Endorfy Navis F280 - wentylatory
Wentylatory
Radiator owiewają dwa nowe 140-milimetrowe wentylatory Fluctus 140 PWM (ich test wkrótce), które opracowano wspólnie z firmą Synergy Cooling. Za przepływ powietrza odpowiada dziewięć łopatek, te oferują zwiększone ciśnienie statyczne, czyli są dedykowane do chłodnic lub radiatorów o gęstym upakowaniu finów. Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM, a same wentylatory mogą pracować w zakresie od 250 do 1800 obr./min. Dzięki zastosowaniu łożyska FDB ich żywotność określona jest na 100 000 godzin, a praca łożyskowania jest cicha i bezpieczna w każdej pozycji. Wentylator może pracować półpasywnie, wyłączając się poniżej 5% wypełnienia sygnałem PWM i włączając się po przekroczeniu 10%.
Wentylatory posiadają podkładki antywibracyjne, które wydają się nieco sztywniejsze niż w SilentiumPC Fluctus 120 PWM. Na ramce pojawiła się również nazwa Fluctus.
Analiza wentylatora
Jak na wentylator o średnicy 140 mm przystało, obroty rzędu 1800 obr./min gwarantują nam wysoką wydajność, ale takie wartości nie zawsze oznaczają odpowiednią kulturę pracy. Wentylatory są przystosowane do współpracy z gęsto upakowanymi radiatorami. Mamy dziewięć łopatek w kształcie "sierpa" z charakterystycznymi ząbkami na górnej krawędzi - taki kształt ma powodować, że zasysane powietrze jest wręcz przecinane i nie powoduje turbulencji generujących nieprzyjemnie odbierane dźwięki zwane potocznie hałasem. Ząbkowane krawędzie natarcia na powietrze zmniejszają postrzeganą przez ludzkie ucho intensywność dźwięku, obniżając natężenie ciśnienia akustycznego w niektórych spektrach częstotliwości. Dzięki swojej budowie wentylatory są wydajne nie tylko w górnych partiach obrotów, bo nie tracą wydajności nawet po mocnym ich obniżeniu, co pozwala zachować znakomity stosunek wydajności do ciszy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja Endorfy Navis F280. Najwydajniejsze AiO 280 mm jakie miałem