Recenzja Endorfy Navis F280. Najwydajniejsze AiO 280 mm jakie miałem

Recenzja Endorfy Navis F280. Najwydajniejsze AiO 280 mm jakie miałem

Blok wodny

Blokopompka jest taka sama jak w testowanym Navis F240, jedyna różnica to zmienione logo. Blokopompka jest kompaktowych rozmiarów (tj. 75 x 75 mm) z obudową wykonaną z tworzywa sztucznego i topem ze szczotkowanego aluminium w czarnym kolorze, na środku którego mamy trochę słabo wyeksponowane logo Endorfy (niestety logo nie jest symetryczne i jeśli zamontujemy blok inaczej, to logotyp może być "do góry nogami"). Wbudowana w nią pompka pracuje z prędkością od 1600 do 2600 obr./min i posiada łożysko ceramiczne. Niewątpliwą zaletą jest tu możliwość regulacji prędkości obrotowej pompy, dzięki czemu podczas niskiego zapotrzebowania na wydajność poprawia się kultura pracy.

 

Pompa cieczy zasilana jest napięciem 12 V ze złącza SATA, natomiast do płyty głównej w złącze wentylatora podłączamy wtyk 4-pin z dwoma kabelkami (jeden do odczytu prędkości obrotowej i drugi do sygnału PWM). Od razu powiem, że nie ma możliwości odczytu obrotów pompy, nie ma też możliwości regulacji obrotów, ta odbywa się automatycznie i działa poprawnie.

Stopa bloku jest prostokątna i wykonana z miedzi, a jej wymiary wynoszą 58 x 52,5 mm, czyli Ryzeny na AM4 pokrywa z zapasem (ok. 37,5 mm szerokości). Szlifowanie jest nieco widoczne, matowe, z ewidentnym brakiem polerowania. Zauważalny jest stożek na środku, co ma przeciwdziałać poduszkom powietrznym i jednocześnie lepiej dociskać IHS do rdzenia krzemowego, który jak wiemy nie zawsze jest równy. Warto też dodać, że blokopompka ma zintegrowany koszyk montażowy, więc mamy mniej elementów montażowych, a co za tym idzie prostszy i szybszy montaż. Tutaj wspomnimy, że warto przed instalacją przeczyścić alkoholem izopropylowym stopę chłodzenia, ponieważ pozostałości kleju z folii zabezpieczającej mogą wpływać ostatecznie na możliwości odprowadzania ciepła i tym samym styk z IHS.

 

Węże mają długość 390 mm, znajdują się w dobrej jakości materiałowym, czarnym oplocie i zakończone są sprężyną, która zapobiega przesuwaniu i strzępieniu się materiałowego oplotu. Przy pompce węże osadzono na ruchomych plastikowych króćcach.  

 

Endorfy dodaje nam tubkę pasty termoprzewodzącej Pactum PT-3, jednak do testów została wykorzystana sprawdzona SilentiumPC Pactum PT-2.

Wyposażenie i montaż

Endorfy Navis F280 jest kompatybilne z podstawkami:

  • Intel: 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1200 / 1700 / 2011(-3) / 2066
  • AMD:  AM4 / AM5

Cały zestaw montażowy jest stalowy. Sam montaż jest bardzo prosty i nie powinien sprawiać nikomu problemów. Jednakże śruby mogłyby mieć głębsze i szersze nacięcia na śrubokręt.

Oprócz radiatora otrzymujemy:

  • zestaw montażowy Intel oraz AMD,
  • pastę termoprzewodzącą,
  • przedłużacz do wentylatorów,
  • instrukcję.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja Endorfy Navis F280. Najwydajniejsze AiO 280 mm jakie miałem

 0