Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

Podsumowanie testu Patriot Viper RGB

Zaczynając od wyników wydajności, testowane pamięci Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 MHz CL 15 wypadły zgodnie z oczekiwaniami, a więc na poziomie wcześniej recenzowanych CORSAIR VENGEANCE RGB. Rzecz jasna nie ma w tym żadnego zaskoczenia, bowiem mowa o zestawach, które wykorzystują takie same kości, a ponadto mogą się pochwalić identyczną pojemnością pojedynczego modułu (ergo obydwa są typu Single Rank) oraz taktowaniem i opóźnieniami. Innymi słowy, zdanie się na ustawienia automatyczne nie sprawiło żadnych psikusów, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na bardzo istotną rzecz, jaką są timingi dobierane przez płytę główną. Nie ma się co oszukiwać - najczęściej użytkownicy albo aktywują profil XMP, albo wpisują podstawowe parametry, czyli napięcie, taktowanie oraz podstawową czwórkę opóźnień, ewentualnie do spółki z Command Rate. Dlatego też właśnie taki wariant ma miejsce w testach, co sprawia, że pozostałe timingi mogą zostać dobrane lepiej lub gorzej, m.in. w zależności od tego, co producent pamięci zapisał w SPD. Poruszając się w obrębie zestawów, które umieściłem na wykresach, produkty firm G.SKILL oraz KLEVV korzystały z przywileju w postaci bardziej agresywnych automatycznych opóźnień, notując chociażby tRFC ustawione na 390 @ 3000 MHz, podczas gdy reszta stawki miała ten parametr dobierany na poziomie 525 @ 3000 MHz. Stąd też wypadły lepiej, niż sugerowałaby sama kombinacja częstotliwości oraz podstawowych timingów, co równocześnie sugeruje, że ręczna optymalizacja ustawień jest bardzo potężnym narzędziem.

Patriot Viper RGB to ciekawe moduły z efektownym systemem podświetlenia, ale ich cena jest nieco zbyt wysoka w stosunku do oferowanych możliwości.

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

 Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-4133 CL 19 – test pamięci RAM

Możliwości podkręcania i ocena końcowa

I w tym właśnie momencie dochodzimy do możliwości podkręcania, które okazały się typowe dla zestawu bazującego na kościach Hynix AFR. Jeżeli spojrzymy na bardziej argresywne opóźnienia, mniej więcej do poziomu CL 14, to zobaczymy, że uzyskane taktowania są bardzo zbliżone do wcześniej testowanych modułów opartych o chipy MFR/AFR. Jednak zaletą pamięci Patriot Viper RGB okazał się maksymalny zegar, tj. nieco lepiej skalowały się one wraz z luzowaniem opóźnień, ostatecznie uzyskując 3733 MHz. Niemniej muszę odnotować, że w międzyczasie zmieniła się platforma testowa, z LGA 1151 na LGA 2066, toteż nie można porównywać tych wyników bezpośrednio. Bardzo wymowny jest również wykres wydajności po zaaplikowaniu overclockingu, gdzie widzimy, że testowany zestaw przeskoczył wszystkie inne pracujące z parametrami fabrycznymi, co dobitnie pokazuje, że te ostatnie są bardzo dalekie od optymalnych. Tym bardziej, że wykorzystujące kości Samsung B-Die pamięci Viper Steel nie tylko zachowały przewagę, ale również ją powiększyły. Reasumując, testowane Patriot Viper RGB to moduły o fabrycznej wydajności zgodnej z oczekiwaniami, przyzwoitych możliwościach podkręcania (ale oczywiście dalekich od rewelacji) oraz fajnym wyglądzie z wielobarwnym podświetleniem LED na czele. Do pełni obrazu brakuje więc tylko ceny. Niestety, nie jest ona przesadnie atrakcyjna, bowiem zaczyna się od pułapu około 460 zł, co oznacza, że taniej możemy nabyć chociażby zestawy ADATA XPG SPECTRIX D41, CORSAIR VENGEANCE RGB czy TEAMGROUP DELTA RGB. O ile więc w przypadku pamięci Viper Steel można było mówić o naprawdę niskiej w swojej klasie cenie, o tyle dla Patriot Viper RGB już tak nie jest. Dlatego też wystawiam cztery gwiazdki bez dodatkowych wyróżnień. To wciąż produkt godny uwagi, ale jednak nie taki, który rozstawia konkurentów po kątach.

 

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15

Ocena pamięci Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15

Efektowny wygląd, podświetlenie LED z pełnym RGB, oprogramowanie Viper RGB Software, wieczysta gwarancja, przyzwoite możliwości podkręcania (jednak dalekie od rewelacji, z uwagi na kości Hynix AFR)

Cena w odniesieniu do bezpośredniej konkurencji

Cena (na dzień publikacji) : od 454 zł

Gwarancja: wieczysta

Dystrybutorem produktów Patriot Viper Gaming na terenie Polski jest ABC DATA.

 

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper RGB 2x8 GB DDR4-3000 CL 15 – test kolorowych pamięci RAM

 0