcie 5000 MHz dla celów walidacji CPU-Z

Skoncentrujemy się zatem na testach CPU 2D przy jednoczesnym sprawdzeniu możliwości wielowątkowych, które mają być mocną stroną Ryzena. Nowością w zestawie jest benchmark z Blendera, który powinien pokazać, w jaki sposób podkręcanie wpływa na zastosowania praktyczne, chociaż zapewne mało kto zajmujący się poważnie renderingiem rozważa wykorzystanie ciekłego azotu jako środka chłodniczego – wymaga to ciągłej uwagi przy pracy ze sprzętem.

Jednocześnie z ciekawostek – początkowo jako podstawa platformy miał być wykorzystana płyta Aorus AX370 Gaming K7, która jest najwyższą w ofercie Aorus/Gigabyte na podstawkę AM4 w tej chwili. Niestety w trakcie testów na powietrzu odmówiła współpracy i musieliśmy się zadowolić modelem K5. Co ciekawsze – Gaming K7 po aktualizacji BIOS-u prowadziła pamięci dużo lepiej niż K5 (średnio o jeden dzielnik RAM wyżej), ale z drugiej strony nie była w stanie poradzić sobie ze stabilnym OC procesora. To wszystko należy zwalić na karby ciągle młodej platformy Ryzen, która potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby opanować problemy i zapewnić oczekiwaną stabilność.

System wykorzystywany w platformie testowej to Windows 10 Enterprise Evaluation w wersji 64-bitowej. Do podkręcania z poziomu OS wykorzystamy aplikacje AMD Ryzen Master oraz Gigabyte Tweak Launcher. Jeśli chodzi o sterowniki, to użyte zostaną najnowsze sterowniki ze strony producentów, natomiast sterowniki do karty graficznej to aktualne na moment przeprowadzenia testów ForceWare 385.41.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najszybszy Ryzen w PL- podkręcanie na Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i LN2

 0