Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

Test pamięci Patriot Viper RGB

W kolejnym teście będę przyglądał się bliżej pamięciom RAM marki Patriot Memory, reprezentującym rodzinę Viper RGB, w wydaniu 2x8 GB i o szybkości DDR4-3000 MHz CL 15. Od razu więc widać, że mamy do czynienia z zupełnie innym produktem niż w przypadku wcześniej recenzowanych Viper Steel. O ile te ostatnie skierowane były do użytkowników ceniących sobie bardziej klasyczne wzornictwo, to tego samego nie można powiedzieć o Viper RGB. Jak wskazuje nazwa rzeczonej rodziny, stawia ona na efektowny wygląd, którego podstawą jest nic innego jak tęczowe podświetlenie za pomocą diod LED. Trend, jakby nie było, niebędący niczym nowym, bowiem nawet w czasach LGA 775, a więc z punktu widzenia przynajmniej niektórych czytelników antycznych, mieliśmy na rynku płyty główne wyposażone w podobne rozwiązania. Mowa chociażby o AW9D-MAX czy IN9 32X-MAX produkcji nieistniejącej już firmy ABIT, które posiadały kilka diod LED, których zachowaniem można było sterować z poziomu BIOS-u. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i obecnie, poruszając się tylko wśród komponentów podstawowych, wielobarwne szaleństwo dotknęło w zasadzie wszystkiego, rozszerzając swój zasięg o karty graficzne, pamięci RAM, zasilacze, czy też systemy chłodzące. A wszystko po to, aby posiadacze obudów z oknem mogli eksponować możliwie efektownie wyglądające wnętrze, co oczywiście jednym podoba się bardziej, innym z kolei mniej, ale nie o tym jest niniejszy artykuł, więc przejdźmy dalej.

Patriot Viper RGB to linia pamięci RAM, która stawia przede wszystkim na efektowny wygląd, z wielobarwnym podświetleniem na czele. Przekonajmy się, jak wariant o szybkości 3000 MHz sprawuje się w praktyce.

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

 Wpływ konfiguracji RAM (Single/Dual/Quad Channel) na osiągi w grach

Kości DDR4: producenci oraz ich oferta

Na rynku kości RAM od dłuższego czasu panuje względna stabilizacja i w zasadzie można by wręcz powiedzieć, że przez cały okres życia generacji DDR4 jedno stwierdzenie pozostaje stale aktualne - do podkręcania najlepsze są chipy wyprodukowane przez firmę Samsung. I tak wśród kolejnych generacji w ofercie koreańskiego przedsiębiorstwa można wymienić D-Die, E-Die oraz B-Die. Wszystkie łączy fakt, że w momencie debiutu były najbardziej podatnymi na overclocking spośród kości dostępnych na rynku. Żywot pierwszej dwójki w zasadzie już się zakończył, ale niedługo podobny los spotka także B-Die, jako że niedawno przeszły one do statusu EOL, co oznacza, że zostaną zastąpione przez kolejną generację. Zanim to jednak nastąpi, w sklepach cały czas mamy szeroki wybór zestawów na nich bazujących, będących łakomym kąskiem dla entuzjastów wysokich zegarów oraz agresywnych opóźnień. Poza tym należy wymienić konkurencję spod znaku Hynix, która oferuje (lub oferowała) kości MFR, AFR oraz CJR. Ponownie podałem je w kolejności chronologicznej, co oznacza, że uszeregowane są od najgorszych do najlepszych. Jednak nawet najnowsze chipy CJR nie są w stanie dorównać ofercie Samsunga, chociaż z drugiej strony nie można odmówić firmie Hynix, że poczyniła zauważalny postęp - zdaje się, że większy niż przy przejściu z MFR na AFR. Na deser pozostał zaś Micron, oferujący różne rewizje D9, które to kości znajdziemy głównie w modułach marki Crucial, której Micron jest... właścicielem. Najnowsze wydania D9 prezentują się podobnie jak Hynix CJR, co sprawia, że między tą dwójką mamy całkiem wyrównaną rywalizację w tzw. pierwszej lidze.

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

 Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Patriot Viper RGB - krótka charakterystyka

Tak jak pisałem wcześniej, rodzina Patriot Viper RGB stawia głównie na aspekt wizualny, stąd jej przedstawiciele bez wyjątku wyposażeni są w wielobarwne podświetlenie, które składa się z diod LED, zgrupowanych w pięć niezależnych stref, oraz plastikowego elementu rozpraszającego światło, który znajduje się na szczycie każdego modułu. Ponadto producent oferuje zestawy z radiatorami zarówno w kolorze czarnym, jak i białym - tak, aby każdy mógł wybrać barwę według własnych preferencji oraz z uwzględnieniem już posiadanego sprzętu, tudzież pewnej wizji dla właśnie składanego komputera. Co ciekawe, jeżeli chodzi o parametry ilościowe oraz szybkościowe, wybór mamy w zasadzie tylko, jeśli chodzi o taktowanie. Patriot Viper RGB występują w wariantach DDR4-2666 MHz, 3000 MHz, 3200 MHz, 3600 MHz (CL 16 lub CL 17), a także 4133 MHz. Wszystkie zestawy składają się za to z dwóch modułów o pojemności 8 GB każdy i w tym aspekcie nie mamy żadnego wyboru. Ponadto trzeba pamiętać, że biała wersja kolorystyczna przewiduje szybkość tylko do 3200 MHz włącznie, co również wydaje się być niezbyt zrozumiałą decyzją producenta. Wracając natomiast do tęczowej iluminacji, system podświetlenia jest zgodny z rozwiązaniami takimi jak ASRock Polychrome, ASUS Aura, GIGABYTE RGB Fusion czy MSI Mystic Light. Zaś dla posiadaczy płyt głównych spoza tego grona przewidziano aplikację Viper RGB Software, pozwalającą kontrolować diody LED od strony barwy i zachowania.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

 0