Przegląd płyt głównych LGA 1151 od Gigabyte. Każdy znajdzie coś dla siebie?

Przegląd płyt głównych LGA 1151 od Gigabyte. Każdy znajdzie coś dla siebie?

Opisywana konstrukcja wykorzystuje laminat o wymiarach zgodnych ze standardem ATX, tak więc nie musicie obawiać się utrudnień podczas montażu. Zamontowane, skromnych rozmiarów, radiatory, w połączeniu z kolorystyką łączącą odcienie czerni i czerwieni, nadają płycie dość ciekawy wygląd. Bez wątpienia wyróżnia się na tle bezpośrednich rywali z tej półki cenowej.

Do dyspozycji użytkownika oddano pięć, nienagannie rozmieszczonych, 4-pinowych złącz wentylatorów. Także i tym razem żaden nie „wylądował” w okolicy slotów PCI-Express.

Montaż radiatorów został przeprowadzony tylko częściowo z wykorzystaniem śrubek. Niestety elementy chłodzące sekcję zasilania wciąż trzymane są na miejscu przez mało ergonomiczne kołki.

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę LOTES, z kolei sekcja zasilania składa się z siedmiu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Ultra Durable.

Kości pamięci DDR4 montujemy w czterech bankach, wspierających moduły o maksymalnym taktowaniu wynoszącym 3466 MHz oraz pojemności sięgającej 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, a także złącze USB 3.0, przydatne, gdy chcecie wyprowadzić porty na przód obudowy.

Wśród złączy kart rozszerzeń mogę wyróżnić dwa sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4) oraz cztery PCI-Express x1. Sprzęt jest oczywiście całkowicie zgodny ze standardem PCI-Express 3.0, co zapewnia pewien zapas przepustowości, gdybyście się zdecydowanie na budowanie konfiguracji CrossFire lub SLI, co jest jednak nie do końca jest wskazane ze względu na ograniczoną prędkość drugiego slotu x16.

Na dolnej krawędzi płyty znajdziecie złącze HD Audio, COM oraz dwa gniazda USB 2.0. Po prawej stronie umieszczono dwa porty SATA oraz dwa SATA Express. Te ostatnie są zamontowane kątowo, co sprzyja utrzymaniu porządku w obudowie i umożliwia bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Niestety w przypadku gniazd SATA firma Gigabyte poskąpiła tego „luksusu” potencjalnym nabywcom opisywanej płyty. Do dyspozycji macie również jedno złącza M.2.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, Gigabyte zastosowało tutaj podobne, aczkolwiek nieco uboższe, rozwiązanie jak w poprzednio opisywanym modelu. Mamy więc metalową osłonę, skrywającą kodek Realtek ALC 1150, kondensatory elektrolityczne firmy Chemicon, natomiast brakuje wzmacniacza operacyjnego.

Na tylnym panelu umieszczono następujące porty:

  • jeden PS/2 dla klawiatury lub myszy,
  • po  jednym DVI-D oraz HDMI,
  • cztery USB 3.0 oraz dwa USB 3.1, kontrolowane przez układ ASMedia ASM1142,
  • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Killer E2201,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Przegląd płyt głównych LGA 1151 od Gigabyte. Każdy znajdzie coś dla siebie?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł