realme GT 2 Pro - Oprogramowanie, audio i bateria
Software
realme GT 2 Pro działa pod kontrolą Androida 12 z nakładką interfejsu użytkownika realme UI 3.0, w której fani rozwiązań systemowych producenta poczują się jak w domu. Oczywiście, pojawiły się tu pewne nowości, ale w gruncie rzeczy nakładka mocno przypomina znane i lubiane realme UI 2.0 choćby z pierwszej generacji realme GT. realme potwierdziło już, że planuje dla tego urządzenia 3 duże aktualizacje systemowe i wsparcie bezpieczeństwa przez 4 lata.
Jeśli chodzi o samego Androida, to większość zmian kryje się pod powierzchnią, tj. w zakresie zabezpieczeń, prywatności, płynności i stabilności działania systemu, więc trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka. Niemniej są i realme z nich korzysta - mamy np. dostęp do informacji, jakie apki i jak często pytają o konkretne pozwolenia, a także możliwość zmniejszenia dokładności lokalizacji udzielanej aplikacji. Z tych bardziej widocznych zmian mamy zaś nowe ikony 3D, które jak sama nazwa wskazuje wyglądają trójwymiarowo, poprawioną płynność czy opcję pomiaru pulsu przy użyciu czytnika linii papilarnych. Nie zabrakło też inteligentnego paska bocznego, gdzie możemy przypiąć często używane aplikacje czy narzędzia oraz elastycznych okien, czyli możliwości otwierania aplikacji w małych oknach podręcznych.
Poza tym, typowo dla nakładki realme mamy mnóstwo opcji personalizacji wyglądu interfejsu czy tryb GT, który wyciska ze smartfona wszystkie soki (należy się spodziewać, że wzorem poprzedniej generacji, to właśnie w tym trybie próbkowanie dotyku sięga wspomnianych 1000 Hz). Jeżeli zaś chodzi o bloatware, to znalazło się kilka „dodatkowych” aplikacji, jak Booking, TikTok, Shopee, LinkedIn czy Amazon Services.
Audio i łączność
Układ Snapdragon 8 Gen 1 oznacza, że reame GT 2 Pro wyposażony jest we wszystkie potrzebne opcje łączności w najnowszych wersjach, tj. w przypadku połączeń telefonicznych oczywiście mamy do dyspozycji 5G, a pozostałe opcje łączności bezprzewodowej to Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 (z opcją jednoczesnego odtwarzania na słuchawkach i głośniku) i NFC (producent nazywa to NFC 360°, bo znacznie zwiększył obszar i zasięg działania czujnika i choć 360° to nie jest z pewnością, to faktycznie płatności z udziałem telefonu są wygodniejsze). realme chwali się, że za sprawą systemu Antenna Array Matrix z technologią inteligentnego przełączania anten HyperSmart Antenna Switching sygnały Wi-Fi, 5G i NFC są znacznie lepsze i choć dużo w tym wszystkim marketingu, to o komunikacji bezprzewodowej rzeczywiście nie można powiedzieć złego słowa. Do dyspozycji mamy też nawigację GPS/AGPS/BEIDOU/GLONASS/QZSS/GALILEO.
Ale jak już ustaliliśmy, realme GT Pro 2 ma elementy bardziej i mniej flagowe, więc dla odmiany mamy mały spadek formy w przypadku audio. Głośnik i mikrofon do rozmów spisują się bez zarzutu, więc podczas konwersacji obie strony słyszą się głośno i wyraźnie, a dźwięk nie jest w żaden sposób zniekształcony, ale chciałoby się zdecydowanie więcej w przypadku multimediów. System stereo oparty jest tu na połączeniu głośnika multimedialnego na dolnej ramce i głośnika do rozmów, a efekt jest po prostu przeciętny. Do słuchania muzyki czy oglądania filmów nie polecam, szczególnie że przy wyższych głośnościach do typowych problemów z brakiem niskich tonów dochodzą też nieprzyjemne trzeszczenie i zniekształcenie dźwięku.
Bateria
Nie oszukujmy się, intensywnie użytkowane realme GT 2 Pro będzie wołać o codzienne ładowanie, bo chociaż wyświetlacz oferuje adaptacyjne odświeżanie, które pozwala wydłużyć czas pracy na baterii, to z drugiej strony mamy podniesioną względem poprzedniej generacji rozdzielczość ekranu. Do tego pod maską czekają najwydajniejsze podzespoły, które aż proszą się o wykorzystanie - nie po to przecież kupujemy tego rodzaju smartfon, żeby później zastanawiać się, na czym zyskać kilka % akumulatora. Jeśli więc będziemy grać, korzystać z serwisów streamingowych, intensywnie testować możliwości fotograficzne urządzenia i po prostu cieszyć się jego możliwościami, to przy akumulatorze 5000 mAh (a raczej 2x 2500 mAh) nie ma cudów - randkę z ładowarką można na stałe wpisać na listę codziennych obowiązków. Na szczęście nie jest to duży problem, bo szybkie ładowanie DartCharge 65W potrzebuje ok. 50 min, żeby naładować smartfon od 0 do 100%.
Czas ładowania:
- 10 min - 25%
- 20 min - 52%
- 30 min - 85 %
- 40 min - 95%
- 50 min - 100%
Pokaż / Dodaj komentarze do: O takiego flagowca walczyłam! realme GT 2 Pro to prawdziwe cudo!