Najszybszy Ryzen w PL- podkręcanie na Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i LN2

Najszybszy Ryzen w PL- podkręcanie na Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i LN2

W pierwszym zdaniu podsumowania niech będzie mi wolno powiedzieć – zrobiliśmy to! Założony cel, czyli osiągnięcie 5000 MHz na Ryzenie, został osiągnięty i to z zapasem. Pomimo tego, iż testowany przez nas procesor był raczej poniżej średniej, jeśli chodzi o wyniki OC, zastosowanie niskich temperatur pozwoliło na znaczne podniesienie taktowań i widoczny wzrost wydajności, czego kulminacją jest wynik z Blendera, gdzie podkręcenie z 3600 MHz na 4500 MHz przy jednoczesnej optymalizacji pozostałych ustawień pozwoliło na skrócenie czasu renderingu benchmarku BMW z 6:30 minut na 4:01. Liczę, że wyniki te są jedynie zapowiedzią tego, co można uzyskać z platformy Ryzen i że planowana na przyszły rok premiera nowych Ryzenów w technologii 12 nm nawiąże do historii sprzed kilku lat i premiery Phenomów I i II.

Wysoka stabilność płyt głównych Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i K7 podczas OC na powietrzu i przy użyciu agregatu. Płyty nie miały problemów z pracą pod pełnym obciążeniem nawet, gdy pobór mocy z gniazdka wynosił 300-320 W, co potwierdza, że sekcja zasilania jest zaprojektowana z dużym zapasem.

Z doświadczeń z samą platformą na plus należy zaliczyć stabilność Aorusów AX370 Gaming K5 i K7 podczas OC na powietrzu i przy użyciu agregatu. Płyty sprawowały się poprawnie i nie miały problemów z pracą pod pełnym obciążeniem, gdy pobór mocy z gniazdka wynosił 300-320 W, co potwierdza, że sekcja zasilania jest zaprojektowana z zapasem. Po przejściu na LN2 pojawiły się pewne problemy, których źródła nie sposób potwierdzić – może to być spowodowane przez układy sterujące na płycie ustawiające poboczne napięcia, których brak w BIOS-ie (co tłumaczyłoby różne zachowanie pomiędzy Gaming K5 a K7) lub ogólne problemy z platformą wynikające z jej młodego wieku (co widać po częstych aktualizacjach BIOSów). Koniec końców AGESA 1.0.0.6, jak to już pokazał w swojej recenzji Krzysiek Opacki (link to testu), jest niezbędną aktualizacją i jeśli ktokolwiek jeszcze w swojej platformie posiada wcześniejszą wersję BIOS-u, powinien czym prędzej go zaktualizować. Sam Ryzen, moim skromnym zdaniem, jest najciekawszym produktem od AMD od czasów Phenoma II, jeżeli chodzi o OC – platforma nie jest bardzo skomplikowana i zmiana każdego z parametrów daje mierzalne wyniki (mam na myśli zegar procesora, zegar pamięci i timingi). Z tego powodu uważam, że Ryzen jako debiutant w ramach nowego socketu AM4 zasługuje na uwagę pod względem podkręcalności i mam nadzieję, że wraz z kolejnymi rewizjami i modelami procesorów będzie tylko lepiej.

 

Aorus AX370-Gaming K5

 Stabilne podkręcanie CPU, solidna sekcja zasilania, dopracowany BIOS

 Słabsze podkręcanie RAM, dziwne działanie dual BIOS

 

Cena (na 19.10.2017): ok. 650 zł

Gwarancja: 3 lata

Ten produkt kupisz w: 

 

Aorus AX370-Gaming K7

 Dobre podkręcanie RAM, solidna sekcja zasilania, rozbudowany BIOS, dwie karty sieciowe, dwie karty dźwiękowe

 Słabsze podkręcanie CPU niż model K5, dziwne działanie dual BIOS

 

Cena (na 19.10.2017): ok. 900 zł

Gwarancja: 3 lata

Ten produkt kupisz w: 

 

AMD Ryzen 7 1800X

 Bardzo dobre skalowanie z temperaturą, możliwość pracy w warunkach fullpot, odblokowany mnożnik (w krokach po 0.25) pozwala na bardzo dokładne ustawienie zegara, lutowany IHS zapewnia dobry transfer ciepła z rdzenia procesora

 Duża różnica pomiędzy zegarem osiąganym w bezczynności i pod obciążeniem (nawet w okolicach 500 MHz), nasz redakcyjny egzemplarz ma słaby potencjał OC, platforma ciągle w trakcie rozwoju

 

Cena (na 19.10.2017): ok. 2000 zł

Gwarancja: 3 lata

Ten produkt kupisz w: 

 


 

Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

 

   

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najszybszy Ryzen w PL- podkręcanie na Gigabyte Aorus AX370 Gaming K5 i LN2

 0