Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2 Gen 2

Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2 Gen 2

Patriot PXD - Podsumowanie

I tak dobrnęliśmy do podsumowania, gdzie należałoby wystawić ocenę końcową. Trzeba przyznać, że produkt Patriota okazał się naprawdę solidną propozycją, szczególnie w swoim segmencie, czyli szybkich dysków USB. Nośnik jest bardzo solidnie wykonany, a kompaktowa obudowa sprawia, że jest też bardzo mobilny, przez co łatwo zabrać go ze sobą choćby w kieszeni, gdyby zaszła taka potrzeba. Cieszy też fakt, że producent zadbał o szeroką kompatybilność prosto z pudełka i w zestawie otrzymujemy zarówno przewód ze złączem USB typu A, jak i C. Co jednak najważniejsze, testy potwierdzają deklarowaną specyfikację, a jeśli zależy nam na szybkich transferach, to PXD ma potencjał wykorzystania pełnej przepustowości interfejsu USB 3.2 Gen 2. Wyniki w testach kopiowania, ale i wczytywania danych okazały się w satysfakcjonujące, gorzej było z aplikacjami użytkowymi (szczególnie pakowaniem i rozpakowywaniem danych) oraz wielozadaniowością. Podobnie ma się sprawa prędkości sekwencyjnych, które osiągają przeszło 1000 MB/s i losowych, które wypadają mocno poniżej oczekiwań. Co warto podkreślić, nie odnotowaliśmy throttlingu termicznego czy znaczącego spadku danych po zapełnieniu nośnika.

Testy potwierdzają deklarowaną specyfikację, a jeśli zależy nam na szybkich transferach, to PXD ma potencjał wykorzystania pełnej przepustowości interfejsu 3.2 Gen 2.

Patriot PXD - Podsumowanie

Jak już zaznaczyliśmy na wstępie, Patriot PXD to nośnik skierowany do konkretnych odbiorców, w szczególności osób, którym zależy na mobilnej edycji wideo/zdjęć, przenośnym nośniku do gier czy wydajnym SSD do zastosowań multimedialnych. Co prawda profesjonaliści mogą zdecydować się na szybsze rozwiązania w postaci dysków bazujących na interfejsie Thunderbolt 3, ale te są praktycznie dwukrotnie droższe. Tu dochodzimy do ceny, ponieważ PXD w testowanej wersji 1 TB kosztuje ok. 800 zł, co wydawać może się wysoką kwotą jak za taką pojemność, ale jeśli porównamy go z konkurentami od takich firm jak ADATa czy PNY, to okazuje się, że jest to zbliżona kwota. Przewagą Patriota jest zaś bardziej kompaktowa forma. Tym samym PXD otrzymuje od nas 4/5 gwiazdki i odznaczenie jakości.  

Patriot PXD 1 TB

 Bardzo kompaktowy i lekki format, aluminiowa obudowa, brak throttlingu, transfery sekwencyjne, satysfakcjonująca wydajność w rzeczywistych zastosowaniach (kopiowanie danych, wczytywanie danych), brak spadku wydajności po zapełnieniu, kable USB typu A i typu C w zestawie 

 Transfery losowe nieco poniżej oczekiwań, krótkie kable w zestawie

Cena (na dzień publikacji): ok. 800 zł 

Gwarancja: 36 miesięcy

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot PXD 1 TB - test zewnętrznego dysku SSD PCIe USB 3.2 Gen 2

 0