Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2 Gen 2

Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2 Gen 2

Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2

Kiedy myślimy o zewnętrznych dyskach SSD, nasze pierwsze skojarzenia wędrują od razu do nośników SATA III umieszczonych w mocniejszych obudowach, które korzystają z portów USB 3.0. Jest to o tyle naturalne, że jeszcze do niedawna złącza USB nie pozwalały na szybsze transfery niż te otrzymywane w ramach interfejsu SATA, gdyż zarówno USB 3.0, jak i USB 3.1 Gen 1, oferują szybkość transmisji danych do 5 Gb/s. To uległo zmianie wraz z pojawieniem się USB w wersji USB 3.1 Gen 2 przemianowanym później na USB 3.2 Gen 2 (zwanym też SuperSpeed+) i USB 3.2 Gen 2x2, gdzie to pierwsze występować może ze złączem typu A oraz C i zapewnia transfery na poziomie do 10 Gb/s, a to drugie przypisane jest już tylko do USB typu C i zapewnia nawet 20 Gb/s. Wspominamy o tym, ponieważ w ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej zewnętrznych dysków SSD korzystających właśnie z interfejsu PCIe i USB 3.2, oferując wydajność niedostępną dotychczas dla tego typu nośników. Jednym z nich jest bohater tego testu, czyli Patriot PXD.

Patriot PXD jest rozwiązaniem łączącym mobilność pendrive’a USB 3.2 i wydajność dysku SSD bazującego na interfejsie PCIe.

Patriot PXD - test zewnętrznego dysku USB PCIe

Patriot PXD jest dyskiem SSD w niewielkim formacie M.2 który jest rozwiązaniem łączącym zalety pendrive’a USB 3.2 i wysokowydajnego dysku bazującego na interfejsie PCIe. PXD wyposażony jest w kontroler Phison E13T typu PCIe Gen3x4, który wykorzystywany jest w ekonomicznych modelach półprzewodnikowych typu PCIe, ale na potrzeby tego nośnika wydaje się on w pełni wystarczający. No może szkoda tylko, że nie jest wspierany przez pamięć podręczną DRAM, co mogłoby przyspieszyć zapis danych w niektórych przypadkach. PXD wspiera standard SuperSpeed+ USB oferujący prędkości transferów dochodzące do 10 Gb/s i nowoczesny interfejs USB 3.2 typu C (choć spokojnie, do komputera możemy podłączyć go za pomocą złącza typu A). Według oficjalnej specyfikacji szybkość zapisu i odczytu sekwencyjnego wynosi tu 1000 MB/s, czyli praktycznie dwukrotnie więc niż w przypadku nośnik SATA. Szkoda jednak, że producent nie poszedł za ciosem i nie wykorzystał pełnego potencjału USB typu C, czyli standardu USB 3.2 Gen 2x2, gdzie otrzymujemy nawet do 20 Gb/s. Producent nigdzie nie podaje, jakie są wartości dla losowego zapisu i odczytu danych. Patriot PXD dostępny jest w pojemność 512 GB, 1 TB i 2 TB, a my testujemy tę środkową.

Specyfikacja Patriot PXD
Pojemność 512 GB, 1 TB, 2 TB
Kontroler Phison PS5013-E13T
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 3.0 x4, USB 3.2 Gen 2 (typu C)
Pamięci 3D NAND typu TLC
Odczyt i zapis sekwencyjny do 1000MB/s
Wymiary 10 x 3 cm
Waga 35 gramów 
Inne aluminiowa obudowa
Gwarancja 36 miesięcy

Tego typu dysk to sprzęt skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy znajdują się w ciągłym ruchu oraz potrzebujących mobilnego dysku w kompaktowej formie w domowych warunkach. Wydaje się, że główną grupą docelową powinni tu być producenci treści wideo i profesjonaliści potrzebujący szybszych i bardziej efektywnych rozwiązań w bardzo mobilnej formie. Patriot kieruje jednak ten produkt również do właścicieli konsol, którzy chcą rozszerzyć pamięć wewnętrzną swojej konsoli (np. PS4), choć w tym przypadku wydaje się to mało opłacalne rozwiązanie, tym bardziej, że zysk z tytułu montażu SSD w obecnej generacji jest niewielki. Do tego dochodzi też cena, ponieważ 1 TB wariant, który trafił o nas do recenzji to wydatek rzędu 800 zł. Nie mało, ale z drugiej strony mamy do czynienia z relatywnie młodą kategorią sprzętu, gdzie nie ma jeszcze zbyt dużej konkurencji, a do tego płacimy ekstra z kompaktowy format dysku. Nie jest to także sprzęt dla zwykłego Kowalskiego, który korzystać będzie z niego jako ze zwykłego magazynu danych. Jak zatem wypada on w praktyce? Przekonajmy się.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2 Gen 2

 0