Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17 – test pamięci dla Ryzenów

Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17 – test pamięci dla Ryzenów

Test pamięci Patriot Viper 4 Blackout

Po serii artykułów traktujących o procesorach, płytach głównych, a także kartach graficznych, przyszedł czas, aby przywitać się na nowo z materiałami dotyczącymi pamięci RAM. Głównym bohaterem niniejszego testu będzie zestaw reprezentujący rodzinę Patriot Viper 4 Blackout, a konkretniej rzecz ujmując, mowa o modelu charakteryzującym się pojemnością 2x8 GB oraz parametrami szybkościowymi DDR4-3600 MHz CL 17. I od razu chciałbym nadmienić, że - jak zapewne dobrze zaznajomieni z ofertą amerykańskiego producenta czytelnicy zdążyli już zauważyć - mamy do czynienia z nową serią, której pojawienie się w ofercie nieprzypadkowo zbiegło z debiutem procesorów Ryzen 3000 od AMD, bazujących na nowej architekturze Zen 2. Te ostatnie wniosły się ponad oczekiwania bardziej przyziemnych entuzjastów, którzy nie lubią snuć oderwanych od rzeczywistości domysłów na temat nadchodzących produktów, oferując sporą dawkę ulepszeń, a także kilka innowacji w temacie rozwiązań technologicznych. Wśród tych ostatnich wymienić można chociażby proces technologiczny 7 nm, który zapewnia doskonały współczynnik poboru prądu do osiągów, chipletową budowę, wsparcie PCI-Express 4.0, czy też znacząco usprawniony overclocking pamięci operacyjnej, który jest składową poprawek w kontrolerze RAM oraz wprowadzenia asynchronicznego trybu pracy Infinity Fabric. Dokładając do tego świetną wydajność samą w sobie, nietrudno się dziwić, że Ryzeny 3000 stały się sprzedażowym hitem i nie jest też zaskoczeniem, że m.in. firma Patriot postanowiła uszczknąć coś z tego sukcesu dla siebie, wprowadzając nową rodzinę, która dedykowana jest właśnie jednostkom firmy AMD. Zobaczmy więc, czy Viper 4 Blackout ma do zaoferowania na tyle dużo, by zwrócić na siebie uwagę zwolenników tej właśnie drużyny.

Patriot Viper 4 Blackout to rodzina pamięci RAM dedykowana procesorom AMD Ryzen. Zobaczmy, jak spisują się w praktyce.

Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17 – test pamięci dla Ryzenów

 Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci

Po co nam szybki RAM w komputerze

Zanim przejdziemy dalej, wypadałoby  się jeszcze zastanowić, po co w ogóle szybka pamięć RAM miałaby nam być potrzebna. Jeżeli chodzi o pojemność, sprawa w zasadzie zawsze była oczywista - mianowicie musi być na tyle duża, aby zapewnić komfortową rozgrywkę oraz pracę w programach, także przy większej liczbie aplikacji uruchomionych jednocześnie (tzw. multitasking to już oczywiście kwestia bardzo indywidualna). Natomiast jeśli chodzi o taktowanie, jeszcze niedawno powszechnie pokutowało stwierdzenie, że szybkość na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia, w znikomy sposób wpływając na funkcjonowanie komputera. Przełom w powszechnej świadomości nastąpił dopiero nieco ponad dwa lata temu, kiedy zadebiutowały pierwsze Ryzeny, które - szczerze powiedziawszy - w zastosowaniach rozrywkowych szału nie robiły. Dlatego też zaczęto szukać sposobów na poprawę osiągów w grach i w ten właśnie sposób doszliśmy do (jakże odkrywczego) wniosku, że na wydajność duży wpływ ma pamięć operacyjna. W tym miejscu muszę jednak wbić szpilkę niektórych środowiskom, które co prawda przyjęły ten fakt do wiadomości, ale wyłącznie w odniesieniu do najnowszych CPU z zielonego obozu. W żadnym wypadku tak nie jest, gdyż wyższe taktowanie RAM to coś, co daje korzyści na każdej platformie i tak naprawdę różnice w temacie skalowania między rozwiązaniami AMD oraz Intela wcale nie są duże. Bez względu na podstawkę, pewne rzeczy pozostają niezmienione - im wyższa częstotliwość pamięci operacyjnej oraz bardziej agresywne opóźnienia tym lepiej. Przy czym nadmierne żyłowanie szybkości kosztem bardzo luźnych timingów wcale nie musi dać pozytywnego rezultatu, a ponadto warto pamiętać, że poprawa (poruszając się w temacie gier) dotyczy tylko sytuacji, gdzie ograniczeniem jest procesor.

Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17 – test pamięci dla Ryzenów

 Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Patriot Viper 4 Blackout - krótka charakterystyka

Wracając do serii Viper 4 Blackout, trzeba uczciwie odnotować, że na dobrą sprawę nie jest to żadna nowa linia produktów, lecz drugie wcielenie dotychczasowej Viper 4. Bez większych zmian pozostała sfera wizualna, bazująca na eleganckich radiatorach oraz minimalistycznym podejściu do współczesnych wynalazków takich jak diody LED, których w tym przypadku po prostu nie znajdziemy. Nowy jest za to kolor wspomnianego kawałka aluminium, które tym razem zostało anodowane na czarno, zamiast wcześniej stosowanej barwy czerwonej. Szczerze powiedziawszy, osobiście uważam, że jest to zmiana na plus, gdyż jakoś bardziej podobają mi się produkty operujące odcieniami szarości, a nie agresywnymi motywami, ale to już oczywiście kwestia gustu. Jeżeli zaś chodzi o kwestie techniczne, czyli dostępne pojemności oraz taktowania, zmian jest nieco więcej, ale w dalszym ciągu trudno nazwać je rewolucją. Mianowicie Patriot postanowił w swojej najświeższej rodzinie zrezygnować z zestawów o łącznej pojemności 32 GB (dwa moduły po 16 GB), a także nieco ograniczyć dostępność wersji 2x4 GB, którą w ramach Viper 4 Blackout zakupimy tylko w wydaniu DDR4-3000 MHz (dla zwykłej Viper 4 mieliśmy także 3200 MHz). Cała reszta oferty to już pakiety dwóch modułów po 8 GB, gdzie do wyboru mamy częstotliwości 3000 MHz, 3200 MHz, 3600 MHz oraz 4000 MHz. To jednocześnie druga różnica w odniesieniu do starszej serii, dla której górnym pułapem było 3733 MHz. Innymi słowy, dostaliśmy w gruncie rzeczy niemal to samo, ale w odrobinę zmienionym opakowaniu. Z jednej strony muszę więc powiedzieć, że jeżeli ktoś liczył na solidniejsze różnice, to może być lekko rozczarowany, ale z drugiej praktyka tworzenia wielu subtelnie różniących się linii produktowych oraz odgrzewania oferty nie jest niczym nowym.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper 4 Blackout 2x8 GB DDR4-3600 CL 17 – test pamięci dla Ryzenów

 0