Realme 8 5G - test nowego taniego smartfona 5G. Udany następca realme 7 5G?

Realme 8 5G - test nowego taniego smartfona 5G. Udany następca realme 7 5G?

Realme 8 5G - Oprogramowanie, audio i bateria

System

W zakresie systemu nie należy się spodziewać zmian w stosunku do podstawowego modelu realme 8, bo oba urządzenia działają pod kontrolą OS bazującego na Androidzie 11 z nakładką interfejsu użytkownika realme UI (UI 2.0). Ta jest lekka dla systemu, wygląda nowocześnie, oferuje szeroki zakres personalizacji, a do tego jest bardzo intuicyjna w obsłudze, więc nie mamy uwag, a osoby zainteresowane szerszym omówieniem zapraszamy do naszej recenzji realme 8

Realme 8 5G - test nowego taniego smartfona 5G. Udany następca relame 7 5G?

Audio i łączność

Zacznijmy od rozmów, bo chociaż dzisiaj łatwo o tym zapomnieć, telefony pierwotnie miały nam przecież służyć głównie do tego celu :) realme 8 5G pozwala na bezproblemowe wykonywanie połączeń i prowadzenie rozmów, w ramach których obie strony słyszą się głośno i wyraźnie. Niestety zdecydowanie gorzej jest z głośnikiem multimedialnym, który kompletnie nie nadaje się do słuchania muzyki czy oglądania filmów w serwisach streamingowych, bo oferowany przez niego dźwięk jest zniekształcony, trzeszczący i mało nieprzyjemny, szczególnie przy wysokim poziomie głośności. Nie żeby było to coś wyjątkowego w przypadku tańszych smartfonów, ale należy odnotować, że nadaje się co najwyżej do filmików na YouTube’a czy innych mediów społecznościowych, w innym przypadku trzeba sięgnąć po słuchawki.

Realme 8 5G - test nowego taniego smartfona 5G. Udany następca relame 7 5G?

Test prędkości 5G

Bluetooth 5.1, USB typu C albo na kablu, bo opcji łączności jest wiele i wszystkie sprawują się bez zarzutu. My zawsze doceniamy obecność gniazda 3,5 mm jack, która pozwala podłączyć słuchawki lepszej jakości, ale w przypadku łączności bezprzewodowej również nie odnotowaliśmy problemów - realme 8 5G chętnie paruje się ze wszystkimi urządzeniami, jakie testowaliśmy, czyli słuchawkami bezprzewodowymi, głośnikami Bluetooth, inteligentnymi zegarkami czy opaskami sportowymi. Podczas korzystania z internetu również nie odnotowaliśmy żadnych problemów, bo sygnał był silny i stabilny zarówno po WiFi (2.4/5 GHz, 802.11 a/b/g/n/ac), jak i przy łączności komórkowej. Co ważne, w naszym mieście mamy już dostęp do sieci 5G, więc mogliśmy osobiście sprawdzić, czy faktycznie zapewnia ona taki wzrost prędkości i stabilności transferu. Odpowiedź może być tylko jedna, tak, a realme 8 5G potrafi z niej korzystać, zapewniając nowy wymiar streamingu materiałów i innych aktywności sieciowych. Do dyspozycji mamy jeszcze NFC do płatności zbliżeniowych i nawigację (GPS/AGPS/Glonass/Beidou/Galileo).

Bateria

realme 8 5G zostało wyposażone w duży akumulator o pojemności 5000 mAh, który powoli staje się znakiem rozpoznawczym producenta (zdecydowanie lepszym niż brak diody powiadomień), więc ponownie spodziewać możemy się świetnych przebiegów na baterii. W tym przypadku było to szczególnie ważne, bo mając do dyspozycji sieć 5G bardzo często korzystamy z jej dobrodziejstw, co niestety przyczynia się do szybszej utraty energii. Przy naszym codziennym użytkowaniu wystarczyło ładowanie baterii co dwa dni, a przy oszczędniejszym nawet trzy, ale wszystko zależy oczywiście od intensywności - jeśli będziemy na stałe korzystać z 5G, grać, oglądać filmy i nieustannie zaglądać do mediów społecznościowych, to ładowarki będziemy szukać zdecydowanie częściej. 

Realme 8 5G - test nowego taniego smartfona 5G. Udany następca relame 7 5G?

I tu dochodzimy drugiego z dużych kompromisów tego modelu, bo realme 7 5G i realme 8 miały do dyspozycji szybkie ładowanie Dart Charge 30 W, a w tym przypadku musi nam wystarczyć 18 W. Oznacza to, że zamiast ładować telefon do pełna w 65 minut i do 50-60% w 25-30 minut, potrzebujemy na to odpowiednio ponad 2 godziny i godzinę. Niestety, różnica jest mocno odczuwalna i trochę szkoda, że producent zdecydował się na to cięcie, bo to element smartfonów, na który użytkownicy zwracają coraz większą uwagę. Ponownie na plus mamy jednak sprawnie działający tryb intensywnego oszczędzania energii, który może nas trochę poratować - dla przykładu, kiedy przy normalnym użytkowaniu system przewiduje jeszcze 1 dzień i 20 godzin działania, to po włączeniu go wydłużamy ten czas o niemal dobę. 

Czasy ładowania realme 8 5G:

  • 15 min - 18%
  • 30 min - 31%
  • 60 min - 58 %
  • 135 min - 100%

Pokaż / Dodaj komentarze do: Realme 8 5G - test nowego taniego smartfona 5G. Udany następca realme 7 5G?

 0